سرلشکر باقری: برای خنثی شدن تحریم‌ها باید در همه زمینه‌ها قوی باشیم

تهران- ایرنا- رییس ستادکل نیروهای مسلح گفت: اگر می‌خواهیم تحریم‌ها خنثی شود باید در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دفاعی قوی باشیم.

به گزارش ایرنا، سرلشکر پاسدار «محمد باقری» روز دوشنبه در همایش سراسری مدیران بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، با تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا (س) اظهارکرد: یکی از مهمترین درس‌های دفاع مقدس ضرورت قدرت یابی ملت و نیروهای مسلح است. فرمانده کل معظم قوا بارها بر این مساله تاکید دارد. انتظار این که استکبار روحیه و راهبرد خود را تغییر دهد انتظاری کاملا پوچ و بیهوده و عبث است.

سرلشکر باقری گفت: استکبار روش و منش و روحیه اش و عمق کار و راهبردش دشمنی با ملت ایران و انقلاب اسلامی و جبهه حق و حرف حق است. اگر کسی فکر می‌کند که آمریکا و اذنابش و صهیونیست‌ها آنها روحیه و منش شان و مسیرشان تغییر می‌کند کاملا بیهوده و خطا است و اگر خدای ناکرده هم می‌دانند که تغییر نمی‌کند و مجدد روش نامناسبی برای فریب خوردن مجدد در پیش می‌گیرند که هیهات.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: اما حتی اگر نادانسته چنین فکر می‌کنند باید بدانند که دشمن تغییرپذیر نیست.  دشمنی است که سالها تلاش کرده که جهان را تصاحب کند و انقلاب اسلامی پیدا شده و مانع و سد راه آنها شده است طبیعی است که با این مانع بجنگند. این که سر میز بنشینند و فنجان قهوه ای در دست بگیریم لبخندی هم بزنیم چیزی عوض نمی شود البته این سرجای خودش است. 

وی با طرح این سوال که چه باید بکنیم گفت: اگر می خواهیم تحریم را خنثی کنیم که امر رهبری است راه آن قوی شدن ملت ایران در تمام ابعاد است. در اقتصاد، دفاع، سیاست، اجتماع، فرهنگ و فضای مجازی باید ملت ایران قوی شود. هرکدام ما که در هر مسوولیتی هستیم باید این را به عنوان سرلوحه کار مشخص و با برنامه دنبال کنیم.

وی با بیان این که مسوولیت ما در نیروهای مسلح در بخش دفاع است گفت: البته تا حدی که به دفاع ما لطمه نخورد و در قانون اساسی هم آمده و مشی ما هم هست به سایر ابعاد و بخش های کشور کمک می کنیم اما اصل کار ما دفاع و امنیت است. ما حق نداریم در سایر ابعاد آنقدر افراط کنیم که کار اصلی ما فراموش شود. 

سرلشکر باقری یادآور شد: در یک دوره ای نیروهای مسلح با نیت خیر وارد حوزه اقتصاد شدند که به مسایل اقتصادی کشور کمک کنند اگر افراطی در آن صورت بگیرد که ما در بخش دفاع لطمه ببینیم که ما مجاز به این نیستیم. برای رفع مشکلات به اقتصاد، سیاست، اجتماع ، فرهنگ و فضای مجازی  کمک و همراهی می کنیم که البته در بخشی از ماموریت هایمان در این حوزه ها در بسیج، ‌نیروی انتظامی و نیروهای مسلح مسوولیت هایی داریم اما اصل مسوولیت ما دفاع و امنیت کشور است. 

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان این که در مساله قوی شدن در امر دفاع همه شاهد هستند که نیروهای مسلح چگونه تلاش می کنند و صنعت دفاعی که از دفاع مقدس آغاز شده است به جاهای اساسی رسیده است گفت: در دو سالی که آمریکای جنایتکار عهدشکنی کرد و راهبرد فشار حداکثری و خروج از برجام را در پیش گرفت و تمام تعهدات را کنار گذاشت و اینقدر آزار و اذیت کرد ملت ایران نیز راهبرد مقاومت حداکثری را در پیش گرفت و اقدامات اساسی در دوسال گذشته صورت گرفت 

وی با تاکید بر این که  در مقطع ۲۰ روز اخیر تهدیداتی که این رژیم جمهور ورشکسته آمریکا و محتمل بود با کم عقلی او ما او را جدی گرفتیم افزود: نیروی مسلحی که اقتدار، ابتکار و چابکی دارد بدون اینکه در طرح‌های ما باشد، ظرف ۲۰ روز اخیر ۱۰ رزمایش تخصصی در کشور اتفاق افتاد همانند عملیات کربلای ۵ هیچ قرار نبود که عملیات شود و به آن مشکلی که در عملیات کربلایی چهار پیش آمد بالا فاصله کربلای پنج اتفاق افتاد. درست زمانی که نظام و فرماندهی معظم کل قوا تصمیم گرفتند آمادگی نیروهای مسلح در اوج باشد و این اقتدار و آمادگی دفاعی برای دلگرمی به ملت ایران و همچنین نمایش بازدارندگی برای جهانیان به نمایش گذاشته شود به سرعت این اتفاق افتاد. 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: این رزمایش ها می توانست ظرف سه روز انجام شود اما برای اینکه امکان انعکاس آن برای مردم وجود داشته باشد این را در بیست روز برگزار کردیم رزمایش های دریایی، پدافند هوایی، پهپادی، موشکی برد متوسط و برد بلند  جنگ الکترونیک تقویت جزایر خلیج فارس و همچنین رزمایش های زمینی که در پیش رو داریم اتفاقات فوق العاده مهمی افتاد.

وی با اشاره به پیشرفت های دفاعی کشور گفت: در صنعت دفاعی مسیر رشد و قدرت یابی ما همچنان ادامه دارد البته بخش بسیاری از تحقیقات و توانمندی‌های دفاعی ما قابل بیان نیست کارهای بسیار عظیمی در حال انجام است که تحقق امر رهبری برای قوی شدن است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگر به تهدیدات دشمن اشاره کرد و گفت:دشمنی که می‌خواست جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی ۲۲ بهمن سال گذشته را نبیند امروز به جایی رسیده و با این ورشکستگی و افتضاح روبروست مردم معترض آمریکا کنگره را فتح کرده اند و همه نمادهای تمدن امریکا را تخریب کردند و امروز پایتخت آنها به یک پادگان تبدیل شده است پایتختی که میخواهد مراسم تحلیف رئیس جمهور را برگزار کند.

سرلشکر باقری گفت: نیمی از ملت امریکا در نظرخواهی ها احساس شان این است که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تقلب صورت گرفته و رئیس جمهور آینده آمریکا رئیس جمهور قانونی آنها نیست این وضعیت آمریکایی است که خود را  به عنوان الگوی دموکراسی در جهان بزک کرده بود.

وی افزود:بیانات بسیار تکان دهنده از سوی نخبگان مسئولین و دلسوزان آمریکا در این روز ها بیان شده است رئیس شورای راهبردی آمریکا می گوید در جهان وابستگی به آمریکا همچون گذشته نخواهد داشت اگر دوره پسا آمریکا نقطه شروع داشته باشد به طور قطع این تاریخ آن روزی است که به کنگره آمریکا حمله شد و به تصرف درآمد این افراد علاقه مند به ایران نیستند و دشمنان ملت ایرانند اما یک اعتراف علنی می کنند که در جلو چشم همه دنیا آبرویشان رفته است.

سرلشکر باقری گفت: این که یک رئیس جمهوری در طی چهار سال دو بار استیضاح شود در تاریخ آمریکا وجود ندارد ، اگرچه ملت ما دچار مشکلاتی است که بخش اعظمی از ان نتیجه عهد شکنی ها و فشار حداکثری بی‌سابقه است اما اینگونه نیست که دشمن آسوده بوده باشد. افول لیبرال دموکراسی آغاز شده است اگر یک روزی اندیشمندان در آمریکا لیبرال دموکراسی را پایان تاریخ اعلام می کردند امروز نه تنها دیگر به این بیان اعتقاد ندارند بلکه خود آنها نیز اعلام می کنند که در بیان این مطلب اشتباه کردند. 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: افول آمریکا به برکت خون شهدا و انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است و این اتفاق در حال رخ دادن است ما در کجا بودیم و به حمدالله امروز در چه جایی قرار داریم و دشمنان ما در چه  جای قرار دارند. 

سرلشکر باقری در بخش دیگری از سخنان خود به حل مشکلات مردم اشاره کرد و گفت: بخشهای مسئول برای حل مشکلات مردم مسئولیت فوق العاده سنگینی بر عهده دارند و کسانی که ادعا می کنند در صحنه می‌آیند، برای انتخاب شدن و برای تصدی مسئولیت های اجرایی در کشور باید همه گذشته را در ذهن خود مرور کنند و مانند تابلوی جلوی چشمانشان بگذارند که این ملت ما چه روزهایی را طی کرده و چه گرفتاری ها و مسائلی را تحمل کرده و چه خون هایی داده این همه ردیف می شوند برای کاندیداتوری و گرفتن پست و بعد همین وضعیتی است که شاهد هستید خیلی کار سنگینی بر عهده آنهاست و تعجب دارد که برای در دست گرفتن چنین پست و صندلی سر و دست بشکنند امیدواریم نگاه جدی برای حل مشکلات در انها شکل بگیرد.

وی ادامه داد: فرمانده معظم کل قوا فرمودند اصل بر بی تاثیر کردن تحریم‌هاست البته دشمنان نان ما وظیفه‌شان برداشت تحریم هاست در برجام عهد کردند که تحریم‌ها را بردارند و باید بردارند، البته نه برجام اهمیتی دارد و نه اضافه شدن فلان کشور به این تعهد و یا کم شدن از این توافق اینها مهم نیست مهم این است که تحریم ملت ایران باید برداشته شود و آن گاه ملت هم مسئولان ایران مانند همیشه به تعهدات خود استوار هستند و توافقات هسته‌ای برمی‌گردد اما این صرفا وقتی امکان‌پذیر است که آن تحریم‌ها به طور کامل برداشته شود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: وضعیت رژیم صهیونیستی را نیز شاهد هستید ، ماه هاست که صدها نفر مقابل منزل نخست وزیران رژیم اردو زده اند و می‌گویند که باید در برابر فساد و جنایاتی که انجام داده پاسخگو باشد این وضعیت رژیم صهیونیستی است.

وی ادامه گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی که از فرماندهان ارزشمند و سختکوش دفاع مقدس بودند، مشی دفاع را تا لحظه شهادت ادامه داد و پرچم را بر زمین نگذاشت و مکتب سلیمانی را که ادامه مکتب دفاع مقدس است به یادگار گذاشت که باید استخراج و دنبال شود. 

سرلشکر باقری در ادامه با بیان اینکه در ایام عملیات کربلای ۵ بسر می بریم افزود: این عملیات با فاصله اندکی از عملیات کربلای ۴ در سال ۱۳۶۵ انجام شد عملیات فوق‌العاده مهمی بود که این نبرد بزرگ بیش از سه ماه به‌طور شبانه‌روزی طول کشید و تا عملیات کربلای ۸ در هجدهم فروردین ۱۳۶۶ خاتمه پیدا کرد؛ چیزی حدود ۱۰۰ روز جنگ جانانه در منطقه شلمچه تداوم داشت و به همراه عملیات کربلای ۴، سال ۱۳۶۵ را به سال انبوه عملیات‌های آفندی دفاع مقدس تبدیل کرد و هم ارتش عراق در آن سال انهدام اساسی را در آن سال محتمل شد و ما هم بیشترین شهید را در این سال و این عملیات‌ها تقدیم کردیم.

وی با بیان اینکه آثار بسیار بالایی در این عملیات‌ها نهفته است، گفت: در عملیات کربلای ۴ که عملیات ارزشمندی بود کار فوق العاده سنگینی انجام شد؛ ما که تجربه والفجر ۸ را داشتیم و جزر و مد و حرکت رودخانه اروند را تجربه کرده بودیم، باید اذعان کنم که فرآیند حرکت آب در منطقه عملیاتی کربلای ۴ فوق‌العاده پیچیده‌تر از منطقه انتهایی اروند بود و دشمن هم که روش ما در والفجر ۸ را دیده بود با بستن نهرهای فرعی اروند در ساحل عراق، کار را سخت‌تر کرده بود بالاخره توانست ادامه عملیات را متوقف کند و بغیر از چند یگان که توانستند عملیات کنند بقیه امکان عملیات نداشتند و به عنوان یک عملیات نسبتا ناموفق در تاریخ جنگ باقی ماند. 

رییس ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد: قرار نیست که صرفا عملیات‌های موفق در دوران دفاع مقدس را تبلیغ کنیم و به نمایش بگذاریم. درعملیات‌های ناموفق هم رموز و اسرار فراوانی وجود دارد که با درس گرفتن از آن رموز در عملیات‌های بعدی موفق شدیم. اگر در خیبر و بدر هزاران درس نبرد آبی و خاکی و دریایی را نمی آموختیم والفجر 8 با این پیروزی چشمگیر اتفاق نمی افتاد و اگر در کربلای ۴ درس نمی‌گرفتیم قطعا کربلای ۵ موفق اتفاق نمی‌افتاد بنابراین قرار نیست که ما بخشی از جنگ را نادیده بگیریم و با تعمد آن را کنار بگذاریم.چه صحنه ای که به ظاهر موفق بوده و چه صحنه ای به ظاهر ناموفق بوده قابل تبیین و تشریح است. 

وی گفت: در عملیات کربلای ۴ که چنین اتفاقی افتاد یگان‌های ما آماده و پای کار بودند و  سپاه پاسداران با این تدبیر که از این فرصت برای تغییر مکان و جهت عملیات در همان منطقه شلمچه عملیات کربلای 5 را انجام دهد توانست در مدت کوتاه دو هفته ای طراحی جدیدی انجام دهد و عملیات کربلای ۵  آغاز شود که موفق بود و این عملیات در انهدام ارتش بعثی عراق نظیر ندارد. 
سرلشکر باقری ادامه داد: در طول یک عملیات ۱۰۰ روزه حدود ۱۰۰ تیپ از ارتش عراق بین ۵۰ تا صد درصد دچار انهدام شد و ارتش عراق حقیقتا اگر ما می توانستیم مدتی عملیات را ادامه دهیم دگر تاب و تحمل ایستادگی نداشت و جنگ در اوایل سال ۶۶ با پیروزی کامل و قاطع جمهوری اسلامی خاتمه پیدا می کرد، البته ما به لحاظ امکانات برای تداوم عملیات دچار کمبود بودیم و نتوانستیم بیش از 100 روز این جنگ را در آنجا ادامه بدهیم. 

وی اضافه کرد: بعد از کربلای ۵ بود که جهان استکباری به این نتیجه رسید که اگر جنگ در این شرایط و با این شکل ادامه پیدا کند صدام و حامیانش شکست را قبول خواهند کرد و دیگر جمهوری اسلامی قابل کنترل نخواهد بود، لذا قطعنامه ۵۹۸ را پیشنهاد کردند که نسبت به قطعنامه‌های پیشین تغییر اساسی دارد و امتیازات قابل توجهی به جمهوری اسلامی داد که با فاصله ای هم ایران قطعنامه را پذیرفت. اینکه فرمانده کل قوا تعابیر بلندی را درباره کربلای ۵ دارند که  شب‌های عملیات کربلای ۵ شب‌های قدر انقلاب اسلامی است نشان از اهمیت این عملیات را دارد. در این عملیات هم یاد کنیم از سردار شهید سلیمانی که لشکر 41 ثارالله در مرکزیت این عملیات سخت ترین مسوولیت ها را بر عهده داشت و جانشین این لشکر در آنجا به شهادت رسید و نقش اساسی را در پیروزی این عملیات ایفا کردند.

رییس ستادکل نیروهای مسلح افزود: هر چقدر به دوران دفاع مقدس با این فاصله زمانی که گذشته است نگاه می کنیم و تعابیر امامین انقلاب اسلامی را مرور می کنیم که باید دائما بخوانیم و دقت کنیم و تدبر در آنها کنیم به این نتیجه می‌رسیم که حقیقتا چنین واقعیتی و واقعه‌ای برای ملت‌ها هر چند قرن یک بار اتفاق بیافتد و دیگر هم تکرار نشود.

وی در ادامه با اشاره به تعابیر امامین انقلاب در خصوص دفاع مقدس گفت: در دفاع مقدس دروس و آموخته‌های مختلفی دارد که صدور انقلاب اسلامی، ارتقای شجاعت و اتکای به نفس بین مردم، نهادینه شدن فرهنگ شجاعت و شهامت در ملت ایران برای همه نسل‌ها، معرفی الگوی استکبارستیزی به جهان، حضور جوانان برای دفاع از حرم اهل بیت (ع) و درک ارزش شهیدان از جمله آنهاست. دفاع مقدس به عنوان یکی از الطاف خفیه الهی بود که موجب سربلندی ملت ایران در قرن‌های مختلف شد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: اگر امروز مردم یمن با دست خالی در برابر جنایتکاران ایستادگی می‌کنند، این روحیه را از دوران دفاع مقدس الهام گرفته‌اند. آن موشکی که امروز با صلابت به شکل انبوه با برد هزار و ۸۰۰ کیلومتر اهداف را به صورت نقطه‌ای مورد اصابت قرار داد، از آثار دفاع مقدس است. کار تولید موشک از سال ۶۳ آغاز شد و امروز مانند یک درخت پربار در کشور رشد کرده است.

سرلشکر باقری با اشاره به ویژگی‌های دوران دفاع مقدس گفت: در دوران دفاع مقدس دوستان از دشمنان شناخته شدند. درس هوشیاری، ولایتمداری، درک تبعیت از ولایت، وظیفه شناسی، روحیه داشتن و روحیه بخشی، اعتماد به نفس و شجاعت، شهادت طلبی، ایثارگری، توکل به خداوند، صبر در برابر دشمنان، ساده زیستی، خودسازی و زهد و تواضع، پرهیز از اشراف و تجمل گرایی، هوشمند بودن، نهراسیدن از مشکلات، تبری و تولی، انسجام و یکپارچگی ملی و. تنها بخشی از درس‌هایی است که می‌توانیم از آن دوران بیاموزیم.

وی افزود: گذر زمان نباید باعث تغییر روحیه ما بشود و اگر یک عملیات موفق به سرانجام رسیده است باید بدانیم که طراحان با چابکی و دقت این عملیات را طراحی کردند. ما بایستی برای حل مشکلات تلاش کنیم و قطعا در این صورت است که خداوند کمک حالمان خواهد بود و این مورد را در دفاع مقدس به وفور شاهد بودیم.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: امروز با پدیده بی‌نظیری به نام دفاع مقدس با آموخته‌های مختلف مواجه هستیم و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مسئولیت مهمی برای پرداختن به این گنجینه بی‌نظیر را برعهده دارد که هم باید کیفی و هم کمی به آن بپردازند. اگر کسی راجع به دفاع مقدس کار می‌کند، اما اخلاقش با منش آن دوران متفاوت باشد، نتیجه‌ای نخواهد داشت. مهم‌ترین نکته عمل و رفتار ماست و جوان امروز به دنبال نوع عمل ماست که باید با رفتار مناسب صورت گیرد. 

سرلشکر باقری گفت: بنیاد طی سال‌های اخیر همواره رو به رشد بوده که جای تقدیر دارد و از زمانی که رهبری فرمودند آثار ما ۳۰ برابر رشد داشته است جای خوشحالی است، اما ما باید این مسیر را در عین مراقبت از تحریف، دروغ و فریب ادامه دهیم.

وی افزود: آثار ما باید با کیفیت بالا تولید شود و مسئولان مربوطه باید با روی گشاده عزیزان و نویسندگان حرفه‌ای را جذب کنند تا آثار ما پیشرفت قابل ملاحظه‌ای پیدا کند. خوشبختانه موزه‌ها درحال تکمیل است و گام‌های مهمی انجام شده و امیدواریم در زمان مقرر مابقی کارها انجام شود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان این که برگزاری برنامه‌های چهلمین سالگرد دفاع مقدس با وجود بیماری کرونا به خوبی برگزار شد گفت: که مهمترین برنامه دفاع مقدس ارتباط زنده مسئولان و پیشکسوتان دفاع مقدس با رهبر معظم انقلاب اسلامی بود.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به اهمیت توجه به فضای مجازی تاکید کرد: رهبر انقلاب فرمودند که اهمیت و ارزش فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی است و هرچقدر زمان می‌گذرد از تاثیر این فضا بین اقشار مختلف بیشتر آشنا می‌شویم لذا در این حوزه باید به شدت فعال باشیم. 

وی ادامه داد: در حال حاضر که راهیان نور تعطیل است باید اشکالات را شناسایی و برطرف کنیم تا با شکست کرونا و از سرگیری راهیان نور دیگر شاهد بروز مشکلی نباشیم. در حوزه هنر با تولیدات مختلف نیز باید فعالیت بیشتری داشته باشیم و رهبر انقلاب فرموده بودند که در حوزه قصه نویسی عقب هستیم لذا در این حوزه باید با جذب هنرمندان فعالیت خود را دوچندان کنیم.

سرلشکر باقری گفت: حوزه آموزش و پرورش نیز باید بیشتر از گذشته مدنظر قرار گیرد و درحال حاضر ۱۴ میلیون دانش آموز در کشور داریم که این عزیزان آینده سازان جامعه هستند و باید با کمک رسانه ملی نوجوانان را با فرهنگ دفاع مقدس آشنا کنیم. تحقیقات ما باید هدفمند پیش برود و لزوم این کار هم برگزاری جلسات نقد و بررسی است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: شبهات شکل گرفته در ذهن جوانان باید برطرف شود چرا که دشمنان دائم در پی ایجاد شبهه در جامعه هستند و طبیعی است که جلسات نقد و بررسی می‌تواند به این شبهات پاسخ دهد. معرفی الگو، اسوه و نمادها می‌تواند بسیار موثر واقع شود که مثال آن هم سردار شهید قاسم سلیمانی است و قهرمانان دیگری مانند سردار سلیمانی به وفور در کشور حضور دارند که باید معرفی شوند. از طرفی خاطرات پیشکسوتان دوران دفاع مقدس باید ضبط و به جوانان ارائه شود تا جلوی تحریف آن دوران ارزشمند گرفته شود.

وی ادامه داد: مسئله تکمیل یادمان‌های شهدای گمنام بسیار مهم است چراکه برخی افراد نمی‌توانند به سفر راهیان نور بروند بنابراین تمام یادمان‌ها در جای جای کشور باید تکمیل، توسعه و مورد نگهداری قرار گیرد. یادمان شهدای گمنام موجب تسکین و آرامش دل مردم می‌شود.

سرلشکر باقری گفت: موضوع دیگر تحریف دفاع مقدس است که دشمن در این زمینه به شدت فعال است و ما باید با توجه به خاطره نویسی، این توطئه را نیز خنثی کنیم. موضوع دیگر توجه به جبهه مقاومت است و غرفه مقاومت باید در تمام استان‌ها با موضوع پرداختن به مسئله استکبارستیزی با محوریت سردار سلیمانی و مکتب سلیمانی ایجاد شود، در این زمینه باید تمام استان‌ها به طور ویژه پای کار باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار سیاست