بداهه‌های سال هشتم

تهران- ایرنا- بردیا صدرنوری نوازنده پیانو، مجموعه‌ای از بداهه‌نوازی‌های خود روی آثار زنده یاد همایون خرم را در هشتمین سالگرد درگذشت این هنرمند شهیر موسیقی در قالب یک اثر تصویری منتشر کرد. 

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا، بردیا صدرنوری نوازنده و مدیر برگزاری جشنواره و جایزه موسیقی «نوای خُرّم» در هشتمین سالگرد درگذشت این استاد آهنگسازی نماهنگی از بداهه نوازی های پیانو خود روی تعدادی از آثار منتخب این هنرمند فقید را پیش روی مخاطبان قرار داد. 
این نوازنده و آهنگساز در یادداشت کوتاهی به مناسبت انتشار این اثر تصویری نوشته است: «هشت سال از درگذشت آهنگساز و نوازنده ویلون بزرگ کشورمان، همایون خرّم گذشت. اما همایون خرّم با آهنگ های دلنشین و مهربانی و اخلاق انسانی مثال زدنی اش، همواره در قلب دوستدارانش زنده است و زنده خواهد بود.

همایون خرم (۱۳۰۹ تا ۱۳۹۱)، نوازندهٔ ویولن، موسیقی‌دان و آهنگساز و از اعضای شورای عالی خانه موسیقی در میان دوستداران این هنر برای ساخت ملودی ترانه‌های تو ای پری کجایی و امشب در سر شوری دارم شناخته شده‌است. خرم را می‌توان همچنین از پیشگامان رونق و شکوفایی رادیو در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ خورشیدی دانست که تلاش‌های وافری جهت پیشرفت و پرورش نسل جدید موسیقی ایران انجام داد.

وی در واقع بخشی از حافظه تاریخی موسیقی ایران را با خلق آثاری همچون تو ای پری کجایی، رسوای زمانه منم، امشب در سر شوری دارم، مینای شکسته، غوغای ستارگان، بگذر از کوی ما، پیک سحری و طاقتم ده رقم زده است. او از جمله ملودی‌پردازان شاخص و ماندگار در تاریخ موسیقی ایران به شمار می‌رود و یکی از رموز ماندگاری این آثار غنای ملودیک و ارزش موزیکالیته و قدرت ملودی‌ها محسوب می شود. از فعالیت های دیگر همایون خرم می‌توان به سخنرانی درباره موسیقی ایرانی در مراکز هنری و فرهنگی ایران، اروپا و آمریکا درباره مشخصات موسیقی ایرانی اشاره کرد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =