۳۰ دی ۱۳۹۹،‏ ۷:۳۰
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 84188968
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

چه‌کنیم تا از خیز چهارم کرونا دور بمانیم؟

سمنان- ایرنا- مدافعان سلامت در مراکز درمانی خسته‌تر از دیروز و چشم‌دوخته به توجه شهروندان برای رعایت نکات بهداشتی هستند تا استان سمنان به دلیل عادی‌انگاری در رعایت توصیه‌های مهم در پیشگیری از کرونا، درگیر موج چهارم بیماری کووید۱۹ نشود.

به گزارش ایرنا، متخصصان استان سمنان درباره خیز مجدد شیوع کرونا در استان هشدار دادند تا مردم با توجه و دقت در رعایت نکات بهداشتی در کنترل شرایط و مهار شیوع ویروس کرونا کمک کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی و بهداشتی استان سمنان در دلنوشته‌ای غم‌انگیز نکات تامل برانگیزی را گفته است که شاید در اهتمام شهروندان در رعایت نکات بهداشتی مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله‎ گذاری اجتماعی، پرهیز از ترددهای غیرضروری در اماکن شلوغ، و پرهیز از برگزاری دورهمی‌‎ها موثر باشد.

در این دلنوشته آمده است: همکاران گرامی و عزیزم متاسفانه خیز چهارم کرونا در راه است و البته با همت شما عزیزان این راه پرامید به لطف خداوند متعال ادامه دارد، از همکاران درمانی دانشگاه درخواست دارم همچون گذشته خود را برای درمان بیماران کاملا آماده و مهیا کنید.

در ادامه این دلنوشته آمده است: با وجودی که امروز با همت مردم استان و مسئولان و شما همکاران، به شرایط کمترین تعداد بستری بیمار از ۶ ماه قبل در بیمارستان های دانشگاه رسیده ایم؛ اما می خواهم از همه شما تقاضا کنم خود را برای خیز جدید بیماری آماده کنید. از همکاران بهداشتی دانشگاه درخواست دارم با تمام توان بیماریابی کنید و بر اجرای پروتکل ها نظارت نمایید و با متخلفین و ناقضین دستورالعمل ها به شدیدترین شکل ممکن برخورد نمایید؛ حفظ سلامت مردم مهم ترین وظیفه ماست.

در بخشی دیگر از این دلنوشته آمده است:می‌دانم هر یک از شما در حدود یک سال گذشته چقدر تلاش کردید تا هموطنان و هم استانی هایتان سلامت بمانند و در صورت بیمار شدن، هر چه زودتر به آغوش خانواده شان برگردند. یک سال از کنار خانواده بودن محروم بودید تا قلبی آزرده نشود.

در این دلنوشته آمده است: می دانم چقدر از عدم رعایت دستورالعمل ها آزرده هستید. تقریبا هر روز به نمایندگی از طرف شما عزیزان از مردم عزیز استان خواهش کردم دستورالعمل ها را رعایت کنند. بارها و بارها و بارها گفته اید و گفته ام که تنها راه درمان کرونا، پیشگیری است و تنها راه پیشگیری زدن ماسک، عدم شرکت در تجمعات و شستشوی دست هاست. اما دریغ و دریغ از گوش شنوای برخی از مسئولین و شهروندان!!
می دانم هر کدام از شما چقدر حرص خوردید و چقدر تذکر دادید. شب،ها نخوابیدید، روزها تلاش کردید تا با لطف خداوند متعال احدی از هم استانی هایتان بیمار نشود. چقدر تلاش کردید که یک بیمار به زیر دستگاه تنفس مصنوعی نرود، چقدر برای تامین دارو برای بیمارانتان تلاش کردید. چقدر برای جداشدن یک بیمار از دستگاه خوشحالی کردید و چقدر با اندوه از دست رفتن یک بیمار گریستید.
همه با هم یکی شدیم تا کسی از بین ما کم نشود. فاصله هامان به ظاهر زیاد شد، اما دلهامان به هم نزدیک تر شد.
شما مدافعان سلامت این مردم هستید، رزمندگان دفاع از سلامت جامعه؛ خداوند یار و نگهدار تان باد.

امکان ورود ویروس جهش‌یافته انگلیسی به سمنان و موج جدید کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان با اشاره به اینکه استان‌های همجوار سمنان به ویژه مازندران و گلستان به شدت درگیر ویروس کرونا هستند و رفت و آمد به این استان‌ها انجام می‌شود، تاکید کرد: احتمال شیوع موج جدید کرونا در استان سمنان نیز وجود دارد.

نوید دانایی ابراز داشت: همچنین ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی هنوز وارد استان سمنان نشده و در صورت ورود این ویروس به استان ممکن است شاهد موج جدیدی در استان باشیم.

وی افزود: در حال حاضر بیماریابی گسترده در طرح شهید سلیمانی و با همکاری پایگاه های بسیج انجام می‌شود ولی برای جلوگیری از اوج دوباره ویروس کرونا، لازم است مردم با رعایت شدید و سختگیرانه شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای همکاری کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان بیان کرد: ویروس کرونای انگلیسی سرعت سرایت بیشتری دارد و از نظر شدت بیماری ایجاد شده تفاوتی با ویروس اولیه ندارد ولی به دلیل سرعت سرایت بالاتر، بدیهی است که تعداد بیماران و فوتی‌ها را افزایش می‌دهد.

حفظ روند نزولی شیوع کرونا با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی

استاندار سمنان ابراز داشت: مردم قانون‌مدار استان همچون گذشته با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی و انجام فاصله گذاری اجتماعی به کنترل شیوع ویروس کرونا و حفظ روند کاهشی و نزولی ابتلا و فوت در استان کمک کنند.

علیرضا آشناگر بیان کرد: ‌ با همکاری مردم و تلاش کادر بهداشت و درمان ، استان هم از نظر نرخ ابتلا و هم از نظر میزان مرگ ناشی از کرونا روند کاهشی و نزولی دارد و از آمار پایینی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: ارزیابی جامعی در رابطه با وضعیت ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در استان‌های مختلف کشور به انجام رسید و بر اساس گزارش اعلام شده، استان سمنان کماکان در وضعیت خوبی قرار دارد.

آشناگر تصریح کرد: قانون منع تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح به منظور کمک در قطع زنجیره انتقال کرونا و پرهیز از ترددهای غیرضروروی همچنان به قوت خود باقی است و با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد شد.

استاندار سمنان عنوان کرد : بر اساس مصوبه ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا، مقرر شد که راهپیمایی روز ۲۲ بهمن امسال به شکل خودرویی و موتوری برگزار شود و تمامی سخنرانی‌ها از طریق فضای مجازی و رسانه ملی پخش می‌شود.

۶ شهرستان استان سمنان در وضعیت زرد کرونایی

سخنگو و جانشین رییس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در استان سمنان گفت: شهرستان‌های آرادان و میامی در وضعیت رنگ بندی آبی کرونایی و دیگر شهرستان‌های استان در وضعیت زرد از لحاظ شیوع کرونا قرار دارند.

حبیب‌الله خجسته‌پور اظهار داشت: با توجه به رنگ بندی اعلام شده، محدودیت‌های کرونایی از روز شنبه ۲۷ دی تا جمعه ۳ بهمن امسال بر اساس رنگ جدید اعمال خواهد شد.
وی ادامه داد: بر اساس مقررات و ضوابط اعلام شده از سوی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا ، طی هفته آینده فعالیت مراکز تجاری ، بازرگانی و خدماتی شامل گروههای شغلی ۱ تا ۴ در شهرستان‌های میامی و آرادان و فعالیت گروه‌های ۱ تا ۳ در شهرستان‌های با وضعیت زرد با رعایت کامل ضوابط و دستورالعمل‌های بهداشتی بدون مانع است.
وی بیان کرد: فعالیت گروه چهار همچنان در شهرستان‌های با وضعیت رنگ بندی زرد کرونایی ممنوع است .
وی یادآور شد: خودروهای با پلاک ۸۶ و ۹۶ به عنوان خودروی بومی استان سمنان محسوب شده و تردد این خودروها در استان منعی ندارد.
سخنگو و جانشین رییس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در استان سمنان افزود: بر اساس قانون و به منظور حفظ وضعیت و کاهش میزان ابتلا و قطع زنجیره شیوع کرونا در استان ورود هر گونه خودرو با پلاک شخصی متعلق به شهرهای قرمز و نارنجی به شهرستان‌های استان سمنان ممنوع و متعاقب آن ورود هرگونه وسایل نقلیه شخصی از استان به شهرستانهای نارنجی و قرمز در سراسر کشور نیز موجب اعمال قانون و جریمه می‌باشد.
وی ادامه داد: موفقیت بدست آمده در تغییر وضعیت شهرستانهای استان از رنگ قرمز به زرد و آبی مرهون همکاری و مساعدت اقشار مختلف مردم و تلاش کادر بهداشت و درمان و سایر دست اندرکاران مقابله با کرونا در استان سمنان است.
سخنگو و جانشین رییس ستاد مدیریت مقابله با کرونا در استان سمنان گفت: مردم بااخلاق و قانونمند استان ضمن پرهیز از هر گونه تردد غیرضروری در استان ، به هیچ وجه به استان‌های دیگر و بویژه شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز و نارنجی سفر نکنند و با دست اندرکاران ستاد مدیریت مقابله با کرونا همکاری کنند.

ماسک خط مقدم حفاظت فردی در ابتلا به کرونا

یک فوق تخصص بیماری‌های ریه در گفت و گو یبا ایرنا ابراز داشت: استفاده صحیح از ماسک‌های مناسب می‌تواند تا ۹۰ درصد از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کند.

فرهاد ملک تصریح کرد: ماسک‌های سه لایه  موجود دربازار، یا همان ماسک‌های جراحی، نفوذپذیری کمتری دارند و به منظور جلوگیری از ورود ویروس به مجاری تنفسی استاندارد است و برای عموم مردم استفاده از این ماسک‌ها کفایت می‌کند.

وی ادامه داد: لازم است هر ۴ یا ۵ ساعت یک بار ماسک‌های جراحی تعویض شوند زیرا رطوبت موجود در تنفس افراد، نفوذپذیری ماسک را افزایش می دهد و ماسک کارایی خود را از دست می‌دهد.

وی افزود: چه افراد بیمار و چه غیربیمار، هنگام حضور در مکان‌های عمومی باید از این ماسک‌ها استفاده کنند؛ زیرا این ماسک‌ها در صورتی که فرد بیمار باشد، مانع از پخش شدن ویروس می‌شود و افراد غیربیمار نیز با استفاده از ماسک مانع از ورود ویروس به مجاری تنفسی خود می‌شوند.

ماسک‌های پارچه‌ای فقط در کوتاه‌مدت مفید است

این فوق تخصص بیماری‌های ریه اظهار داشت:  افرادی که به هردلیل توانایی استفاده از ماسک‌های سه لایه جراحی را ندارند، می‌توانند از ماسک پارچه‌ای ضخیم هم استفاده کنند هرچند این ماسک‌ها به اندازه ماسک جراحی کارایی ندارند و فقط می‌توانند هنگام حضور کوتاه مدت در مکان‌های خلوت و کم‌خطر از ابتلا به بیماری جلوگیری کنند.

وی تصریح کرد: مهمترین راه برای ورود ویروس کرونا به بدن، بینی و دهان است. بنابراین لازم است هنگام استفاده از ماسک، بینی،  دهان و چانه حتما پوشانده شود در غیر این صورت استفاده از ماسک بی‌فایده است.

ملک گفت: ضروری است افراد از دست زدن به ماسک پرهیزکنند زیرا با این کار، در صورت آلوده بودن دست، ممکن است آلودگی به ماسک و سپس به مجاری تنفسی منتقل شود.

وی خاطر نشان کرد: نفوذ ویروس از طریق چشم بسیار نادر است اما در صورتی که افراد در مکان‌های پرخطر قرار می‌گیرند استفاده از شیلد و یا عینک برای پوشاندن چشم نیز توصیه می‌شود.

خطر خیز مجدد کرونا در سایه برگزاری اجتماعات 

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی بهداشتی شاهرود با بیان اینکه احتمال خیز مجدد و بالا رفتن آمار ابتلا، بستری و فوت جدی است، تصریح کرد: در برخی موارد شاهد رفتارهای مخاطره آمیز مردم از جمله تجمعات و گردهمایی‌های بدون رعایت شیوه نامه‌ها و اصول پیشگیری هستیم که این رفتارها شرایط را برای خیز مجدد بیماری مستعد می کند.

رضا چمن با اشاره به اینکه موارد ابتلای جدید نشانگر فعال بودن این ویروس است، افزود: با احتساب موارد جدید، تعداد مبتلایان از آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون در شهرستان های شاهرود و میامی به ۶ هزار و ۱۰۷ تن رسید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی بهداشتی شاهرود ادامه داد: از آحاد مردم و مسوولان دستگاه های اجرایی و نظارتی درخواست می شود هر چه بیشتر رعایت، کنترل، مراقبت و نظارت در مقابله با این ویروس را در دستور کار داشته باشند تا بتوانیم شرایط را حفظ و بلکه شاهد روزهای بهتری در پیش رو باشیم.

به گزارش ایرنا، کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت مقابله با کرونا استان سمنان شامگاه دوشنبه با ارائه آخرین آمار شیوع این ویروس در استان اعلام کرد: ۴۴ مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در استان سمنان از ظهر یکشنبه تا ظهر امروز دوشنبه شناسایی شد و مجموع آمار بیماران کووید ۱۹ در این استان از ابتدا تا به امروز به ۲۱ هزار و ۸۷۰ نفر رسید.

۹ بیمار بهبود یافته از کرونا در ۲۴ ساعت اخیر از بیمارستان‌های استان سمنان ترخیص شدند و بر این اساس موارد بهبودی و ترخیص بیماران کووید ۱۹ در استان سمنان به هفت هزار و ۸ نفر رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =