۲۹ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۶
کد خبرنگار: 1165
کد خبر: 84188962
۰ نفر

برچسب‌ها

۷۵ درصد چاه های غیرمجاز در خوی مسدود شد

ارومیه- ایرنا- فرماندار خوی گفت:  امسال ۳۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان مسدود و از دسترس خارج شده که ۷۵ درصد کل چاه‌های غیرمجاز این منطقه را تشکیل می‌دهد.

حسین عباسی روز دوشنبه در جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان خوی اظهار داشت: در این شهرستان ۴۰۰ چاه غیر مجاز وجود دارد که رسیدگی به باقی چاه‌های غیرمجاز در دستور کار قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: برداشت غیرمجاز آب‌های زیرزمینی باعث کاهش این منابع و پایین رفتن سطح آب آنها شده که در بسیاری از مواقع موجب فرونشست اراضی نیز می‌شود.

فرماندار خوی اظهار داشت: حل معضل کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی نیازمند اجرای طرح تعادل بخشی با سیستم آبیاری نوین، نصب کنتور حجمی، مسدود کردن چاههای غیرمجاز آب کشاورزی و تغییر الگوی کشت است.

عباسی بر استفاده بهینه از منابع آب زیرزمینی به خصوص در بخش کشاورزی تاکید کرد و افزود: باید با استفاده روشهای نوین آبیاری و بذرهای اصلاح شده  مصرف آب را در این بخش کاهش دهیم.

به گزارش ایرنا، خوی در شمال مرکز آذربایجان‌غربی و در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری از ارومیه مرکز استان قرار دارد.

انسداد چاه های غیرمجاز و لایروبی رودخانه ها یکی از راه های اصلی احیای دریاچه ارومیه بوده که تاکنون اقدامات خوبی در این خصوص در آذربایجان غربی صورت گرفته است.

طبق برخی آمارها، تعداد چاه های غیرمجاز در آذربایجان غربی افزون بر ۴۰ هزار حلقه است.

خوی از دشت های ممنوعه برداشت آب در کشور به شمار می رود که این تصمیم به علت فرونشست قابل توجه این دشت اتخاذ شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha