موزه‌های آذربایجان‌غربی بازگشایی شد

ارومیه- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: موزه‌های استان بعد از ماه‌ها تعطیلی بر اثر شیوع کرونا با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شد.

جلیل جباری روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سطح استان ۱۱ موزه تحت مالکیت این اداره‌کل بوده که با توجه به وضعیت زرد اغلب شهرستان‌های استان و طبق تصمیمات ستاد استانی مقابله با کرونا بازگشایی شدند.

وی ادامه داد: بازدید های گروهی از موزه ها انجام نمی شود و بازدیدهای انفرادی و با تعداد کم در شهرهایی که وضعیت سفید و زرد دارند انجام می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: از میان ۱۱ موزه‌ای که تحت مالکیت این اداره کل هستند موزه "باغچه‌جوق" ماکو هنوز تعطیل بوده و پس از انجام تعمیرات میزبان گردشگران و بازدیدکنندگان خواهد بود.

وی اضافه کرد: مراحل عمرانی موزه باغچه جوق که به همت منطقه آزاد ماکو و نظارت میراث فرهنگی در حال انجام بوده در حال طی مراحل پایانی است.

جباری علت طولانی شدن مراحل مرمت این پروژه را انجام مراحل مشاوره، پیمانکاری و شیوع کرونا بیان کرد و افزود: بین ۳۵ تا ۵۰ میلیاردریال برای مرمت و بازسازی این مجموعه تاریخی هزینه شده و عملیات تحکیم پی، بستر، تزیینات، سیستم های حفاظتی و محوطه سازی در این مکان تاریخی انجام شده است.

وی با بیان اینکه ۲ موزه بوکان و میاندوآب نیز در حال احداث و تعمیر است گفت: ساختمان موزه میاندوآب بر اثر یک زلزله آسیب دیده بود که  دوباره  عملیات احداث آن پیگیری میشود.

جباری اضافه کرد: موزه بوکان نیز در هزار و ۳۰۰ متر مربع در حال احداث است که در مرحله فونداسیون بوده و قرا داد پیمانکاری آن در هفته بعد منعقد می شود.

موزه تخت سلیمان تکاب، موزه نقده، موزه مهاباد، موزه حسنلو نقده، موزه باستان‌شناسی، مردم‌شناسی و سه‌گنبد ارومیه، موزه خوی و موزه قره‌کلیسا چالدران از جمله موزه‌های آذربایجان غربی هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha