پرستار برزیلی، نخستین دریافت کننده واکسن کرونای چینی

تهران - ایرنا - برزیل با تایید استفاده اضطراری واکسن چینی «کروناواک» و واکسن انگلیسی «آسترازنکا» طرح واکسیناسیون کووید_۱۹ را آغاز کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از نشریه ال پائیس، سازمان بهداشت و درمان برزیل (آنویسا) از تایید استفاده اضطراری واکسن «کروناواک» چین و واکسن انگلیسی «آسترازنکا- آکسفورد» خبر داد. برزیل با ثبت بیش از هشت میلیون و ۴۸۸ هزار مورد ابتلا به کووید_۱۹ در جایگاه سومین کشور درگیر در فهرست جهانی قرار دارد.

برزیل همچنین با ثبت نزدیک به ۲۱۰ هزار مورد فوت در اثر ویروس کرونا با اختلاف بسیار در صدر کشورهای آمریکای لاتین قرار دارد.

«ادوئاردو پاسوئِیو» (Eduardo Pazuello) وزیر بهداشت برزیل در نشستی مطبوعاتی ضمن بیان برنامه‌ ریزی‌های این نهاد برای دسترسی عادلانه و منظم همه مناطق این کشور به واکسن اعلام کرد، شش میلیون واکسن کروناواک از روز دوشنبه (۲۹ دی ماه) در ۲۷ ایالت توزیع خواهد شد.  

به نوشته ال پائیس، دیروز (یکشنبه) دقایقی پس از تایید استفاده اضطراری از واکسن سینوواک که حاصل همکاری شرکت چینی و مرکز «بوتانتان» (Instituto Butantan) است، «مونیکا کالازانس» پرستار سیاهپوست ۵۴ ساله در شهر سائوپائولو نخستین دوز از این واکسن را دریافت کرد. بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت برزیل، حدود یک چهارم موارد فوتی این کشور پهناور متعلق به سائوپائولو است.

سائوپائولو با ۴۶ میلیون نفر جمعیت، آسیب دیده ترین شهر برزیل به شمار رفته و شرایط هشدار و وضعیت قرمز در این شهر تا یکم فوریه (۱۳ بهمن) تمدید شده است.

به نوشته نشریه اینفوبائه، برزیل که در هفته‌های اخیر با موج دوم بیماری و بیمارستان‌های مملو از بیماران کرونایی مواجه است، با تایید اضطراری دو واکسن سینوواک و آسترازنکا که میزان اثربخشی آن‌ها به ترتیب ۵۰/۴ و ۷۰ درصد برآورد شده، در تلاش است تا شیوع شدید ویروس کرونا را مهار کند.  

وزارت بهداشت برزیل پیشتر در سندی که به دیوان عالی این کشور ارسال شده، اعلام کرد: ۱۰۸ میلیون دوز از واکسن کووید-۱۹ برای گروه های آسیب پذیر که شامل کادر درمان، سالمندان و جوامع بومی است در دسترس خواهد بود. در این برنامه آمده است که ۷۰ درصد جمعیت برزیل یا حدود ۱۴۸ میلیون نفر از ۲۱۲ میلیون جمعیت این کشور باید در برابر کروناویروس واکسینه شوند تا شیوع این بیماری مهار شود. در حال حاضر برنامه واکسیناسیون فعلی حدود یک سوم از این هدف را شامل می‌شود.

دولت برزیل اقدام «خوآئو دوریا» (Joao Doria) فرماندار سائوپائولو در آغاز طرح واکسیناسیون کووید_۱۹ در تقابل با تصمیمات «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهوری این کشور را «بازی» توصیف کرده و از آغاز رسمی طرح ملی واکسیناسیون از روز چهارشنبه خبر داد.  

مانع تراشی‌های دولت برزیل در تامین واکسن و آغاز برنامه‌های واکسیناسیون کووید-۱۹ در حالی ادامه دارد که بولسونارو به تازگی ابتلا به کرونا را بهترین واکسن برای این ویروس خوانده است.

به رغم تلاش دولت‌های آمریکای لاتین برای تامین نیاز شهروندانشان به واکسن کووید-۱۹، در برزیل به عنوان پهناورترین کشور آمریکای لاتین با شمار بالای موارد فوت و ابتلا، موانع بسیاری برای مذاکره شرکت‌های تولیدی واکسن با ژائیر بولسونارو رئیس‌جمهوری که منکر بیماری همه‌گیر است، وجود دارد. بولسونارو گفته است که کاری که همسایگان او انجام می‌دهند برایش اهمیتی نداشته و او را تحت فشار قرار نمی‌دهد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha