۱۶۶ فرد مشکوک به ویروس کرونا در یزد بستری هستند

یزد- ایرنا- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، گفت: هم اکنون ۱۶۶ فرد مشکوک به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که  از این تعداد، ۴۶ نفر به دلیل شرایط حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند.

به گزارش روزدوشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یزد، سید ابراهیم سلمانی ، افزود:: کرونا همچنان در کمین است و نباید گمان کرد که بیماری کووید ۱۹ به پایان رسید و در صورت غفلت و عادی انگاری اوضاع بار دیگر شاهد افزایش ابتلا و مرگ و میر در استان یزد خواهیم بود.

سلمانی از شهروندان خواست همچنان مفاد پروتکل های  بهداشتی را رعایت و از حضور در دورهمی های خانوادگی ، شرکت در تجمع و نیز مراسم جمعی در فضاهای سربسته جدا خوداری کنند.

در این گزارش از شناسایی مبتلایان به کرونا و نیز فوت بیماران ناشی از کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته در استان آماری ارایه نشده است.

کارشناسان حوزه بهداشت به شهروندان توصیه می کنند، برای حفظ سلامتی خود اصول سه گانه «شفا» یعنی شست وشوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و، فیزیکی و نیز اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند.

به گزارش ایرنا، شیوع ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» برای نخستین بار اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد و بتدریج به سایر کشورهای دنیا سرایت کرد و  در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۸ وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در قم مثبت گزارش شده  و این موضوع خود مقدمه‌ای شد برای تایید حضور ویروس کرونا در ایران و تدابیری که نیاز بود در سطح ملی و استانی اندیشیده شود.

شایع ترین علایم بیماری کووید ۱۹ تب، خستگی و سرفه خشک است، سایر علایم آن با شیوع کمتر شامل احساس درد، گرفتگی بینی، سردرد، التهاب ملتحمه، گلودرد، اسهال، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، ظهور لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پاست، این نشانه ها معمولاً خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شود، در حالی که برخی از افراد بدون احساس علایم بسیار خفیف به عفونت آلوده می‌شوند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

ویروس کرونا عمدتا از طریق قطره‌های تنفسی ترشح شده توسط شخصی که سرفه می‌کند یا علایم دیگری مانند تب یا خستگی دارد ترشح می‌شود، اما بسیاری از افراد آلوده به کووید ۱۹ فقط علایم بسیار خفیفی از خود نشان می‌دهند. در واقع ممکن است این بیماری را از شخصی که سرفه خفیف دارد و احساس بیماری نمی‌کند، بگیرید.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها