واکسیناسیون کرونا برای همه اقشار روسیه آغاز شد

مسکو- ایرنا- واکسیناسیون گسترده کرونا برای همه اقشار مردم روسیه و با برنامه ریزی واکسن برای ۶۰ درصد شهروندان این کشور از امروز ( دوشنبه) آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امروز (دوشنبه) واکسیناسیون کرونای همه مردم روسیه در سراسر مناطق این کشور ۱۴۶ میلیون نفری آغاز و برای این منظور محموله های واکسن به ۸۵ جمهوری و استان روسیه تحویل شده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته در جلسه هیات دولت روسیه دستور داد تا واکسیناسیون کرونا برای همه اقشار مردم این کشور از هفته جاری آغاز شود و تمام زیرساخت ها را برای این منظور باید آماده کرد.

مرحله نخست واکسیناسیون کرونا در مسکو با واکسن اسپوتنیک وی از روز ۵ ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ (۱۵ آذر ماه) و در سراسر روسیه از روز ۱۵ همان ماه (۲۵ آذر) با توزیع یک و نیم میلیون دوز واکسن اسپوتنیک  روی پزشکان و معلمان آغاز شد.

واکسیناسیون کرونا در روسیه بطور رایگان انجام می گیرد و افراد داوطلبانه واکسینه می شوند. 

در زمان حاضر واکسیناسیون کرونا در روسیه فقط با واکسن اسپوتنیک وی صورت می گیرد و برای این منظور دو میلیون دوز واکسن تولید و در مناطق روسیه توزیع شده است و انتظار می رود در ماههای آینده ظرفیت تولید این واکسن در روسیه به ۱۰ میلیون دوز در ماه برسد.

این واکسن با مشارکت صندوق سرمایه گذاریهای مستقیم روسیه (تشکیلات دولتی تامین کننده مالی طرح های سرمایه گذاری) ساخته شده است و در ماه اوت سال ۲۰۲۰(مرداد) به ثبت رسید.

«اپی واک کرونا» که واکسن دوم کرونا است در اواسط ماه اکتبر جاری(مهر)  ثبت شد و تولید انبوه این واکسن از آبان ماه گذشته در مرکز علمی- پژوهشی «وکتور» در نووسیبیرسک این کشور آغاز شده است.  

در مرحله آزمایش انسانی این واکسن ۴۰ هزار داوطلب ازجمله افراد با سن بالای ۶۰ سال و نیز افراد مبتلا به بیماری های مزمن شرکت می کنند.

انتظار می رود واکسن سوم کرونا در روسیه که در مرکز ویروس شناسی چوماکوف این کشور ساخته می شود، در ماه مارس آینده برای واکسیناسیون کرونا آماده شود. 

میخاییل موراشکو وزیر بهداشت روسیه هفته گذشته اعلام کرد که از اغاز ماه ژانویه جاری تاکنون ۴۵ هزار دوز واکسن اپی واک کرونا برای تزریق در چارچوب واکسیناسیون ضدکرونا به مراکز درمانی تحویل شده است.  

به گفته وی، این واکسن در زمان حاضر فقط به افراد داوطلب برای آزمایش انسانی و تحقیقات در این زمینه تزریق می شود و واکسیناسیون عمومی با این واکسن از اواخر ماه جاری میلادی یا ماه فوریه آغاز می شود و باید در همه مناطق روسیه این واکسن تزریق شود.   

 میخاییل میشوستین نخست وزیر روسیه اعلام کرد براساس برنامه ریزی صورت گرفته  در سال جاری ۶۰ درصد مردم روسیه علیه کرونا واکسینه می شوند. 

در روسیه، ۳ میلیون و ۵۶۸ هزار نفر به کویید-۱۹ مبتلا شده و ۶۵ هزار و ۵۶۶ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

در شبانه روز اخیر در این کشور ۲۳ هزار و ۶۰۰ نفر به بیماری کرونا مبتلا یا تست کرونای آنها مثبت بوده است و ۴۸۱ نفر هم بر اثر این بیماری جان خود را ازدست داده اند.

در زمان حاضر حدود ۵۰۰  هزار بیمار کرونایی در بیمارستان های روسیه بستری هستند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =