ژاپن ۶ میلیون مرغ مبتلا به آنفلوانزای پرندگان را معدوم کرد

تهران- ایرنا- مقامات ژاپن روز دوشنبه اعلام کردند، تعداد ۶ میلیون مرغ را به علت احتمال ابتلا به آنفلوانزای پرندگان در این کشور طی فصل جاری معدوم کرده‌اند.

به گزارش ایرنا از شبکه خبری "ان. اچ. کی"، از دهه اول آبان سال جاری نوع بسیار بیماری زایی از ویروس آنفلوانزای پرندگان در ۳۶ مرغداری در ۱۵ استان غرب ژاپن شامل استان های کاگاوا و میازاکی تا مرکز و شرق ژاپن شامل استان های گیفو و چیبا گسترش یافته است.

رکورد قبلی مرغ های معدوم شده مربوط به آنفلوانزای فصلی پرندگان در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ می شود که آن زمان پنج میلیون و ۷۸۰ هزار مرغ در استان های ایباراکی و سایتاما به علت ابتلا به نوع ضعیف تری از این آنفلوانزای پرندگان معدوم شدند.

ساکودا یوشیهیرو استاد دانشگاه هوکایدو، می‌گوید که معمولا شیوع بیماری در مرغداری ها در ماه های ژانویه و فوریه /دی. بهمن/ به اوج خود می رسد.

او از مرغداران خواست تا اصول اولیه کنترل بهداشت در مرغداری ها را بازبینی کنند و اقدامات پیشگیرانه را به طور کامل انجام دهند.

اواسط آذر ماه سال جاری نیز همزمان با شیوع ویروس آنفلوانزای مرغی از نوع H۵ در برخی مناطق ژاپن، مسئولان استان هیروشیما در غرب این کشور حدود ۱۳۴ هزار قطعه مرغ را معدوم کردند.

بیماری آنفلوآنزای پرندگان بوسیله ویروس آنفلوآنزای A تیپ H۵ N۱ و H۷ و مورد جدید H۵N۶، در جمعیت حیوانات بخصوص ماکیان ایجاد می شود و می‌تواند به انسان منتقل شود.

این ویروس می‌تواند انسان را آلوده کرده و موجب بیماری شدید با میزان مرگ بالا شود و حتی این توانایی را دارد که خود را با انسان تطبیق داده و به عنوان یک عامل بالقوه بیماری زا برای انسان مطرح شود یا با سایر ویروس های آنفلوانزای انسانی ترکیب شده و موجب پدیدار شدن یک عامل بیماری زای جدید ‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =