پژوهشگران محدودی در حوزه امور قرآنی پژوهش‌های کاربردی کار می‌کنند

تهران- ایرنا- رئیس دبیرخانه کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآنی، یکی از مشکلات حوزه فعالیت‌های مرتبط را کمبود گروه‌های پژوهشی عنوان کرد و گفت: پژوهشگران محدودی در حوزه امور قرآنی پژوهش‌های کاربردی و بنیادی کار می‌کنند. 

کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی برای ارائه طرح‌های پژوهشی فراخوانی را حدود یک ماه قبل اعلام کرد، می گذرد اما تاکنون فقط چهار پیشنهاد رسمی به دبیرخانه این کمیسیون ارسال شده است.

معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی این فراخوان اعلام کرد: در راستای انجام پروژه های اجرای اقدام های ملی مصوّب جلسه ۵۰ مورخ ۲۳ دی سال ۹۷ کمیسیون توسعه فعالیت های تبلیغی و ترویجی قرآنی، از عموم پژوهشگران و علاقه مندان به مطالعات کاربردی توسعه فرهنگ قرآنی دعوت می شود تا در این امر مهم ما را یاری رسانند.

این فراخوان شامل سه عنوان طرح پژوهشی است و مهلت شرکت در آن تا ۲۰ دی بود. طرح های مذکور شامل «تدوین شناسنامه شاخص های توسعه فعالیت های تبلیغی ترویجی قرآنی جهت اجرایی سازی نگاشت نهادی سند شاخص ها»، «مطالعه بررسی اسناد بالادستی و شرح وظایف دستگاه ها و پیشنهاد راهکارهای رفع موازی کاری و تقویت هم افزایی» و «مطالعه شناسایی محتوای موجود تبلیغی ترویجی قرآنی در فضای مجازی و گردآوری محتوا در سامانه مناسب» می‌شد. 

رئیس دبیرخانه کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآنی کشور درباره علت استقبال نکردن پژوهشگران در این فراخوان به خبرنگار معارف ایرنا گفت: یکی از مشکلات حوزه فعالیت های قرآنی در حوزه امور قرآنی است و گروه های پژوهشی که بتوانند کمک مطالعاتی کنند، بسیار محدود است و مشارکت جدی اتفاق نمی افتد. از طرف دیگر دایره پژوهشگرانی که در حوزه امور قرآنی پژوهش های کاربردی و بنیادی می کنند، بسیار محدود است. 
محمدمهدی عزیززاده با بیان این که انتظار داشتیم حداقل شاهد یک عدد دو رقمی در این فراخوان باشیم، ادامه داد: با وجود این که پژوهشکده های فراوانی داریم و گروه های پژوهشی و شرکت های دانش بنیان وارد کارهای فرهنگی شده اند، حتی پژوهشکده های وابسته به دستگاه ها مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا جهاد دانشگاهی را داریم از این فراخوان استقبال نشد.

این رسالت حوزه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در کشور است که برای این ضعف مطالعات زیربنایی و توسعه فعالیت های قرآنی به فکر چاره باشند. همه ما انتقاد می کنیم که چرا فعالیت های قرآنی دچار تکرار است و نوآوری در آن دیده نمی شود ولی پیشنهادی ارائه نمی شود. تغییرات در این حوزه نیازمند مطالعات جدی است. مثلا برخی انتقاد می کنند که نمایشگاه قرآن تکراری شده است ولی برپایی چنین نمایشگاهی نیازمند همفکری یا کار مطالعاتی و همچنین ارزیابی رویدادهای مشابه و گفت و گو با صاحبنظران است تا بتوانیم مطالعات کاربردی داشته باشیم در حالی که در این حوزه دارای ضعف هستیم.

عزیززاده اضافه کرد: با وجود این که فعالیت های قرآنی در حوزه کلان به اندازه کافی تولید متن و محتوا داشته ولی در حوزه مطالعات کاربردی، تیم های قوی هنوز مستقر نیستند و حجم کارها بسیار اندک است و به نظرم ماموریت اصلی کمیسیون پژوهش و آموزش عالی قرآنی در شورای توسعه فرهنگ قرآنی است که در این زمینه فکری کند. این همه دانشگاه و پژوهشگاه باید در پژوهشگران انگیزه ایجاد کند تا بتوان در این زمینه سرمایه گذاری کرد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

سرخط اخبار فرهنگ