بهره‌برداری از سدهای درحال ساخت،آب در اختیار را در فارس افزایش می‌دهد

شیراز - ایرنا- معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه ای استان فارس ، با بیان اینکه سه سد در حال ساخت در استان فارس پیشرفت مطلوبی دارد افزود: اکنون میزان آب قابل برنامه‌ریزی و در اختیار از منابع سطحی در این استان حدود سه میلیارد متر مکعب است و با بهره‌برداری ازاین سدها این میزان افزایش می‌یابد.

کرامت الله کریمی مزیدی، دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: سدهای میرزای شیرازی ، نرگسی و هایقر در شهرستان های کوار ، کازرون و قیر و کارزین در حال ساخت است افزود: ۹ سد ، درودزن ، تنگاب ، سلمان فارسی ، ملا صدرا ، خسویه ، سیوند ، چشمه عاشق ، ایزد خواست و رودبال که در حال بهره برداری و ذخیره سازی منابع آب است اکنون  ۳ میلیارد متر مکعب را ذخیره سازی می‌کنند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان فارس در ادامه گفت: واقع شدن استان فارس در اقلیم خشک و نیمه خشک،دوره های متوالی کاهش بارش را طبیعی جلوه می دهد؛ هدف مهم اما سازگار کردن استان با کم آبی است در نتیجه به گونه ای برنامه ریزی شده است که از ۳۷ میلیارد متر مکعب حجم نزولات جوی و بارش سالیانه در شرایط عادی  یازده و نیم میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر در سفره های زیرزمینی ذخیره شود.

وی با بیان اینکه ما  مجاز به برنامه ریزی مصرف برای حدود شش میلیارد متر مکعب آب از این منابع هستیم افزود:  همچنین ۴۴ میلیارد متر مکعب آب قابل برنامه ریزی در حوزه منابع آب سطحی در استان فارس در اختیار است که بایستی با بهینه مصرف کردن، درصد هدر رفت آب را به کمترین میزان ممکن کاهش دهیم.

کریمی مزیدی ، اجرای صحیح و به موقع طرح مهم احیا و تعادل بخشی منابع آبهای زیرزمینی را به منظور تطبیق و سازگاری با کم آبی های پیش رو مهم توصیف کرد و ادامه داد: طرح احیا و تعادل بخشی مانند چراغی فرا روی دستگاه های متولی آب در تاریک و روشن های سالهای کم بارشی است.

این مقام مسوول بر لزوم مدیریت آب در مزرعه شامل اجرای آبیاری های نوین و گسترش الگوی کشت در تمام مناطق استان با اقلیم های متفاوت توسط سازمان جهاد کشاورزی در کنار طرح احیا و تعادل بخشی تاکید کرد و افزود: اجرای صحیح این طرح می تواند بحران و یا مساله کمبود آب را در آینده مدیریت کند.

وی اضافه کرد : طرح احیا و تعادل بخشی دارای ۱۲ پروژه استکه در استان های مختلف به طور متفاوت اولویت بندی می شود. در استان فارس  پروژه گشت و بازرسی با بکارگیری بیش از ۸۰ گروه به منظور گشت زنی شبانه روزی در محدوده های مطالعاتی ضمن آماربرداری از چاه ها با تخلفات آبی برخورد می شود که به عنوان اولویت اول لحاظ شده است.

کریمی مزیدی افزود : پروژه بستن و پرکردن چاه های غیر مجاز حفر شده در سالیان قبل و پروژه نصب کنتورهای حجمی هوشمند بر روی همه چاههای بهره برداری و نیز سایر پروژه های ۱۲ گانه طرح احیا و تعادل بخشی با همکاری و هماهنگی دستگاههای مرتبط بویژه دادگستری استان و نیروهای انتظامی فارس و همچنین سازمان‌جهاد کشاورزی در حال اجراست.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان فارس ادامه داد : به دلیل تخلفات گسترده آبی در قالب بهره برداری از چاههای غیر مجاز و برداشت های غیر مجاز از چاه های پروانه دار ، مخازن و آبخوان های زیرزمینی همواره با کسری آب مواجه هستند که در صورت برنامه ریزی صحیح و مدون و امید به نزولات آسمانی با اجرای این طرح  می توان امیدوار بود در سالهای آتی کسری مخازن جبران شود و وضعیت پایداری در حوزه سدها و آبخوان ها رقم بخورد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها