طرح هادی در ۲۶ درصد روستاهای خوی اجرایی شده است

ارومیه- ایرنا- مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوی با اشاره به وجود ۱۹۸ روستا در این شهرستان گفت: تاکنون طرح هادی ۵۲ روستا در این شهرستان اجرایی شده و تعدادی دیگر نیز در دستور اجرای این نهاد قرار دارد.

حسین جعفری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۷۴ روستای بالای ۲۰ خانوار در شهرستان خوی وجود دارد، گفت: برای ۱۷۱ روستای بالای ۲۰ خانوار طرح هادی تهیه شده است و امیدواریم با اختصاص اعتبار مناسب، این طرح ها نیز اجرایی شود.

وی ادامه داد: طرح هادی ۲۳ روستای این شهرستان به دلیل پایین بودن تعداد خانوار هنوز تدوین نشده است.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوی ادامه داد: طرح هادی روستایی برای ساماندهی و اصلاح بافت روستایی، نحوه استفاده از زمین برای عملکرد های مختلف از جمله مسکونی، تولیدی، تجاری و کشاورزی، ساماندهی تاسیسات، تجهیزات عمومی روستایی اجرا می شود.

جعفری بیان کرد: اجرای سنگ فرش و آسفالت، احداث پیاده راه و اصلاح شبکه معابر، احداث سیل بند، آماده سازی اراضی پیش بینی شده برای گسترش روستا و تکمیل شبکه دفع فاضلاب از اقداماتی است که در قالب طرح هادی در روستاها انجام می شود.

وی با بیان اینکه ایجاد مقاومت لازم برای مقابله با تلفات در حوادثی نظیر زلزله، مهمترین هدف اجرای طرح مقاوم‌سازی مسکن روستایی است، ابراز امیدواری کرد که روستانشینان همراهی بیشتری در این خصوص داشته باشند.

وی با دعوت از روستایی جهت گرفتن تسهیلات مقاوم سازی، بیان کرد: تسهیلات مقاوم‌سازی مسکن روستایی ۵۰۰ میلیون ریال با کارمزد پنج درصد و دوره بازپرداخت ۱۵ ساله است که در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، شهرستان ۳۸۵ هزار نفری خوی در شمال آذربایجان غربی واقع شده و دومین شهر پرجمعیت این استان مرزی است، در این شهرستان ۱۹۸ روستا با ۲۵ هزار و ۷۵۸ واحد مسکونی روستایی وجود دارد.

طرح هادی روستایی با هدف ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان، هدایت فیزیکی روستاها و تامین عادلانه امکانات انجام می گیرد.

پایه چنین طرح هایی در کشور از سال ۱۳۶۲ و تحت عنوان، روان بخشی روستاها، در یکی از نقاط روستایی شهرستان شهرکرد و توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت به اجرا گذاشته شد، و در سال های بعد به خصوص از سال ۱۳۶۶ توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت پیگیری شد.

تجدید حیات و هدایت روستاها از ابعاد کالبدی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی از جمله اهداف مورد نظر در این طرح است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها