خدمات مطلوب دولت در فریدونشهر و ضرورت ادامه آن در آینده

اصفهان- ایرنا- فریدونشهر از جمله شهرستان کم برخوردار است که دولت در هفت سال اخیر با ارایه خدمات مطلوب گامهای اساسی برای اهالی آن برداشته است و کارشناسان در میزگرد ایرنا بر ضرورت ادامه این راهبرد برای رفع محرومیت ها و نیازهای منطقه تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، فریدونشهر با ۳۶ هزار نفر جمعیت در ۲۰۰ کیلومتری غرب استان اصفهان و در بلندترین نقطه استان و حتی کشور قرار دارد که بیشترین بارندگی را در اصفهان داشته و جزو مناطق محروم و کم‌برخودار است.

منطقه سخت‌گذر و کم‌برخوردار پیشکوه و پشتکوه با جمعیت ۶ هزار نفر در این شهرستان قرار دارد که برغم اقدامات انجام شده در هفت سال اخیر هنوز نیازمند توجه خاص و ویژه مسئولان استانی و ملی است.

این شهرستان یکی از مناطق ییلاقی عشایر محسوب می‌شود که روزگار بهار و تابستان را در این منطقه سپری می‌کنند و در تولید فرآورده‌های خام دامی نقش مهم و اثرگذاری در اقتصاد استان دارد.

فریدونشهر همچنین به گفته مسوولان امر دارای ظرفیت های خوبی در حوزه های اقتصادی و گردشگری و کشاورزی است که با برای شکوفایی آنها نیازمند سرمایه گذاری و توجه بیشتر مسوولان امر است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی استان اصفهان در همین ارتباط میزگردی با عنوان "ظرفیت ها و چالش ها و اقدامات در فریدونشهر" را با حضور رضا صفری فرماندار، ابراهیم اصلانی معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری، آرش محمدی بخشدار، اصغر دویستی رئیس اداره امور عشایر، بهزاد رحیمی مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، حمید عطایی مدیر مخابرات، ارسلان میسایی دهیار ۱۶ روستا، محمدرضا یبلویی مدیر آبفا، بیژن مرتضایی پور مدیر امور برق، هادی توازهی رییس اداره راه شهرسازی شهرستان، علیرضا زمانپور مدیر شبکه بهداشت و درمان، محمدتقی خلیقی رئیس اداره ورزش و جوانان در فرمانداری این شهرستان برگزار کرد.

نگاه دولت به رفع نیازهای فریدونشهر مطلوب بود

فرماندار فریدونشهر در این میزگرد ایرنا گفت: نگاه دولت فراتر از جنبه‌های سیاسی و حزبی بوده و همواره بر گره‌گشایی و رفع مشکلات مناطق کم برخوردار و کمتر توسعه یافته برنامه‌ریزی انجام شده است.

رضا صفری با بیان اینکه این شهرستان با پهنه گسترده و شرایط خاص دارای یک بخشداری است، خاطرنشان‌ کرد: افزایش بخش به دولت پیشنهاد و در هیات وزیران مطرح شده و منتطر جمع بندی نهایی است.

وی ادامه ‌داد: تنها بخشدار این منطقه مسئولیت گسترده‌ای دارد که نظارت، سرکشی و ارائه خدمات را سخت کرده و باید در این خصوص برنامه‌ریزی و اقدام خاص صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه حضور مسئولان ارشد استانی و ملی در فریدونشهر موجب تغییر نگرش آن‌ها نسبت به این حوزه و الزام به خدمات رسانی و نگاه ویژه شده است، خاطرنشان کرد: حضور استاندار و خیرین در کنار همدیگر برای رفع نیازهای منطقه اقدامی متفاوت از گذشته و دیگر مناطق بوده است.

صفری تداوم این همکاری و تعاملات را در آینده برای توسعه این شهرستان ضروری برشمرد.

دولت در هفت ساله گذشته با وجود مشکلات مالی و اعتباری اما اهتمام ویژه‌ای برای رفع چالش‌ها و مشکلات این منطقه داشته که اختصاص بیش از ۱۵۰ میلیارد ریال به تامین نیازهای عشایر، بهسازی ۴۵ درصد از منازل روستایی، توزیع بیش از ۳۰ میلیارد ریال برای توسعه روستایی، توسعه شبکه و خدمات مخابراتی، توسعه شبکه آبرسانی و برق، توزیع خدمات بهداشتی و درمانی در قالب طرح تحول سلامت، نهضت آسفالت، افزایش مشارکت اجتماعی، رونق زندگی روستایی از جمله مهمترین این اقدامات بوده که اعضای میزگرد خبری ایرنا به آن اشاره کردند.

توزیع اعتبارات میلیاردی برای رفع نیاز عشایر

به گفته رئیس اداره امور عشایر فریدونشهر بر اساس سرشماری سال ۸۷، ۲۸۰۰ خانوار به صورت رسمی و بر اساس دفترچه سهام پنج هزار و ۲۵۰ خانوار یعنی جمعیتی بالای ۲۰ هزار نفر ییلاق را در این منطقه می‌گذرانند که این تفاوت آمار به دلیل گذر زمان طی ۱۰ سال گذشته است.

اصغر دویستی جمعیت دامی عشایر این منطقه را ۲۴۵ هزار راس دام در ۱۸۰ هزار هکتار بیان‌ و اضافه کرد: سهم قابل توجهی از تولید گوشت و فرآورده های لبنی استان اصفهان از این منطقه تامین و این خانوارها در تولید صنایع دستی، گیاهان دارویی و کشاورزی نقش دارند.

وی به حمایت‌های دولت تدبیر و امید از عشایر این منطقه اشاره کرد و اظهارداشت: احداث سد گاو خفت با اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار نقدی جهت  تامین آب برای ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی زیر دست زمینه ساز توسعه اقتصادی برای منطقه شده همچنین با اختصاص ۱۷ میلیارد ریال ۱۳ کیلومتر لوله انتقال آّب نصب و نیاز آب آشامیدنی عشایر تامین شده است.

وی اختصاص اعتبارات از محل مالیات ارزش افزوده به تامین زیرساخت‌ها، تیغ زنی سالانه ۴۰۰ کیلومتر از مسیرهای عشایری، احداث ۲۸ دهنه پل تردد روی رودخانه ها، حذف ۵۴ نقطه پرحادثه، مرمت و بازسازی قنوات، توزیع سیلندرگاز و توزیع اعتبار از محل بودجه صندوق حمایت ملی برای اشتغال زایی را از اقدامات صورت گرفته در هفت سال گذشته برای مردم عشایر منطقه  برشمرد.

بازسازی ۴۵ درصد از منازل روستایی

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فریدونشهر در این میزگرد ایرنا گفت: سه هزار و ۵۰۰ خانه در ۱۰ سال گذشته مقاوم سازی شده که هزار و ۲۵۰ مورد آن مربوط به سال گذشته بوده که این روند افزایش به دلیل تسهیل شرایط اخذ وام با اجرای سیاست ضمانت‌های زنجیره‌ای و افزایش میزان وام بوده است.

بهزاد رحیمی اضافه کرد: با این اقدام  ۴۵ درصد از واحدهای مسکونی منطقه مقاوم سازی شده است.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فریدونشهر تعداد کل روستاهای این شهرستان را ۱۵۴ روستا اعلام کرد و گفت: ۸۵  روستای دارای ساکن دائم بوده که از این میان ۵۰ مورد دارای جمعیت بالای ۲۰ خانوار هستند و طرح هادی تهیه شد و این طرح برای ۱۵ روستا در نظر گرفته شده و در ۲۳ روستا هم بین ۳۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت داشته است.

توسعه شبکه فیبر نوری و رفع مشکلات مربوط 

مدیر مخابرات فریدونشهر توسعه فیبرنوری در این شهرستان را در رفع بسیاری از مشکلات ارتباط مهم بیان کرد و افزود: ۱۶۵ کیلومتر فیبرنوری از ابتدای این شهرستان تا آخرین نقاط در حال انجام است که با این اقدام مشکلات پیشکوه و پشتکوه حل خواهد شد.

حمید عطایی در خصوص اجرای این پروژه گفت: تاکنون ۸۰ درصد کار پیش رفته و با وجود راه اندازی هشت سایت مخابراتی در روستاها، ۹۵ درصد پیشرفت در ۲ سایت دیگر، تصویب احداث چهار باب دیگر از این امکان زیرساختی شاهد تحول جدی در این حوزه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه خدمات رسانی مناطق کمتر توسعه یافته در قالب خدمات اجباری دولت انجام می شود، تصریح‌ کرد: عمده روستاهای فریدونشهر به جز ۲ روستای هیران و گوکان که فاقد شبکه برق هستند، از خدمات ارتباطی ثابت یا سیار استفاده می کنند و اینترنت در روستاهای دهستان برف انبار بر اساس تلفن ثابت ارائه شده و با توسعه فیبرنوری هوایی به خاکی مشکل کمبود پهنای باند رفع خواهد شد.

مهاجرت معکوس دستاورد توجه دولت به زندگی روستایی

دهیار شماری از روستاهای پشتکوه موگویی فریدونشهر گفت : دولت در هفت سال اخیر برای توسعه این شهرستان گامی خوبی داشته و خدمات در این سال‌ها روند روبه رشد بوده است.

ارسلان میسایی با بیان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم نگاه ویژه‌ای به توسعه روستایی شده است ، اظهارداشت: علاوه بر خدمات رسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار، آبادی های پایین تر از این جمعیت از خدمات بهره مند شده‌اند.

وی اضافه ‌کرد: تا پیش از توجه به توسعه روستاها در دولت‌های قبل، مردم روستاهای با جمعیت زیر ۲۰ خانوار احساس حقارت می‌کردند اما امروز روند توسعه به قدری بوده که نیروی اشتغال و کار از مرکز شهرستان و مناطق مختلف برای فعالیت به این بخش ها سفر می‌کنند.

به گفته وی ارائه تسهیلات بلاعوض و ارزان قیمت، توسعه جایگاه دامپروری و انبار علوفه و ارائه خدمات زیرساختی سونامی در بخش روستایی ایجاد و مهاجرت معکوس را رقم زده و امروز با کمبود آرد و سوخت به دلیل افزایش جمعیت و شاخص سرانه‌ای گذشته روبرو هستیم.

توسعه خدمات آبرسانی و اصلاح شبکه

مدیر آب و فاضلاب فریدونشهر گفت: از میان ۸۴ روستای این شهرستان ۳۸ روستا به شبکه آبرسانی متصل و ۴۶ روستا فاقد این خدمات هستند.

محمدرضا یبلویی در بخشی از این میزگرد خبری با اشاره به اینکه ۱۷ هزار نفر از جمعیت زیر پوشش خدمات آبفا این خطه روستایی هستند، تصریح‌ کرد: روستا در ۲ سطح خدمات آبرسانی می‌گیرند و روستا غیربرخوردار از این خدمات را نداریم و آبرسانی سیار و یا از چاه آب استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اجرای ۹ کیلومتر طرح انتقال آب با هدف محرومیت زدایی، کلرزنی آب روستایی با مشارکت مردم، کمک ۳۰ میلیون ریالی شرکت آبفا برای انشعابات این منطقه و توسعه زیرساخت‌های برای رونق زندگی روستایی را از اقدام این شرکت بیان ‌کرد و گفت: قطع برق موجب ایجاد بحران در انتقال آب خواهد شد.

پتانسیل فعال اما فراموش شده ایجاد نیروگاه برق

مدیر امور برق فریدونشهر گفت: موقعیت جغرافیایی این شهرستان به دلیل ارتفاع از سطح دریا موقعیت مناسبی برای توسعه بهره برداری از انرژی‌های پاک خورشیدی است اما این ظرفیت ناشناخته مانده است.

بیژن مرتضایی پور خاطرنشان‌کرد: با راه اندازی و تولید برق، شرکت خرید میزان تولید انرژی را تا ۲۰ سال را ضمانت می‌کند با استفاده از آب، هوا،   انرژی باد و خورشید توان تولید برق و ارائه خدمات به نقاط سخت گذر وجود دارد و این فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری و خدمات رسانی با آب و هوای پاک است.

وی با بیان اینکه مانیتورینگ شبکه برق رسانی در دستور کار است، خاطرنشان‌کرد: با اجرای این برنامه قابلیت رصد وضعیت خدمات در دور دست وجود داشته و قطع و وصل شبکه نیز بر اساس این پتانسیل فراهم است.

پیش بینی ۱۰ میلیارد ریال برای بازآفرینی شهری

رییس اداره راه شهرسازی شهرستان فریدونشهر گفت: بر اساس مصوبه ستاد بازآفرینی اصفهان، ۱۰ میلیارد ریال برای این امر به مدیریت شهری اختصاص می‌یابد.

هادی توازهی ادامه داد: این اقدام  راستای مشارکت دولت در ایجاد عوامل تشویقی ساخت و ساز  در بافت فرسوده بخشودگی ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی هزینه های صدور پروانه ساخت به متقاضیان از سوی شهرداری اجرا می‌شود، تسهیلات بانکی در این خصوص به هر واحد اختصاص می‌یابد.

وی یادآور شد: مشارکت  ادارات مرتبط نسبت به احیای بازارچه ضلع شمالی مسجد جامع فریدونشهر در سال آینده لازم است.

طرح تحول سلامت و امیدواری برای مردم فریدونشهر

مدیر شبکه بهداشت و درمان فریدونشهر گفت: اجرای طرح تحول سلامت روزنه های امید را در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته این شهرستان ایجاد و شاهد تحولات گسترده ای در خدمت رسانی شده ایم.

علیرضا زمانپور، توسعه، تعمیر و تجهیز مراکز و خانه های بهداشت، افزایش پنج تخت دیالیز، راه اندازی مرکز اورژانس ۱۱۵ در مناطق پشتکوه و پیشکوه، افزایش ۲ خودرو آمبولانس و توزیع ۴۲ میلیارد ریال اعتبار در هفت ساله گذشته برای بخش بهداشت و درمان این شهرستان را از اقدامات دولت در قالب طرح تحول سلامت بیان کرد.

وی با بیان اینکه احداث مرکز جامع سلامت در برنامه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: تاکنون اقدامی در این خصوص انجام نشده و در انتظار تصمیم گیری و توزیع اعتبارات است.

نگاه ویژه دولت در مناطق کم توسعه یافته

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری فریدونشهر توسعه خدمات و ایجاد زیر ساخت‌ها به ویژه در بخش مسکن و بهداشت و درمان به همراه اصلاح و حذف نقاط حادثه خیز و عملکرد دولت در اجرای طرح های بهسازی معابر روستایی، انجام طرح‌های پیشگیرانه، هدایت روان آب‌های سطحی و آسفالت معابر در مقایسه با همه دولت‌ها بی‌سابقه ارزیابی کرد.

ابراهیم اصلانی، احداث مدارس، توسعه خدمات مخابراتی، برق رسانی، آبرسانی و بهداشت و درمان و آموزشی و فرهنگی را از فعالیت‌های این حوزه بیان‌ کرد و گفت: در این سال‌ها ۵۰ میلیارد ریال از محل مالیات ارزش افزوده برای خدمت‌رسانی در حوزه عشایر توسعه روستاهای غیر مصوب  فعالیت شده که چنین اعتباری با مشکلات مالی کشور و دولت بی نظیر است.

با وجود این خدمات گسترده دولت در رفع کمبودها و نیاز مردم فریدونشهر اما نیازهای متعددی دیگری نیز به دلیل بی توجهی‌های ادوار گذشته مانده که برخی از آن‌ها گاهی مشکلات را دوچندان می کند و این موضوع نیازمند تداوم مسیر خدمات رسانی اکنون و استفاده از نظرات و پیشنهادات کارشناسان و مسئولان محلی است.

لزوم توجه به پرداخت غرامت حوادث عشایر

رئیس  اداره امور عشایر فریدونشهر با بیان اینکه شرایط کوچ در این منطقه به دلیل وضعیت کوهستانی و ۶۰۰ کیلومتر مسیر تا منطقه قشلاقی سخت است، افزود: طی این مسیر در ۴۵ روز گاهی با حوادث طبیعی مثل سیل های بهاری و خدمات رسانی نیز به آن‌ها سخت است.

دویستی ادامه داد: بروز چنین مشکلاتی برای آن ها موجب خسارت های مالی شده که پرداخت غرامت مقدور نبوده و بیمه تنها پنج درصد از خسارت را پرداخت کرده و همین موضوع گرایش به این خدمت را کاهش داده است.

وی خاطرنشان کرد: تغییرکاربری و تصرف راه ها، توسعه روستایی و نبود امکانات بهداشتی در مسیر کوچ سختی‌هایی را برای این قشر ایجاد کرده و آن‌ها از کمترین میزان خدمات زیربنایی، آموزشی، بهداشتی، درمانی، حمایتی، پشتیبانی و رفاهی برخوردار نیستند.

به گفته دویستی، خانوارهای عشایری، تامین آب، دریافت بودجه های زیرساختی، رفع  نقطه پرحادثه پشتکوه، تسهیل در خدمات دامپزشکی و کاهش قیمت داروی دام، تامین نفت سفید در جهت کاهش بهره برداری از مراتع، پرداخت غرامت برای خسارت‌های حوادث طبیعی، تقویت منابع مراتع، توسعه تکنولوژی ارتباطی و تامین انرژی خورشیدی را درخواست دارند.

وی یادآور شد: تعداد نیروی انسانی اداره امور عشایر این شهرستان متناسب با چارت سازمانی نبوده و کمبود نیروی در خدمت رسانی اختلال ایجاد کرده و حجم کار را افزایش داده است.

سهم تسهیلات بخش مسکن افزایش یابد 

مدیر بنیاد مسکن فریدونشهر خاطرنشان ‌کرد: سرعت ساخت و ساز به دلیل این محدودیت و همچنین شرایط سخت جاده ای برای انتقال مصالح موجب کاهش سرعت کار شده و به افزایش سهم تسهیلات به دلیل شرایط سخت این منطقه نیاز داریم.

به اعتقاد وی افزایش تسهیلات بانکی و آسان کردن شرایط آن، اختصاص ماشین آلات، فعال سازی مجمع خیرین مسکن ساز، اختصاص سنگ شکن و نگاه ویژه به شرایط خاص فریدونشهر موجب رونق کار مقاوم‌سازی و بازسازی مسکن‌های تخریبی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در یک سال گذشته ۳۰ میلیارد ریال برای توسعه روستایی این شهرستان اختصاص داده شد، اظهارداشت: افزایش قیمت قیر و توزیع آن از میزان تن به اعتبار موجب کاهش اجرای پروژه در این حوزه شده است.

رییس اداره راه شهرسازی شهرستان فریدونشهر گفت : تفاوت در نحوه احیای بافت فرسوده، اختلاف قیمت ساخت، محدودیت فصل کاری، نرخ بالا دستمزد اجرای جزئیات ساختمانی،  تاثیر حمل و نقل بر قیمت نهایی مصالح، نیازمند نگاه ویژه و تسهیلات بیشتری نسبت به سایر شهرها خواهد بود.

توازهی ادامه داد: میزان تسهیلات ساخت و ساز براساس مصوبه هیات وزیران به دلیل شرایط خاص این منطقه پاسخگو نبوده و کمک‌های حمایتی دولتی بصورت ضریبی از هزینه ساخت واحد مسکونی در نظر گرفته شود.

وی در خصوص موانع پیش رو در اجرای طرح‌ اقدام ملی مسکن گفت: در شهرهای بزرگ و نزدیک به مرکز استان، ارزش افزوده بالاتر ناشی از احداث واحد مسکونی از یک طرف و پایین‌تر بودن هزینه ساخت و ساز و نبود محدودیت‌های عملیات ساختمانی و وجود پیمانکاران و استادکاران و کارگران ماهر صنعت ساختمان  عوامل مهمی در تشویق به احداث واحد مسکونی و یا افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در بخش مسکن  می‌شود که این چنین شرایطی در فریدونشهر وجود ندارد.

به گفته وی تسهیلات بانکی احداث هر واحد مسکونی در بافت فرسوده فریدونشهر ۴۰۰ میلیون ریال بوده که  به دلیل مشکلات و شرایط خاص این منطقه جوابگو نیست و  هزینه احداث هر متر مربع مسکن در فریدونشهر حداقل ۲۰ درصد بالاتر از احداث هر متر مربع مسکن در مرکز استان و شهرهای نزدیک به مرکز استان است.

راههای منطقه نیاز به بازسازی دارد

رییس اداره راه شهرسازی شهرستان فریدونشهر ادامه داد:  ۹۰ درصد از ساختمان‌های موجود در شهرهای فریدونشهر و برف انبار  فاقد استحکام لازم بوده و نیاز به بازسازی و نوسازی دارد اما در عمل با وجود چنین تسهیلات ناچیز، بازسازی و نوسازی  در بافت فرسوده سرعت بسیار پایینی دارد.

وی با بیان اینکه شهرهای فریدونشهر و برف انبار دارای ۱۱ محدوده مصوب بافت فرسوده به مساحت ۶۶ هکتار از ۸۰۰ هکتار موجود در این شهرهاست، تصریح‌کرد: احیای بافت فرسوده نیازمند مشارکت مدیریت شهری است در قالب یک اقدام مشترک شهرداری‌ها و دولت انجام شود اما محدودیت اعتباری در این حوزه چالش‌هایی دارد.

وی به کمبود زمین دولتی در شهر برف انبار این شهرستان اشاره ‌کرد و گفت: این دیار قدمتی کمتر از ۲۰ سال دارد و برای توسعه شهری به اراضی دولتی به منظور تامین اراضی خدمات شهری و تاسیسات و تجهیزات شهری نیاز دارد ولی منابعی در این باره نیست.

وی یادآور شد: آماده‌سازی اراضی برای پروژه اقدام ملی مسکن به دلیل کوهستانی بودن و حجم خاکبرداری زیاد، مشمول هزینه‌های مازادی خواهد شد که در بسیاری از شهرهای دیگر چنین شرایطی حاکم نیست.

ضرورت فراهم شدن  زیرساختهای مخابراتی منطقه 

ارتباطات تلفنی یکی از مهمترین نیازهای جامعه بشری امروز است که این خدمت در بخش زیادی از روستاهای فریدونشهر در حال انجام بوده اما به توسعه زیرساخت‌ها نیاز دارد و در حال حاضر ضریب نفوذ تلفن همراه در این منطقه ۳۶ درصد و این شاخص در تلفن ثابت ۳۹ درصد است که مشکل پراکندگی روستاها نیز موضوعی دیگر در خدمت رسانی است.

مدیر مخابرات فریدونشهر گفت: به دلیل شرایط کوهستانی و موقعیت جغرافیایی این شهرستان، نقاط کور آنتن دهی موبایل وجود دارد که با وجود گلایه و نگرانی‌های مردمی در خصوص سیستم ارتباطی اما ارزیابی شرکت زیرساخت کل منطقه را ارزیابی می‌کند.

حمید عطایی با بیان اینکه شرکت زیرساخت با ارزیابی بخشی از یک منطقه نتیجه خدمات ارتباطی را اعلام می کند، خاطرنشان‌کرد: بخش‌های کوهستانی و خاص این شهرستان کمتر مورد ارزیابی است و همین موضوع مغایر با گلایه‌های مردمی و ارزشیابی‌های آن شرکت است.

لزوم افزایش بخش در فریدونشهر

دهیار ۱۶ روستای فریدونشهر با بیان اینکه  این شهرستان با گستردگی و پراکندگی بالا یک بخش داشته و این موضوع موجب چالش‌هایی در خدمت رسانی می‌شود.

میسایی، فرسودگی حمل و نقل جاده‌ای و نبود حمایت از فعالان این حوزه، کمبود گاز و آرد به دلیل اینکه تغییرات جمعیتی رخ داده و افزایش هزینه‌های ساخت به دلیل شرایط دشوار انتقال مصالح و توزیع ناعادلانه بودجه را از چالش های این بخش اعلام‌کرد.

۴۶ روستا فریدونشهر زیرپوشش شبکه آبرسانی نیستند

مدیر آبفا فریدونشهر برخی از چاه‌های آب این منطقه نیتراته شده که انتقال آب از چشمه‌ها و رودخانه‌ها تامین می شود و برای رفع این مشکل به  اجرای شبکه فاضلاب نیاز داریم.

به گفته یبلویی، استفاده از شبکه فاضلاب در حفظ منابع آبی نقش مهمی دارد و این موضوع به حفظ منابع آبی و همچنین خدمات رسانی بهتر به مردم کمک می‌کند و به همین منظور انجام مطالعات انجام ولی نیاز به برنامه ریزی و اقدام برای اجرا است.

وی تکمیل پروژه‌ها و بهبود و توسعه شبکه آبرسانی برای انتقال آب و جلوگیری از هدررفت را مورد اشاره قرار داد و اظهارداشت: نبود درآمد پایدار اجرای پروژه‌ها را دچار مشکل کرده و به دلیل پراکندگی روستاها در خدمت رسانی با مشکلاتی روبرو هستیم.

دشواری خدمات رسانی در فصل زمستان

مدیر امور برق فریدونشهر با اشاره به شرایط سخت تردد در برخی از نقاط این شهرستان مثل گردنه هیران و کلوسه گفت: در فصل زمستان با وجود بارش برف و مسدود شدن راه‌ها، خدمت رسانی فوریتی مثل رفع قطع برق و یا تعمیر دکل با سختی روبروست و سرمای شدید به زیرساخت های برق رسانی صدمه می‌زند.

بیژن مرتضایی پور ادامه داد: محدودیت‌های ناشی از شرایط خاص کوهستانی و سرما در این شهرستان اجرای پروژه‌ها را به دلیل کمبود زمان شرایط مساعد آب و هوایی طولانی می‌کند.

تاکید بر رفع چالش های بهداشت و درمان منطقه 

مدیر شبکه بهداشت و درمان فریدنشهر دستگاه سی تی اسکن را یکی از نیازهای بیمارستان حضرت رسول این دیار برشمرد و گفت: با توجه به اینکه بیمارستان داران خدمت رسانی به مردم انجام می‌دهد، این مرکز درمانی به عنوان مرجع بعدی پیش بینی شده و همین موضوع مانع از تجیهیز برخی از بخش بیمارستانی شده است.

وی این موضوع را چالشی برای خدمات رسانی سریع و ارزان به مردم بیان و اظهارداشت: با توجه به شرایط سخت در مناطق محروم این شهرستان و انتقال بیمار به مرکز درمانی داران فرصت زیادی را نیاز دارد این موضوع بر کیفیت کار اثر می‌گذارد.

وی فرسودگی آمبولانس‌ها، کمبود زیرساخت و نبود نیروی کاری برای بخش های تخصصی مثل اورژانس ۱۱۵ را از دیگر چالش‌های منطقه اعلام‌کرد و افزود: مرکز فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ روستای مصیر آماده و تجهیز شده اما نیروی انسانی برای فعالیت ندارد.

به گفته وی، با توجه به اینکه بهره‌گیری از خدمات درمانی به صورت نسخه‌های آنلاین انجام می‌شود، گفت: نبود اینترنت پرسعت برای بیمارستان و برخی از مراکز درمانی امکان ثبت آنلاین نسخه وجود نداشته و این موضوع مانع بهره‌گیری از خدمات بیمه‌ای شده است.

زمانپور ادامه داد: رفع این مشکل به احداث دکل و توسعه زیرساخت نیاز دارد و با طرح موضوع در مدیریت استان اما مشکل حل نشده و باید مسیر واقعی آن یعنی ایجاد بستر برای ثبت نسخه آنلاین فراهم شود.

وی در خصوص بالگرد هوایی اورژانس ۱۱۵ گفت: این خدمت به مرکزیت داران ارائه می شود و در شرایط خاص خدمت رسانی از داران و یا الیگودرز انجام می‌شود ولی پد بالگرد بیمارستان شهرستان  نیز برای فعال سازی این ناوگان فرآیند اجرایی آن انجام  شده است.

وی با بیان اینکه خیرین برای کمک به توسعه بیمارستان همکاری کرده‌اند، یادآورشد: پولی برای این موضوع جمع آوری شده و نیازمند مساعدت دولت برای تکمیل پروژه است و اگر این همکاری با تاخیر و یا انجام نپذیرد آنگاه همکاری مردم که اولین اقدام آن‌ها نیز بوده کاهش می‌یابد.

مشارکت بخش خصوصی برای توسعه ورزشی

رئیس اداره ورزش و جوانان فریدونشهر با اعلام ایجاد ۳۰ خانه ورزش روستایی و تاسیس پنج موسسه مردم نهاد جوانان نیز در این خطه، مشارکت بخش خصوصی برای توسعه ورزشی را خواستار شد.

محمدتقی خلیقی در این میزگرد ایرنا با بیان اینکه فرصت‌های خوبی برای توسعه ورزشی در این شهرستان وجود دارد تا اقتصاد منطقه را متحول سازد، گفت: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در جذب توریست و ارائه خدمات نقش دارد اما باید در این خصوص به توسعه ورزش در بین مردم نیز توجه شود.

وی ادامه داد: سرانه ورزشی این شهرستان در وضعیت خوبی قرار دارد و با احیاء خانه های ورزش روستایی امکانات به بخش‌های مختلف این شهرستان فرستاده شده اما با وجود استعدادهای جوانان و نوجوانان نیازمند استعدادشناسی و برنامه ریزی هستیم.

افزایش جمعیت و کمبود امکانات

بخشدار فریدونشهر در پاسخ به نیازهای و سوالات اعضای میزگرد خبری گفت: با توجه به افزایش جمعیت ناشی از مهاجرت معکوس دچار مشکلات کمبود امکانات، تجهیزات و نیازهای اولیه مثل آرد و سوخت شده‌ایم.

آرش محمدی ادامه داد: رفع این چالش تا پیش از سرشماری بعدی ضروری بوده و نیاز به اقدام سریع برای خدمت رسانی به مردم است تا اینکه همسو با سیاست های مهاجرت معکوس خدمات نیز ارائه شود.

لزوم احداث شبکه فاضلاب

معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری فریدونشهر گفت: با توجه به اینکه این شهرستان در سرشاخه زاینده رود قرار دارد باید از شبکه فاضلاب برخوردار باشد.

اصلانی با بیان اینکه باید شهرهای سرشاخه زاینده رود دارای شبکه فاضلاب باشند، اظهارداشت: زمین خاص و سنگی این شهر موجب انتقال آب به سمت رودخانه های فصلی و بروز مشکلاتی برای آب زاینده رود می‌شود.

وی با اشاره به افزایش جمعیت در این خطه به لحاظ بازگشت مردم از مراکز استان و دیگر شهرستان‌ها به شهر و دیار خود، افزود: این موضوع موجب کاهش امکانات مثل آراد، نفت و سرانه های خدماتی شده و از طرفی نیز انجام سرشماری در آبانماه باعث شده که جمعیت مردم به دلیل مهاجرت و یا حرکت عشایر کاهش یابد ولی در تابستان با افزایش جمعیت روبرو باشیم.

به گفته وی سرانه های نیاز مردم استان اصفهان در مقایسه با دیگر استان ها کمتر بوده و این موضوع در مناطقی مثل فریدونشهر چالش ها به دلیل کمبود منابع افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه ۲۷ درصد از روستاهای این شهرستان دارای گاز هستند، گفت: مابقی آن ها از نفت استفاده می کنند و باید نفت زمستان آن ها را در پاییز و تابستان برای حل مشکل توزیع کرد.

معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری فریدونشهر با بیان اینکه ظرفیت گردشگری و ورزشی فعالی در این منطقه نهفته است، خاطرنشان کرد: به دلایل مختلف به علت بروکراسی اداری  بسیار پیچیده بخش زیادی از فعالیت های این منطقه انجام نشده و رونقی در حوزه گردشگری و ورزشی تا حد مطلوب و سرمایه گذاران صورت نگرفته است.

وی صدور مجوز برای احداث سه مجموعه گردشگری به همراه احداث واحد بومگردی در روستای سیبک را از خدمات ارزنده دولت در زمینه توسعه گردشگری عنوان کرد.

استان افزون بر پنج میلیونی اصفهان ۲۴ شهرستان دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها