یزدی ها  در شهادت حضرت زهرا (س) به سوگ نشستند

یزد- ایرنا- مردم ولایتمدار شهرها و روستاهای استان یزد به مناسبت شهادت مظلومانه ام‌ابیها حضرت فاطمه زهرا(س) شنبه‌ شب با برپایی مجالس عزاداری و روضه‌خوانی به سوگ نشستند.

به گزارش ایرنا، مراسم سوگواری دخت گرامی اسلام حضرت زهرای مرضیه (س) با رعایت نکات بهداشتی در برخی از تکایا و مساجد یزد و نیز ۹ شهرستان‌ دیگر  استان در فضایی معنوی و باشکوه برگزار شد . 

در این محافل و مجالس معنوی، تعدادی از کارشناسان و مدرسان حوزه و دانشگاه در سخنانی با بیان فضایل و مناقب آن حضرت به ضرورت مطالعه سیره و شخصیت این بانوی نمونه اسلام پرداختند.

همچنین برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تعدادی از مجالس عزاداری و سوگواری آن حضرت در فضای مجازی همراه با برنامه‌های متنوع فرهنگی، بصیرتی و مذهبی برای مردم مومن برگزار و پخش شد .

محافل و مجالس عزاداری با حضور مردم و توجه به مقررات پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تا یکشنبه شب در شهر یزد و دیگر مناطق استان همراه با سخنرانی و روضه‌خوانی ادامه دارد.

 حضرت فاطمه(س) در سال پنجم پس از بعثت و در روز ۲۰ جمادی الثانی در مکه معظمه در خانه حضرت محمد(ص) پیامبر اسلام و حضرت خدیجه(س) به دنیا آمد و  نام مبارک آن حضرت، فاطمه است و برای ایشان القاب و صفات متعددی همچون زهرا، صدیقه، طاهره، مبارکه، بتول، راضیه و مرضیه نیز ذکر شده و ام‌الحسین، ام‌الحسن، ام‌الائمه و ام ابیها از جمله کنیه‌های این بانوی مطهر اسلام است.

سراسر زندگانی صدیقه طاهره(س)، مملو از مکارم اخلاق و رفتارهای نمونه انسانی است، با امام علی(ع) پیشوای اول شیعیان ازدواج کرد و در تمامی برهه‌های حساس زندگی در کنار آن امام بود و از آن حضرت حمایت می‌کرد، حضرت زهرا(س) در همسرداری و مهر مادری الگوی جهانیان است.

در دامن پاک فاطمه زهرا(س) ۲ امام بزرگوار و ۲ شخصیت ممتاز عالم بشری، امام حسن(ع) مظهر حلم و وقار و امام حسین(ع) سرور شهیدان تربیت یافتند و سلسله امامت و ولایت را استمرار بخشیدند و نیز زینب‌کبری(س) حماسه‌ساز روز عاشورا که پیام حسینی و حماسه عاشورا را در جهان اعلام کرد.

سرانجام حضرت فاطمه(س) بر اثر شدت ضربه و لطمه ای که بر اثر هجوم به خانه‌اش و وقایع پس از آن وارد بیمار شد و در بستر بیماری افتاد.

در ایام بیماری حضرت روزی امام علی (ع) را فراخواند و آن حضرت را وصی خویش قرار داد و وصیت کرد  که پس از وفاتش، او را شبانه غسل ،کفن و دفن کند و احدی که در حق او ستم روا داشتند در تدفین و اقامه نماز بر پیکرش حاضر نباشند.

حضرت فاطمه زهرا(س) در حالی که از عمرش ۱۸ سال بیشتر نمی‌گذشت به روایتی در ۱۳ جمادی‌الاول سال ۱۱ هجری قمری و بنا بر روایتی دیگر در سوم جمادی‌الثانی سال ۱۱ هجری قمری به شهادت رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها