۲۸ دی ۱۳۹۹،‏ ۹:۲۶
کد خبرنگار: 986
کد خبر: 84187907
۰ نفر

برچسب‌ها

تندباد دوباره اردبیل را در بر می‌گیرد

اردبیل - ایرنا - تندباد از روز یکشنبه بار دیگر در اردبیل و پهنه گسترده‌ای از شهرستانهای واقع در قسمت مرکزی این استان وزیدن می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، برونداد الگوهای تاثیرگذار بر هوای منقطه نشانگر کاهش فشار جو بر فراز پهنه آبی خزر و شمال‌غرب ایران است که برآیند این الگو وزش تندباد با جهت غالب جنوب تا جنوب غربی در پهنه مرکزی استان اردبیل شامل اردبیل، سرعین، نمین، مشکین شهر، نیر و گرمی است.

این تندباد پیش درآمد ناوه عمیقی است که از ساعات اولیه چهارشنبه از شمال‌غرب وارد ایران شده و سبب کاهش محسوس دما ، بارش برف و باران در این منطقه و به خصوص استان اردبیل و غرب دریای خزر خواهد شد.

مدیرکل مدیریت بحران اردبیل با استناد به اطلاعیه هشدار سطح زرد هواشناسی از ساکنان این استان خواست موارد احتیاطی و ایمنی را رعایت کنند.

فرهاد عبدالعلی‌پور گفت : پرهیز از سفرهای غیرضرورری، بازبینی استحکام تابلوها، شیشه‌های اماکن،اطمینان از باز بودن راه خروج گاز منواکسید کربن در بخاری‌های گاز سوز و نفت سوز ، خودداری از قرار دادن اجسام سبک در کناره پشت بام‌ها و پرهیز از کوهنوردی و بیابان‌نوردی از جمله این موارد هستند.

وی افزود : همچنین به خاطر در پیش بودن بارش برف و نفوذ هوای سرد زمستانی طی اواخر هفته جاری توصیه می‌شود که رانندگان تجهیزات زمستانی و زنجیر چرخ در صورت ضرورت سفر همراه داشته باشند و ضمن بازبینی دمای مکان‌های حساس به سرما انرژی به خصوص گازشهری و برق را به صورت بهینه استفاده کنند.

ساکنان اردبیل از اواخر چهارشنبه تا دیروز جمعه با وزش توفان از جانب جنوب غرب و جنوب مواجه بودند که در نقاطی از پهنه مرکزی این استان ازجمله مشکین شهر و گرمی بیشینه سرعت آن به 112 کیلومتر در ساعت رسید و ضمن قطعی برق سبب بروز خساراتی به تعدادی از منازل مسکونی کم دوام روستایی ، درختان، تابلوها ، مبلمان شهری و کشتزارها در این شهرستان ها گردید.

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد.  این تندباد که در منطقه اردبیل به گرمیج و در غرب گیلان به گرمش موسوم است بطور معمول طی نیمه دوم سال می وزد و گاهی تشدید سرعت آن سبب خسارات و تلفاتی در پهنه مرکزی استان اردبیل می شود.      

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها