رهاسازی حقابه جازموریان مطالبه جدی محیط زیست است

جیرفت - ایرنا - مدیرکل محیط زیست استان کرمان گفت: رهاسازی حقابه تالاب جازموریان از سد جیرفت مطالبه جدی محیط زیست است.

مرجان شاکری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به انتشار نامه‌ دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر ارزیابی اثرات زیست محیطی طرح انتقال آب از سرشاخه‌های هلیل‌رود به کرمان و همچنین تخصیص نیاز آبی تالاب جازموریان اظهار داشت: این نامه پنج روز قبل از سفر علی زینی‌وند استاندار کرمان به جیرفت و عنبرآباد به اداره کل حفاظت محیط زیست استان واصل شده است در حالی که استاندار کرمان در همین سفر تاکید کرد طرح انتقال آب باید مجددا بررسی شود.

وی تصریح کرد: مسلما بعد از دستور استاندار کرمان نسبت به بررسی مجدد طرح انتقال آب، عملا انتشار این نامه در فضای مجازی و تفسیر و تحلیل آن جای تامل دارد.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان تاکید کرد: نیاز آبی جازموریان را از نزدیک‌ترین سد (جیرفت) مطالبه می‌کنیم ضمن اینکه برای مطالبه آب برای بخشی از تالاب در حال رایزنی با مدیران استان سیستان و بلوچستان و حوزه سد بمپور هم هستیم.

وی با بیان اینکه مطالعات طرح انتقال آب هلیل در دوره‌های مدیریتی قبلی انجام شده است بیان داشت: پُرواضح است که معضلات زیست محیطی متغیر هستند و همانگونه که استاندار کرمان عنوان کردند باید با توجه به معضلات فعلی منطقه، مطالعات جدیدی انجام شود تا اکوسیستم جنوب کرمان دچار خدشه نشود.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان به ماده «۲۱ قانون توزیع عادلانه آب» که صراحتا آورده است، تخصیص و اجازه بهره‌برداری از منابع عمومی آب برای مصارف شرب (آشامیدن)، کشاورزی، صنعت و سایر موارد منحصرا با وزارت نیرو است اشاره کرد و گفت: بعد از صدور مجوز بهره‌برداری آب توسط وزارت نیرو، محیط زیست طبق قانون می‌تواند مطالعات مربوط را انجام دهد.

شاکری همچنین با اشاره به موئلفه‌های مختلفی همچون برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی اظهار داشت: بازنگری در سیاست‌ها در هر زمانی ممکن و قابل اجرا است.

وی گفت: حتما نتایج مطالعات و ارزیابی‌های جدید را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

به گزارش ایرنا، استاندار کرمان پنجشنبه ۲۵ دی‌ماه در سفر به جیرفت اظهار داشت: از آنجا که مطالعات «طرح انتقال آب هلیل» سال‌های قبل انجام شده است اعتقاد داریم باید مجددا مطالعات در مورد این طرح انجام شود و اگر نتیجه این شود که با طرح انتقال آب به اکوسیستم منطقه جنوب کرمان خدشه وارد می‌شود حتما باید تصمیم جدیدی گرفته شود.

سرخط اخبار استان‌ها