راه‌های گسترش همکاری های پارلمانی ایران و چین بررسی شد

تهران- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در ویدیو کنفرانسی با «جانگ یه سویی» رئیس کمیسیون روابط خارجی کنگره ملی خلق ⁧‫چین، ‬⁩ راههای گسترش همکاری های پارلمانی و ایجاد مکانیسم مشترک پارلمانی بین ⁧‫ایران‬⁩ و چین را بررسی کرد.

به گزارش ایرنا، «محمد کشاورز زاده» روز شنبه در توئیتی نوشت: ‌گنگره خلق چین و مجلس شورای اسلامی می توانند نقش بسزایی در توسعه روابط دو کشور داشته باشند.

سفیر ایران در چین در این دیدار ضمن تبریک سال نو چینی ابراز امیدواری کرد سال جدید برای مردم چین و همه مردم جهان سالی خوب وپر بار باشد.

وی گفت: مقامات پارلمانی ایران آمادگی دارند با توجه به شرایط کرونا، به صورت وبینار با هم گفت و گو داشته باشند و کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم علاقه‌مند است با کنگره خلق چین همکاری کند.

کشاورززاده با اشاره به حمایت ایران از تصویب قانون هنگ کنگ گفت: ایران و چین با تهدیدات مشترکی مواجه هستند و ما آماده هستیم روابط پارلمان‌های دو کشور را ارتقا دهیم.  

سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین با بیان اینکه تدوین یک برنامه همکاری پارلمانی بین دو کشور از اهمیت زیادی برخوردار است گفت ایران آماده است تا با تشکیل مکانیسم مشترک بین دو کشور همکاری نزدیک بین کمیسیون های مختلف پارلمانی از جمله اقتصادی ،عمرانی ،بهداشتی و کشاورزی افزایش یابد.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی کنگره خلق چین هم در این دیدار با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران گفت روابط راهبردی ایران و چین دستاورد بسیار خوب سفر شی جین پینگ رئیس جمهور چین به ایران بود.

«جانگ یه سویی» گفت: مدت ها است که تحریم‌های آمریکا به  همکاری ایران و چین ضربه سنگینی وارد کرده، اما چین این مشکلات را کم اثر کرده است.

سال جاری میلادی پنجاهمین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک بین ایران و چین است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار جهان