۱۵۰ پروژه سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری استان اردبیل فعال است

اردبیل- ایرنا- مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل اعلام کرد: هم اینک ۱۵۰ پروژه سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری استان فعال است و زیرساخت‌های صنعت گردشگری استان برای پساکرونا آماده می‌شود.

نادر فلاحی روز شنبه در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اردبیل گفت: با وجود تعطیلی سفرها و فعالیت‌های حوزه گردشگری، اجرای طرح‌های زیرساختی و سرمایه‌گذاری گردشگری در استان اردبیل تعطیل نشده است و مقدمات پذیرایی از گردشگران در دوره پسا کرونا در سطح استان در حال فراهم شدن است.

وی بیان کرد: با شیوع کرونا، بخش گردشگری استان بیشترین زیان را از وضعیت به وجود آمده متحمل شد و با تعطیلی واحدهای این صنعت، فعالیت در سایر حوزه‌ها و اصناف استان نیز آشکار شد.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل همچنین از برنامه‌ریزی برای افتتاح ۲۲ طرح سرمایه‌گذاری بخش گردشگری به ارزش سه هزار میلیارد در دهه فجر امسال در استان خبر داد و بیان کرد: این طرح‌ها در جریان سفر وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استان به بهره‌برداری می‌رسد.

او اضافه کرد: این طرح‌ها، زمینه اشتغال ۴۴۷ نفر به شکل مستقیم و ۲ هزار و ۴۰۰ نفر را به شکل غیرمستقیم در استان اردبیل فراهم کرده است.

فلاحی، ۹ واحد اقامتی ۱۳ طرح دیگر شامل محوطه گردشگری، آبدرمانی، سفره‌خانه سنتی و واحد پذیرایی را از جمله سایر این طرح‌ها ذکر و بیان کرد: در شهرستان اردبیل چهار طرح، در بیله‌سوار، گرمی، نمین و نیر هر کدام یک طرح، در خلخال سه طرح، در مشگین‌شهر پنج طرح و در سرعین ۶ طرح برای بهره‌برداری آماده شده است.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزیر معین استان اردبیل است، از محل اعتبارات ملی ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای ایجاد ۱۰ مورد نمازخانه‌ بین‌راهی، مجموعه بهداشتی و فروشگاه صنایع‌دستی در اختیار استان قرار گرفته که از این تعداد، هفت مورد در حال احداث بوده و عملیات عمرانی سه مورد دیگر با سفر وزیر به استان آغاز می‌شود.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل همچنین گفت: در جریان سفر وزیر، عملیات عمرانی یک واحد هتل پنج‌ستاره در اردبیل در منطقه شورابیل با اشتغالزایی ۲۵۰ نفر مستقیم در زیربنای ۳۵ هزار مترمربع و با سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری آغاز می‌‍شود.

وی همچنین با اشاره به راه‌اندازی اولین نمایشگاه مجازی معرفی جاذبه‌های گردشگری و تاریخی استان و برنامه ریزی برای افتتاح آن در جریان سفر وزیر به استان افزود: با توجه به اینکه اخیرا موضوع گردشگری کشاورزی در سطح کشور مطرح شده است، در سفر وزیر به استان اولین مجموعه گردشگری کشاورزی کشور با عنوان آرتان افتتاح می‌شود.

وی رونق گردشگری زمستانی را از برنامه‌های اولویت‌دار اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل برشمرد و بیان کرد: در این زمینه سه پیست اسکی به عنوان پروژه‌های پیشران برای فعال کردن گردشگری در نیم‌سال دوم سال و رونق گردشگری زمستانی و خارج کردن گردشگری از حالت فصلی در دست اجراست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها