رییس سازمان زندانها خواستار پایش مجازات حبس توسط قضات شد

مشهد- ایرنا- رییس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی گفت: حکم حبس به منزله نسخه درمانی است و بدون حضور مستمر قضات در زندان و پایش تاثیر این نسخه، فرآیند اصلاح و تربیت کامل نخواهد شد.

به گزارش روز شنبه سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی، محمدمهدی حاج محمدی در نشست با رییس کل دادگستری خراسان رضوی در مشهد افزود: احکام قضایی به مثابه نسخه پزشک و جهت اصلاح و درمان است لذا همانگونه که شان پزشک حضور مستمر و رصد روند درمان بیمار است قضات نیز باید به طور مستمر وضعیت زندانی و تاثیر این نسخه را رصد کنند.

وی ادامه داد: همانگونه که بیمار در روند درمان به تدریج بهبود می‌یابد و مقدار دارو متناسب با تاثیر آن تغییر می‌کند، زندانی نیز امکان این را دارد که قبل از اتمام حکم به معنای واقعی اصلاح شود لذا می توان با استمرار پایش در اجرای حکم تجدید نظر کرد و زندانی را مشمول ارفاق و امتیاز قرار داد.   

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی گفت: اعتقاد داریم زندان مانند بیمارستان و قاضی مانند پزشک و زندانبان مانند پرستار است، اگر نسخه درمانی برای مجرم زندان تعیین شد می توان متناسب با اثرگذاری زندان در حکم قضایی که همان نسخه درمانی است تجدید نظر کرد که این امر مستلزم حضور مستمر قضات در زندان ها و ارتباط آنان با زندانی است.  

وی با بیان اینکه حضور فرد در زندان موجب آسیب به خانواده او می شود افزود: پایش و غربالگری زندانیان و کمک به آزادی زندانیان اصلاح شده اقدامی در راستای مراقبت از خانواده زندانی و جلوگیری از توسعه چرخه جرم است.  

حاج محمدی با تاکید بر اینکه هدف ما خلوت کردن زندان ها به هر قیمتی نیست ادامه داد: هدف از مجازات، اصلاح مجرمین است و این ماموریت مشترک ما و مجموعه دستگاه قضایی است.  

رییس کل دادگستری و دادستان مرکز خراسان رضوی نیز در این نشست به تشریح وضعیت قضایی استان پرداخت و ارتباط مستمر نخبگان جامعه و استفاده از ایده ها و راهکارهای علمی آنان را در فرآیند اصلاح مجرمان اثر بخش دانست.  

رییس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی پنجشنبه هفته گذشته در سفر به استان خراسان رضوی از زندانهای تربت‌جام و تایباد بازدید کرد و همزمان سه هیات به نمایندگی از وی از مراکز تامینی و تربیتی شهرهای نیشابور، سبزوار، گناباد، کاشمر، تربت‌حیدریه و مشهد نیز بازدید کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها