هدف «چهلستون» گفتمان‌سازی در حوزه سواد مالی است

تهران- ایرنا- کارشناس رسانه، گفت: «چهلستون» برنامه‌ای گفت‌وگو محور رادیویی درباره سواد مالی است که هدفش گفتمان‌سازی در حوزه سواد مالی در کشور است.

کمیل رودی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، اظهار داشت: «چهلستون» برنامه‌ای گفت‌وگو محور درباره سواد مالی و تدبیر معیشت و اقتصاد خانواده است که با همکاری آکادمی هوش مالی و رادیو گفت‌وگو تولید می‌شود. هدف این برنامه تلاقی دانش و گفتمان‌سازی نخبگانی است تا با کمک خرد جمعی، ردپای مسائل مالی را در علوم مختلف دنبال کند و با هم‌اندیشی، بستری برای یافتن راه‌حل‌ها فراهم سازد.

وی افزود: نوع تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب رویکردهای مالی از عوامل گوناگونی نظیر روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، فرهنگ، ادبیات و دین تأثیر می‌پذیرد. 

رودی افزود: درچهلستون، کارشناسان حوزه‌های مختلف را دعوت می‌کنیم تا مباحث سواد مالی از جنبه‌های گوناگون بررسی کنیم. این برنامه آموزش‌محور نیست، بلکه به ریشه‌های سواد مالی می‌پردازد. این شیوه گفت‌وگو به مخاطب برنامه کمک می‌کند بداند رابطه‌اش با پول چگونه شکل گرفته و متأثر از چه عواملی است. در نتیجه، می‌تواند این رابطه را اصلاح کند یا از نو شکل دهد. 

وی با توضیح درباره مفهوم سواد مالی، افزود: سواد مالی، دانش و مهارت درک مفاهیم مالی و بهره‌گیری از این مهارت‌ها برای رفع مشکلات اقتصادی خانواده‌هاست است. این دانش کمک می‌کند مدیر مالی خانواده بتواند مسائل و مشکلات مالی را حل‌وفصل کند. چهلستون نتیجه همکاری دانش و رسانه است و می‌خواهد با زبانی ساده و همه‌فهم گفتمانی دربارۀ سواد مالی به وجود آورد که برای مخاطب مفید باشد.

به گزارش ایرنا، این برنامه که از مرداد ۹۹ آغاز شده است، چهارشنبه‌ها ساعت ۱۰ صبح از رادیو گفت‌وگو موج FM ردیف ۱۰۳.۵ مگاهرتز پخش می‌شود.

تاکنون متخصصانی نظیر سید محمد حسینی؛ وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، امیر هامونی؛ مدیرعامل فرابورس ایران، عبدالکریم خیامی؛ عضو هیئت‌علمی فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام‌صادق‌(ع)، مریم جلالی؛ عضو شورای رده‌بندی سِنی سینما، نصیری؛ معاون پژوهشی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، شوان صدرقاضی؛ پژوهشگر نوآوری دانشگاه سازمان ملل متحد، سیدمحمدحسین سجادی نیری؛ دبیر سابق ستاد فناوری‌های نرم ریاست جمهوری و  علیرضا نبی؛ کارآفرین اجتماعی، برخی از مهمانان برنامه بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

سرخط اخبار فرهنگ