سرما و توفان ۲۳۰۰ میلیارد تومان  به کشاورزی جنوب کرمان خسارت زد

جیرفت - ایرنا - رئیس سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان از خسارت ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی سرما و توفان به کشاورزی این منطقه خبر داد.

سعید برخوری  شامگاه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه کارشناسان جهادکشاورزی در حال بررسی دقیق میزان خسارت هستند، از جمع بندی و ارسال گزارش دقیق میزان خسارت به مدیریت بحران و وزارت جهاد کشاورزی خبر داد.

وی گفت: به دلیل اینکه محصولات کشت شده در منطقه خارج از فصل و با هزینه بیشتر و ریسک بالا تولید می‌شوند، گزینه های بیمه پاسخگوی خسارت در چنین مواردی نیستند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان به تولید سیب‌زمینی طرح استمرار اشاره کرد و افزود: صندوق بیمه حداکثر ۶ میلیون تومان غرامت به سیب زمینی کاران پرداخت می کند در حالی که کشاورز برای یک هکتار سیب زمینی طرح استمرار ۱۰۰ میلیون تومان هزینه می‌کند.

وی ادامه داد: زمانی که این نوع محصول در اثر سرما دچار خسارت می شود، پرداخت ۶ میلیون تومان غرامت  زیاد مشکلی را برای کشاورزان حل نمی کند.

وی با بیان اینکه محصولات خارج از فصل با ریسک بالا تولید می‌شوند، گفت: صندوق بیمه باید گزینه هایی برای این شرایط در نظر گیرد تا برای کشاورز مقرون به صرفه باشد.

برخوری از رایزنی با صندوق بیمه کشاورزی برای ایجاد گزینه خاص برای پوشش بیمه ای محصولات خارج از فصل خبر داد و گفت: امیدواریم این مهم بزودی محقق شود.

وی با بیان اینکه وجود صندوق های حمایتی با اعتبارات دولتی برای جبران خسارت واقعی کشاورزان ضروری است، افزود: برای حمایت و پایداری کشاورزی و اشتغال در منطقه نیازمند برنامه های حمایتی دولت هستیم تا در هنگام بروز چنین مواردی صندوق اعتبارات دولتی از کشاورزان حمایت کند.

برخوری اولین بازه زمانی کاهش دما را در منطقه جنوب کرمان دی ماه عنوان کرد و گفت: دی ماه سال جاری در یک بازه زمانی ۱۵ روزه منطقه با کاهش دما مواجه شد.

وی ادامه داد: کاهش دما از هفتم تا ۲۲ دی ماه سال جاری در سه مرحله و همچنین توفان باعث خسارات زیادی بخش کشاورزی منطقه جنوب کرمان شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =