مکانیزاسیون بخش کشاورزی در زنجان نیازمند دامنه وسیع‌تری است

زنجان - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه زنجان در زمینه ضریب مکانیزاسیون کشاورزی از استان‌های پیشرو کشور است، گفت: با وجود این موفقیت، دامنه مکانیزاسیون در استان وسیع نیست و فقط به تامین کمباین، تراکتور و ادوات آن محدود مانده است.

جواد تاراسی روز دوشنبه در گفت با خبرنگار ایرنا افزود: اگر بخواهیم مکانیزاسیون بخش کشاورزی در استان دامنه بزرگتری داشته باشد باید در زمینه تامین ماشین آلات کاشت و برداشت محصولات مختلفی که در استان وجود دارد، اقدام کنیم. 

وی افزود: با گسترده شدن دامنه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی استان، تاثیر این موضوع در میزان سهم اشتغال کشاورزی نیز اتفاق می افتد. 

گفتنی است در زمان حاضر بخش کشاورزی بیش از ۳۲ درصد سهم اشتغال را در استان زنجان به خود اختصاص داده است در حالی که میانگین سهم اشتغال کشوری در این بخش ۱۸ درصد است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: شاخص ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در این استان به عدد ۲.۰۴ اسب بخار در هکتار رسیده که این میزان مطابق اهداف برنامه تحقق پیدا کرده و زنجان همچنان جایگاه دوم را در این زمینه در بین استان‌های کشور دارد.

تاراسی افزود: در سه سال اخیر تعداد ۱۷۰ دستگاه کمباین نو به ناوگان برداشت استان اضافه شده و نیمی از سطح زیر کشت غلات استان با کمباین های جدید با ریزش زیر ۲ درصد برداشت می‌شود.  

وی گفت: از سال۹۲ بیش از هفت هزار و ۶۵ دستگاه تراکتور و کمباین در استان پلاک گذاری شده و بیش از پنج هزار دستگاه تراکتور و ۱۰۰ دستگاه کمباین پلاک شده نیز وارد ناوگان نیرو محرکه استان شده است.

استان زنجان ۱.۳ درصد مساحت کل کشور و با داشتن ۸۴۵ هزار هکتار عرصه های مناسب کشاورزی، پنج درصد اراضی کشاورزی کشور را دارد.

بخش کشاورزی در استان زنجان بیش از ۹۰ هزار بهره‌بردار دارد که به تولید انواع محصولات زارعی و باغی اشتغال دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =