کوهنوردان خراسان شمالی به بیش از ۶۰ قله صعود کردند

بجنورد- ایرنا- سرپرست هیات کوهنوردی خراسان شمالی گفت: این هیات ورزشی در ۹ ماهه امسال صعود به بیش از ۶۰ قله مرتفع کشور و استان را برنامه ریزی و اجرا کرده است.

افسانه حسامی فر یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دماوند، سبلان، علم کوه و گاوکشان در استان گلستان از قله های مهمی است که کوهنوردان خراسان شمالی امسال به آن صعود کردند.

وی با بیان اینکه امسال پیش از محدودیت های شدید کرونایی، ۲۵ کلاس آموزشی برای کوهنوردان برگزار شده است، افزود: این کلاس های آموزشی در رشته سنگ نوردی، صخره نوردی و قطب نما با ظرفیت محدود و رعایت شیوه نامه های بهداشتی برای ۲۷۰ ورزشکار برگزار شده است.

حسامی فر افزود: هم اکنون دوره سوم کلاسهای آموزشی امداد و نجات نیز با همکاری هلال احمر استان برای کوهنوردان در حال برگزاری است.

وی با اشاره به اینکه ۳۵ مربی آقا و خانم در این رشته ورزشی در استان فعالیت دارند، خاطرنشان کرد: در حال حاظر بیش از هزار و ۶۰۰ کوهنورد استان به طور ساماندهی شده در رشته های کوهپیمایی، صعودهای ورزشی و سنگ طبیعت فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه کوهنوردی استان، بیشترین نشان را در میان هیات های ورزشی خراسان شمالی کسب کرده است، یادآور شد: چهار نشان طلای مسابقات کشوری در رشته های بولدرینگ و سرعت از آن امین توکلی نسب، کوهنورد استان است.

 سرپرست هیات کوهنوردی استان افزود: همچنین در سال ۹۸، پنج نشان برنز را کوهنوردان آقا و خانم در مسابقات کشوری کسب کردند.

وی صعود اولین ایرانی و کوهنورد خراسان شمالی، حسین بهمنیار به قله «کی ۲» در پاکستان را از دیگر افتخارات این هیات ورزشی دانست و تصریح کرد: علی رغم کسب نشان ها و افتخارات گوناگون، کوهنوردان استان از بسیاری امکانات چون دیواره سرعت و درای تولینگ در خراسان شمالی محروم هستند. 

به گزارش ایرنا، بیش از هزار و ۶۰۰ کوهنورد زن و مرد اکنون به صورت سازمان یافته در هیات کوهنوردی خراسان شمالی عضویت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha