۳۹.۷ درصد دانشجویان کم‌تحرک هستند

تهران- ایرنا- مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان، گفت: نتایج حاصل از طرح پایش تندرستی و ارزیابی وضعیت جسمانی دانشجویان ۵۰ دانشگاه کشور نشان می دهد، ۳۹.۷ درصد دانشجویان کم‌تحرکی دارند.

محمدحسین علیزاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به آمارهای اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان از وضعیت جسمانی و تندرستی ۱۴ هزار دانشجو، افزود: اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان سال گذشته برای چهارمین سال متوالی طرح پایش تندرستی و ارزیابی وضعیت جسمانی دانشجویان را در ۵۰ دانشگاه برای دانشجویان ورودی جدید اجرا کرده است.

وی ادامه داد: در این طرح ۱۴ هزار دانشجوی دختر و پسر مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی مشارکت داشتند و اطلاعات قابل توجهی در خصوص شاخص های فیزیولوژیک و آمادگی جسمانی همچنین بررسی ساختار قامتی و اسکلتی دانشجویان به دست آمده است.

مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در خصوص نتایج حاصل از اجرای این طرح، اظهار داشت: نتایج بخش فعالیت بدنی، از کم تحرکی دانشجویان به ویژه دانشجویان دختر خبر می دهد و در کل ۳۹.۷ درصد دانشجویان کم تحرکی دارند.

وی گفت: همچنین بررسی شاخص توده بدنی یا BMI دانشجویان نشان داد فقط ۵۹.۵ درصد دانشجویان پسر و ۶۱.۱ درصد دانشجویان دختر دارای وضعیت بدنی مطلوب (نرمال) هستند. این نتایج در مجموع حاکی از آن است که در میان دانشجویان تحت بررسی، از هر چهار دانشجو یک نفر دارای اضافه وزن و چاقی است.

علیزاده در خصوص نحوه بررسی میزان آمادگی جسمانی دانشجویان در طرح پایش تندرستی، گفت: شاخص آمادگی جسمانی، فاکتور مناسبی از تندرستی است که در این طرح در سه بخش "آزمون ظرفیت قلبی عروقی" "قدرت عضلانی" و "انعطاف پذیری" به طور مجزا به بررسی این شاخص ها پرداخته شد. 

وی افزود: نتایج حاکی از آن است که در فاکتور انعطاف پذیری از هر سه دانشجو یک نفر نیاز به بهبود انعطاف پذیری و در بخش قدرتی عضلانی، از هر سه دانشجو یک نفر نیاز به بهبود قدرت عضلانی دارد. همچنین در بخش قلبی تنفسی، از هر پنج دانشجوی پسر ۲ نفر و از هر چهار دانشجوی دختر یک نفر نیاز به بهبود ظرفیت قلبی تنفسی دارد.

مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: با توجه به تعطیلی دانشگاه ها و حضور نداشتن دانشجویان در دانشگاه ها، اداره کل تربیت بدنی این سازمان، ارایه خدمات تندرستی به دانشجویان را متوقف نکرده است. در این راستا "کارگروه مراکز تندرستی و مشاوره ورزشی" با بررسی شرایط موجود و بهره گیری از ظرفیت اساتید حوزه ورزش و تندرستی، بخش "مشاوره آنلاین تندرستی" را برای ارایه خدمات تخصصی و مشاوره های ورزشی برای دانشجویان راه اندازی کرد که با استقبال چشمگیر دانشجویان مواجه شد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به نحوه بهبود این آمارها، تاکید کرد: سبک زندگی در دوران دانشجویی و سطح فعالیت بدنی در سن و سال جوانی باید به گونه ای باشد که دانشجویان با کیفیت مناسب تری این دوران را سپری کنند. این امر بر ضرورت یک فرهنگ فعال، پویا و داشتن سطح مناسبی از تندرستی بیش از پیش تاکید می کند.

وی یادآور شد: با آگاهی بخشی مناسب به دانشجویان از وضعیت تندرستی از یک سو و مدیریت فرایندهای ورزش دانشجویی با ارایه فعالیت های ورزشی متنوع از سوی دیگر، می توان مسیر مناسبی برای مشارکت پایدار ورزشی در دانشگاه ها برگزید تا دانشجویان دختر و پسر از خدمات و زیر ساخت های ورزشی به میزان بیشتری بهره گیرند.

مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان همچنین در باره سامانه ستاو، خاطرنشان کرد: بخش "مشاوره آنلاین تندرستی" در سامانه جامع تندرستی، ارزیابی و ورزش (ستاو) اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان به صورت روزانه به ارایه خدمات تندرستی به دانشجویان در پنج بخش کاهش وزن، تغذیه ورزشی، آمادگی جسمانی، اداراک بدنی و حرکات اصلاحی می پردازد.

به گزارش ایرنا،‌ بر اساس مقاله ای که پیش از این توسط سازمان امور دانشجویان در اختیار ایرنا قرار داده بود، فقط ۱۱ درصد اعضای هیأت علمی فعالیت بدنی سنگین دارند و کم رنگ شدن فعالیت‌های اجتماعی و قرنطینه‌های خانگی در پی شیوع بیماری کرونا سبب به صدا درآمدن زنگ خطر کم تحرکی جامعه دانشگاهی شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha