سومین اختراع محققان دانشگاه سمنان در سطح بین‌المللی ثبت شد

سمنان- ایرنا- معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان گفت: سومین اختراع محققان این دانشگاه، به همت پژوهشگران دانشکده شیمی، در سطح بین‌الملللی به ثبت رسید.

به گزارش ایرنا، سیف الله سعدالدین روز شنبه به رسانه ها افزود:اختراع «غشای نانوکامپوزیتی در پیل سوختی متانول مستقیم، با نام بین‌المللی Nanocomposite membrane for direct methanol fuel cells» با مشارکت دانشگاه سمنان و محققان دانشکده شیمی در اداره ثبت اختراعات آمریکا (US Patent) به ثبت رسید.
وی گفت: علی عموزاده و تیم همکار وی با مشارکت دانشگاه سمنان موفق به ثبت نهایی اختراع «غشای نانوکامپوزیتی در پیل سوختی متانول مستقیم » در اداره ثبت اختراعات آمریکا به شماره US۱۰۸۷۳۱۰۰B۲  شدند.
سعدالدین افزود : این اختراع که از محل حمایت های مالی کانون پتنت ایران بهره مند شده بود، پس از طی مراحل سخت و دقیق داوری و با استناد به ماهیت نوآوری و تیم توانمند علمی به نتیجه رسید و درتاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰ موفق به اخذ گرنت و ثبت نهایی شد .
 عموزاده مخترع و مدیر این تیم تحقیقاتی با اشاره به اینکه  پایان یافتن سوخت‌های فسیلی، آلایندگی زیست‌محیطی آنان و وابستگی شدید بشر به این نوع از سوخت سبب شده تا تولید انرژی پاک و پایدار به یکی از مهم‌ترین مسائل در تامین انرژی آینده بشر تبدیل شود گفت : محققان بسیاری تلاش می کنند  که در جست‌وجوی منابع جدید و پایدار انرژی باشند.
به گفته وی، به تازگی، در کنار انرژی‌های خورشیدی، بادی، زمین‌گرمایی و زیست‌توده، انرژی حاصل از پیل سوختی نیز اهمیت فراوانی پیدا کرده است که بدون ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی و صوتی سبب تولید انرژی الکتریکی با بازدهی بالا می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه سمنان ادامه داد : در این گونه پیل‌ها نقش اساسی بر عهده غشا است که سبب بهبود عملکرد نهایی پیل می شود و در طی سالیان اخیر مطالعات فراوانی جهت بهبود خواص غشاها انجام گرفته است.
عموزاده بیان کرد : در این اختراع، از نانوذرات Fe۳O۴@TDI@TiO۲-SO۳H جهت سنتز غشای پیل سوختی متانولی بهره گرفته شده است که سبب بهبود خواص و عملکرد پیل شد و نتایج بسیار مطلوبی را از نظر توان نهایی پیل به دنبال داشت.
این مخترع بین المللی با بیان اینکه روش بیان شده برای سنتز این نانوذرات، سومین روش در دنیا جهت مغناطیسی شدن نانوذرات است که به نوبه خود برای اولین بار توسط همین گروه تحقیقاتی در دنیا ارائه شد افزود :  در سنتر این نانو ذرات ماده صنعتی پرکاربرد و بسیار ارزان ۴،۲- تولوئن دی ایزوسیانات به کار گرفته شد.
این روش  در جهت ادامه و بهبود اختراع قبلی عموزاده با عنوان "Nanocomposite Blend Membrane" (غشای مخلوط نانوکامپوزیتی) است که با شماره US ۲۰۱۷/۰۳۴۸۶۴۸A۱ در مورخ هفتم دسامبر ۲۰۱۷ ثبت مقدماتی و ۳۱ مارس ۲۰۲۰، ثبت نهایی شد.
در این اختراع علاوه بر عموزاده ، الهام تبریزیان و حوریه مزدارانی از دانشگاه سمنان و حسین بیدقی و مهران جوانبخت از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در به ثمر نشستن این پروژه همکاری داشتند.

 پیش از این نیز ۲ اختراع از اعضای هیات علمی دانشگاه سمنان در سطح بین‌المللی به ثبت رسیده بود .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha