نماینده جدید سازمان ملل متحد در لیبی معرفی شد

تهران- ایرنا- شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه با تعیین «یان کوبیس» دیپلمات کهنه کار اهل جمهوری اسلواکی به عنوان نماینده سازمان ملل متحد در امور لیبی موافقت کرد.

به گزارش امروز (شنبه) خبرگزاری روسیا الیوم «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل، کوبیس را به عنوان جانشین «غسان سلامه» نماینده پیشین که در مارس ۲۰۲۰ به دلایل پزشکی از سمت خود استعفا داد، برگزیده است. «استفانی ویلیامز» معاون سلامه بعد از او وظایف نمایندگی سازمان ملل در امور لیبی را به عهده گرفته است.

 کوبیس پیشتر وزیر امور خارجه اسلواکی، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور لبنان و نیز فرستاده سازمان ملل در امور افغانستان و عراق بوده است .

انتصاب کوبیس پس از آن صورت گرفت که شورای امنیت ماه گذشته با پیشنهاد گوترش برای انتصاب «نیکولای ملادینوف» دیپلمات بلغاری به عنوان نماینده این سازمان در لیبی موافقت کرد اما ملادینوف اعلام کرد که به دلایل شخصی و خانوادگی نمی تواند این وظیفه را بر عهده بگیرد.

سازمان ملل به منظور حل مناقشه لیبی از سال ۲۰۱۹ تاکنون سه نشست در شهر ژنو سوییس با حضور ۵ مقام ارشد دولت وفاق ملی و ۵ نماینده ارتش شرق این کشور برگزار کرد اما این نشست‌ها نتیجه قابل ملاحظه‌ای در پی نداشت و پیشرفت سیاسی این کنفرانس در تونس نیز تاکنون چشم انداز درخشانی از خود ترسیم نکرده که نشان دهنده دشواری خارج شدن لیبی از درگیری، بعد از یک دهه ناآرامی است. 
لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای ناتو با هدف برکناری «معمر قذافی» دیکتاتور وقت این کشور، شاهد تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیاری بوده است.
این کشور در نهایت به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس، دولتی موسوم به دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج بر سر کار آمده که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد است و در بخش شرقی «خلیفه حفتر» ژنرال بازنشسته ارتش کنترل امور را در دست گرفته است که از سوی برخی قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای حمایت می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =