فناوری بومی، توان بالای نظامی؛ نگاه رسانه‌های غرب به رزمایش‌های ایران

تهران – ایرنا – رزمایش های اخیر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از جمله رزمایش موشکی «پیامبر اعظم(ص) ۱۵» بازتابی گسترده در رسانه های غربی داشت و برخی از این رسانه ها استفاده از توان بالای دفاعی-نظامی و فناوری های بومی و ملی ایران در این رزمایش از سوی نیروهای مسلح ایران را مورد توجه قرار دادند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، روز گذشته (جمعه) مرحله اول رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۵ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با رمز مقدس یا فاطمه الزهرا (س) با شلیک انبوه موشک‌های بالستیک زمین به زمین و اجرای عملیات توسط پهپادهای تهاجمی بمب افکن در منطقه عمومی کویر مرکزی ایران برگزار شد.  در این مرحله از رزمایش که با حضور عالی ترین فرماندهان و مقامات سپاه پاسداران انقلاب اسلام انجام شد، با بهره‌گیری از نسل جدید موشک های بالستیک زمین به زمین و پهپادها، تهاجم ترکیبی به پایگاه دشمن فرضی و انهدام تمامی اهداف تعیین شده  انجام پذیرفت.

همچنین در رزمایش اقتدار دریایی ۹۹  که روزهای گذشته از سوی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شد، انواع موشک‌های کروز دریایی برد مختلف،با شلیک از ساحل و عرشه شناورهای سطحی نیروی دریایی ارتش، با موفقیت اهداف خود را در شمال اقیانوس هند و منطقه عمومی رزمایش مورد اصابت قرار دادند.

خبرگزاری رویترز با پرداختن به خبر رزمایش موشکی «پیامبر اعظم(ص) ۱۵» نوشت:  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در رزمایش روز جمعه خود اقدام به آزمایش و پرتاب موشک های زمین به زمین و نوعی «پهپاد بومی» کرد.

رویترز افزود: رزمایش  موشکی روز جمعه سپاه به دنبال دیگر زمایش موشک های کوتاه برد دریایی ایران در روز چهارشنبه گذشته صورت گرفت. در زمایش موشکی روز جمعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، از موشک های بالستیک جدید و پهپادهای بمب افکن بومی علیه اهداف فرضی در کویر مرکزی ایران استفاده شد که تمامی اهدف فرضی را مورد اصابت قرار دادند.

ایران دارای قدرتمندترین برنامه موشکی در کل منطقه است

رویترز درادامه نوشت: ایران اقدام به توسعه فناوری پیشرفته در در زمینه نظامی کرده و دارای قدرتمندترین برنامه موشکی در سراسر منطقه خاومیانه است، ایران این فناوری موشکی را به منظور مقاصد تدافعی در برابر هرگونه اقدام تهاجمی متخاصمان به خود می داند.

اسوشیتدپرس: ایران موشک های کروز دریایی با اطلاعات طبقه بندی شده آزمایش کرد

خبرگزاری آسوشتیدپرس نیز  با پوشش خبری رزمایش دریایی در که درروزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته تحت عنوان « رزمایش اقتدار دریایی ۹۹» در شمال آب های اقیانوس هند به عمل آمد؛ گزارش داد: ایران در رزمایش روز پنجشنبه اقدام به شلیک موشک های کروز دریایی  کرد که مقامات ایرانی اطلاعاتی درباره قدرت و میزان برد و دیگر جزئیات این موشک ها اعلام نکردند.

آسوشیتدپرس افزود: نیروی دریایی ایران درجریان این رزمایش یک زیردریایی که قصد نزدیک شدن به منطقه انجام رزمایش بود را شناسایی و به آن هشدار ترک منطقه را داد، ایران اما هویت این زیردریایی را فاش نساخت.

آسوشتیدپرس افزود: ایران درحالی دست به رزمایش های موشکی زده است که بالاترین میزان تنش بین آمریکا و ایران وجود دارد و آمریکا نیز اقدام به اعزام یک زیردریایی اتمی به منطقه خلیج فارس کرده است.

نمایش خیره کننده توانمندی نیروی دریایی ایران

روزنامه انگلیسی «سان» هم  در گزارشی نوشت ایران نمایش خیره کننده ای از توانمندی های نیروی دریایی خود را با استفاده از موشکهای کروز و اژدر به تماشا گذاشته است. در این گزارش تصاویری از هدف نابود شده در دریای عمان به نمایش درآمده. به نوشته این روزنامه رزمایش اخیر هشدار ایران به «دشمنان» ارزیابی می شود.


به نوشته این روزنامه روزهای گذشته ایران در حال نمایش قدرت دریایی خود توسط یک ناو جنگی جدید بوده و از قول دریادار حمزه علی کاویانی می نویسد «دشمنان ایران با موشک کروز هدف قرار خواهند گرفت.» وی گفته است «دشمنان ایران بدانند که در صورت تجاوز به مرزهای آبی ایران از طریق خشکی و دریا هدف موشکهای کروز قرار خواهند گرفت. »
به نوشته این روزنامه، ایران در هفته های گذشته به تعداد رزمایشهای خود افزوده و در این بین به رزمایش پهپادهای ایرانی در ۵ ژانویه اشاره می کند. 

حضور ناوهای جدید ایران در رزمایش اخیر
روزنامه دیلی میل نیز در نسخه آنلاین خود قریب همین مضامین را پوشش داده و می نویسد رزمایش دو روزه نیروی دریای ایران در دریای عمان و با شرکت دو ناو جدید به نامهای «زره» و «مکران» انجام شده و می افزاید مکران که یک ناو لجستیکی است نام خود را از منطقه ای در ساحل جنوبی ایران گرفته است.


این روزنامه نیز به  رزمایشهای هفته ای اخیر ایران اشاره کرده و می نویسد ایران برنامه های خودکفایی نظامی را ازسال ۱۹۹۲ آغاز کرده است.
وبسایت «آرمی تایمز» از دوبی نیز به همین خبر اشاره کرده و ضمن برشمردن جزئیات منتشر شده در خبرهای فوق، همزمانی این رزمایش با حضور زیردریایی اتمی آمریکا در خلیج فارس را مورد توجه قرار می دهد. به نوشته این وبسایت، هدفی که ایرانی ها برای تمرین انتخاب کرده بودند شباهتی به زیردریایی آمریکایی کلاس اوهایو، «یو اس اس جورجیا» داشت که به گفته مقامات ارتش این کشور هفته پیش به خلیج فارس اعزام شده بود.
روزنامه «ایندیپندنت» به نقل از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از رزمایش بزرگ ایران در میانه تنشهای فزاینده منطقه ای در دریای عمان خبر می دهد. این روزنامه نیز از دو ناو جدید ایرانی شرکت کننده در این رزمایش به نامهای «زره» و «مکران» نام می برد. ایندیپندنت با اشاره به سابقه تنش بین ایران و آمریکا، خروج دولت ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۸ را مورد توجه قرار داده و می نویسد پس از آنکه آمریکا بر تحریم های خود افزود، ایران نیز آهسته و پیوسته از تعهدات خود کاست؛ وضعیتی که می توانست به گفته این روزنامه دو کشور را به لبه پرتگاه یک جنگ سوق دهد.

این روزنامه همچنین تاکید می کند که ایران در هفته های اخیر بر تعداد رزمایشهای خود افزوده است. در این زمینه به رژه دریایی سپاه پاسداران در روز شنبه و رزمایش گسترده پهپادی در منطقه خلیج فارس اشاره می کند. این روزنامه همچنین می افزاید روز سه شنبه وزیر خارجه آمریکا، مایک پومپئو، ایران را به داشتن روابط محرمانه با القاعده متهم کرده و تحریم های جدیدی علیه این کشور وضع نمود. ایندیپندنت در ادامه توضیح می دهد که ایران این اتهامات را رد کرده است.
بخش انگلیسی تارنمای العربیه نیز شلیک موشکهای کروز از ناوهای ایرانی را تیتر خبر خود قرار داده است. به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می نویسد «انواع موشکهای کروز سطح به سطح با موفقیت به اهداف از پیش تعیین شده برخورد کردند.»
هفته نامه اروپایی «یورو ویکلی» نیز از یک رزمایش عظیم دریایی ایران در منطقه دریای عمان خبر می دهد و اینکه ایران از این طریق قدرت دریایی خود را با توان آتشباری دو ناو جدید به نمایش گذاشت.

ایران بار دیگر قدرت دفاعی-نظامی خود را به رخ کشید

تارنمای خبری فرانسه زبان نیوز ۲۴  هم نوشت: ایران در رزمایش موشکی و هواپیماهای بدون سرنشین بار دیگر قدرت دفاعی و نظامی خود را نشان داد.

این رسانه فرانسوی زبان افزود: روز گذشته اولین مرحله از رزمایش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با عنوان پیامبر اعظم ۱۵ با حملات حملات هواپیماهای بدون سرنشین و موشکی نیروهای مسلح بر اهداف نمادین با حضور مقامات ارشد نظامی از جمله سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه  و سرتیپ امیرعلی حاجی زاده  فرمانده نیروی هوافضا  انجام شد.

نیوز ۲۴  تصریح کرد: فیلم های منتشر شده از سوی رسانه های ملی و محلی، نمای رعب برانگیز موشک های شلیک شده از کویر مرکزی ایران و همچنین تصاویر حملات هواپیماهای بدون سرنشین به اهداف از پیش تعیین شده را نشان می دهد.

به نوشته این رسانه فرانسوی زبان؛ در هفته های اخیر تنش ها میان ایران و ایالات متحده پس از تصمیم واشنگتن برای ارسال یک زیردریایی به خلیج فارس و همچنین انصراف پنتاگون از خروج ناو هواپیمابر USS Nimitz از خاورمیانه، افزایش یافته است.

روزنامه فرانسوی لوریان لوژور نیز از پرواز پهپادها و شلیک موشک ها در رزمایش نظامی ایران در روز گذشته خبر داد.

این نشریه فرانسوی افزود: مانور نظامی موشکی و پهپادی سپاه پاسداران ایران روز گذشته (جمعه) در مرکز این کشور برگزار شد. این سومین رزمایش نظامی در طی ده روز اخیر است.

لوریان لوژور تصریح کرد: این تمرین نظامی که "پیامبر اعظم ۱۵" نامیده می شود، "نسل جدید" موشک های بالستیک زمین به زمین را ارائه می کند.

تارنمایه رسانه آلمانی دویچه وله هم در بخشی از گزارش خود نوشت سپاه با این موشک‌ها، برای"تهاجم همه‌جهتی در کلیه سطوح ارتفاعی با پایگاه‌های دشمن فرضی و سلب امکان دفاع از پدافند دشمن، نفوذ به سپر موشکی یا جداسازی سر جنگی موشک‌ها از بدنه و ناکام گذاشتن سامانه‌های دفاعی" توان و قدرت جدیدی پیدا کرده است.

تارنمای روزنامه آمریکایی نیویورک پست طی گزارشی به نقل از رسانه های ایران در این رابطه عنوان کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران طی رزمایشی موشک‌های زمین به زمین و همچنین پهپاد جدید ساخت داخل را آزمایش کرد.

نیویورک پست نوشت: این رزمایش در بحبوحه تشدید تنش ها میان ایران و آمریکا در روزهای پایانی دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ انجام شد.

این رزمایش به دنبال یک آزمایش موشک کوتاه برد در چهارشنبه گذشته و همچنین رزمایش اوایل ماه جاری که در آن پهپادهای ساخت داخلی ازمایش شد، انجام گرفت.

ایران صاحب بزرگترین قدرت موشکی در خاورمیانه

در ادامه گزارش نیویورک پست آمده است: ایران یکی از بزرگترین قدرت های موشکی خاورمیانه را دارد و به آن به عنوان عامل بازدارنده و اقدام متقابل در برابر اقدامات آمریکا و دیگر دشمنانش در صورت وقوع جنگ نگاه می کند.

در همین حال خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز گذشته در حالی رزمایش موشکی و پهپادی برگزار کرد که این سومین رزمایش ایران در کمتر از  دو هفته محسوب می شود.

این رسانه فرانسوی نوشت: این رزمایش در بحبوحه افزایش تنش های تهران- واشنگتن در روزهای آخر فعالیت دونالد ترامپ در کاخ سفید انجام شد.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به اینکه طبق گفته رسانه های ایران، در این رزمایش نسل جدیدی از موشک های بالستیک زمین به زمین مورد استفاده قرار گرفت، نوشت:  در بخشی از یک ویدئوی این رزمایش که در تلویزیون دولتی ایران نیز پخش شد، چندین موشک با حضور مقامات ارشد سپاه پاسداران شلیک و مورد آزمایش قرار گرفت.

تارنمای المانیتور نیز در گزارشی در این رابطه نوشت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران طی رزمایشی چندین موشک بالستیک زمین به زمین و همچنین چند پهپاد جدید را نیز آزمایش کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: این نمایش قدرت نظامی ایران با حضور شماری از مقامات ارشد سپاه پاسداران ایران برگزار شد.

بیشتر رسانه های غربی رزمایش های اخیر دریایی و موشکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را به موضوع رویدادهای اخیر و جاری در آمریکا و حضور قریب الوقوع جو بایدن در کاخ سفید به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور گره زده اند.

**۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha