محدودکردن قدرت انتخاب مردم امنیت پایدار به ارمغان نمی‌آورد

تهران- ایرنا- حزب اسلامی کار با اشاره به طرح اخیر مجلس در خصوص طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا تاکید کرد: محدود کردن قدرت انتخاب مردم، امنیت پایدار برای حکومت‌ها به ارمغان نمی‌آورد.

به گزارش ایرنا، حزب اسلامی کار روز جمعه با صدور بیانیه‌ای در اعتراض به مصوبه مجلس در خصوص طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و  شوراهای اسلامی شهر و روستا افزود: متاسفانه طی سال های اخیر همواره مجالس شورای اسلامی، شورای نگهبان و نهادهای امنیتی و انتظامی، به تحدید اصل مردم سالاری و کاهش نقش مستقیم مردم در حق تعیین سرنوشت خود روی آورده اند. تغییرات مکرر قانون انتخابات، همواره به محدودتر شدن اعمال اراده واقعی هموطنانمان و کاهش میزان مشارکت آحاد جامعه انجامیده است. امروزه در بیشتر کشورهای جهان و حتی کشوری چون آمریکا که رسانه ملی طی سال های متمادی، سعی در القای بی ارزش نشان دادن نقش مردم در آنها دارد، شاهد افزایش مشارکت آنها درانتخابات هستیم.

این حزب سیاسی اصلاح طلب در ادامه با اشاره به نحوه نظارت شورای نگهبان بر انتخابات و تایید صلاحیت‌ها و همچنین میزان مشارک پایین مردم در انتخابات اخیر مجلس  تاکید کرد: آیا با میزان مشارکت اندک، دلیلی جز بی انگیزه شدن مردم در پیگیری مطالبات بحق خود و عدم امکان انتخاب نامزدهای توانمند و مجرب چیز دیگری را می توان نشان داد؟ متاسفانه رفتارهای تجدیدطلبان در هر دوره از انتخابات به سوی بی پشتوانه کردن نظام از حمایت‌های مردمی پیش می رود. این که یک جناح برای برتری در انتخابات و بدست گرفتن اداره امور و یکپارچه کردن حاکمیت، راهی جز محدود کردن حق انتخاب مردم در دستور کار خود ندارد، قطعا حاکی از انحراف جدی در آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی و نشانه ای بارز از خالی کردن نظام از جمهوریت است و بی تردید با این الگوی رفتاری اگر درمسیر آینده گام برداریم؛ دیری نخواهد پایید که برای دست یافتن به منافع جناحی و حکومتی باید شاهد بی ارزش شدن و یا منحرف شدن جدی اهداف و ارزش های اسلامیت نظام هم باشیم.

حزب اسلامی کار در  ادامه این بیانیه گفت: هدف وسیله را توجیه می‌کند، هیچ سنخیتی با اندیشه‌های ناب اسلامی و دموکراسی و مردم سالاری دینی ندارد. متاسفانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی که خود با رای حداقلی برکرسی های بهارستان تکیه زده اند، درطی ماه های اخیر با طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا گویی درحال بازآفرینی تجربه تلخ انتخابات نمایشی و فرمایشی دهه‌های۴۰ و ۵۰ هجری شمسی هستند. شگفت آنکه برای رسیدن به اهداف جناحی و یکدست کردن حاکمیت خویش به هیچ یک از هشدارهای کارشناسان و دلسوزان و فعالان سیاسی از هر سه جناح کشور هم وقعی نمی نهند.

این تشکل سیاسی تاکید کرد: بدون شک محدود کردن قدرت انتخاب مردم برای حکومت ها امنیت پایدار به ارمغان نمی آورد. مولفه های حکومتداری درطول یک صد سال اخیر گرایش به هرگونه گزینشی کردن حق انتخاب مردم را برنتابیده و آن را به شدت محکوم کرده است. همگان خوب می‌دانیم که کشور درچه شرایط خطرناک بین المللی قرار دارد. به لطف رفتارهای متعصبانه و بی‌پشتوانه علمی و مصلحتی دولت‌های نهم و دهم که سنگ بنای تخاصم را با برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس گذاشت؛ اکنون وضعیت کشورمان در سیاست منطقه‌ای به رغم تلاش های گسترده دستگاه دیپلماسی خارجی طی ۸ سال گذشته در بدترین شرایط ۴۰ سال اخیر قرار دارد.

حزب اسلامی کار تصریح کرد: رویکرد چین و روسیه به ایران نه تنها رویکردی استراتژیک و دوستانه نیست؛ بلکه نسبت به دهه‌های گذشته منفعت طلبانه تر نیز شده است. نحوه تعامل با اروپا و آمریکا هم نیازی به تشریح ندارد. در چنین شرایطی بی انگیزه کردن مردم و کاهش نقش آنان در انتخاب شدن و انتخاب کردن، قطعا زیان‌هایی را به زودی متوجه کشور خواهد کرد که دفع آن، هزینه های بسیاری خواهد داشت.

 دولت و نهادهای مسوول واکسن کرونا را رایگان برای اقشارضعیف تامین کنند

 حزب اسلامی کار همچنین امروز در بیانیه دیگری درباره امکان سوداگری در تولید وتامین واکسن کرونا برای اقشارآسیب پذیر جامعه از دولت و نهادهای مسوول خواست واکسن کویید ۱۹ رایگان برای اقشارضعیف تامین شود.

در این بیانیه آمده است: یک سال است که ویروس منحوس کرونا سراسر جهان را درنوردیده و میلیون‌ها انسان بیگناه را مبتلا و صدهاهزار نفر را هم به کام مرگ کشانده است. به رغم آنکه در ابتدای شیوع گسترده آن، سیاستمداران آمریکایی و چینی یکدیگر را متهم به تولید و انتشار این ویروس کردند اما با ابتلای جهانی، همگان در یک راستا تلاش کردند که درگام نخست ایمنی و مراقبت را افزایش داده و در گام بعد به تولید واکسن قابل اعتماد روی آورند. تلاش‌های مراکز علمی در چند ماه اخیر نتیجه داد و هم اکنون میلیون‌ها دوز از انواع واکسن های معتبر تولید و در دسترس کشورهای متعدد قرار گرفته است.

در ادامه این بیانیه آمده است: اگرچه همزمان با کشورهای اروپایی وآمریکایی، دولت جمهوری اسلامی ایران و برخی نهادهای علمی و اجرایی هم با تحقیقات گسترده به تولید واکسن اقدام کردند اما آنچه اکنون در دسترس قرار گرفته است، واکسن شرکت‌های معتبر غیرایرانی است. در حالی که رقابت برای دراختیار گرفتن واکسن بین کشورها به رقابتی نفسگیر و حساس تبدیل شده است، برخی در داخل کشور برطبل سیاسی بودن همه واکسن‌های تولید شده خارجی می کوبند.

حزب اسلامی کار در این بیانیه تاکید کرد: اینکه چه اندازه از ادعاهای مطرح شده قطعیت علمی دارد باید توسط کارشناسان و  وزارت بهداشت، تعیین واعلام شود. اما قطعا دراین میان هر روز جان ده‌ها ایرانی عزیز به دلیل این ویروس گرفته می‌شود و خانواده های بسیاری داغدار می شوند. بخش اعظمی از این خانواده‌ها از طبقات متوسط و ضعیف اقتصادی هستند که با از دست دادن عضو موثری از خانواده، آسیب‌های اجتماعی و روحی- روانی بسیاری در کمین آنها خواهد بود. از سوی دیگر دغدغه تامین هزینه‌های زندگی، کسب وکارها ونیز امکان دراختیار گرفتن واکسن و ایمن شدن در مقابل ویروس کرونا خود به معضلی بزرگ تبدیل شده است. اقشار متوسط و ضعیف جامعه از هم اکنون نگران هزینه‌های واکسیناسیونی هستند که دولت و حاکمیت وعده آن را می دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: بدون شک تعداد و میزان تولید واکسن ایرانی درماه‌های آینده در سطح بسیاراندکی خواهد بود. متاسفانه احتمال واردات همه نوع واکسن خارجی هم با جوی که رسانه میلی و برخی افراد سودجو و ضد علم به راه انداخته‌اند به حداقل رسیده است. آنچه در ابتدا اعلام شد فقط ممنوعیت ورود واکسن از دوکشور بود در حالی که هم اکنون فضایی را تحمیل کرده‌اند که گویی همه کشورها و همه انواع واکسن‌های خارجی محل شک و تردیدند.

حزب اسلامی کار در این بیانیه عنوان کرد: در چنین شرایطی، طبقات ضعیف جامعه درنگرانی بی حد وحصری قرار گرفته‌اند که وجود کاسبکاران بخش خصوصی و نهادهای خصولتی و...امکان دسترسی آنها درآینده به واکسن قابل اعتماد و رایگان را در پایین‌ترین حد قرار دهد. بدون شک جان همه مردم ایران عزیز است؛ لیکن دولت محترم، مکلف است درابتدا واکسیناسیون را از افراد درمعرض آسیب و پرخطر و سپس اقشار ضعیف آغاز کند و هرگونه امکان سوداگری در این خصوص را از هم اکنون به امری محال تبدیل نماید.

حزب اسلامی کار ضمن هشدار به تولیدکنندگان واکسن به دولت توصیه کرد مرعوب فشارهای بوجود آمده نشود و افزود: دولت ضمن توجه به واردات واکسن‌های معتبر خارجی، امکان دسترسی همگانی و بویژه اقشار آسیب پذیر را به واکسن رایگان فراهم کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

سرخط اخبار سیاست