واگذاری حق بهره‌برداری از قلعه تاریخی چالشتر چهارمحال و بختیاری لغو شد

شهرکرد - ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: قلعه تاریخی چالشتر از فهرست مزایده صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی خارج‌شده است و حق بهره‌برداری از آن واگذار نمی‌شود.

کوروش باباییان روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: نیمی از بنای تاریخی قلعه چالشتر در اختیار میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیست و واگذاری حق بهره‌برداری از این بنا به بخش خصوصی، احتمال بروز مشکلاتی را در پی داشت که با پیگیری‌های انجام‌شده، این بنا از فهرست مزایده صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی خارج شد.

وی به استقرار سه موزه مهم سنگ، حمام و مردم‌شناسی در این بنای تاریخی اشاره و تصریح کرد: در صورت واگذاری حق بهره برداری این بنا به بخش خصوصی، لازم بود موزه‌های موجود در این بنا نیز جابه‌جا شود که به دلیل اهمیت و جایگاه بنا در فضای فرهنگی و اجتماعی استان، طرح واگذاری لغو شد و فعالیت موزه‌ها در بنای تاریخی قلعه چالشتر ادامه خواهد داشت.

باباییان یادآور شد: به‌زودی طرح راه‌اندازی موزه‌های صنایع‌دستی با نگاه ویژه به حرفه آهنگری و دست‌بافت‌های محلی در قلعه چالشتر اجرا می‌شود و مجموع موزه‌های موجود در این بنای بازمانده از دوره قاجاریه به پنج موزه افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی به‌منظور اعطای مجوز کاربری و بهره‌برداری مناسب از بناها و اماکن تاریخی قابل احیاء باهدف جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی تشکیل‌شده است.

قلعه تاریخی چالشتر واقع در شهرستان شهرکرد در سال ۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =