رژیم غذایی با کربوهیدارت کم منجر به بهبود دیابت نوع ۲ می‌شود

تهران - ایرنا - محققان دریافتند بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ که در یک دوره ۶ ماهه از رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات کم استفاده می‌کنند، در مقایسه با بیمارانی که از سایر رژیم‌های غذایی استفاده می‌کنند، نرخ بهبود بالاتری دارند.

به گزارش روز جمعه از پایگاه خبری مدیکال نیوز، به گفته محققان این نوع رژیم در طول ۱۲۳ ماه بیشترین تاثیر را بر بهبود دیابت دارد، اما با رعایت دقیق آن در یک دوره ۶ ماهه به همراه مصرف داروهای موردنیاز نیز می‌توان دیابت نوع ۲ را به میزان قابل توجهی کنترل کرد.
این تحقیقات با مطالعه اطلاعات حاصل از ۲۳ تحقیق مختلف با ۱۳۵۷ داوطلب انجام شده است. منظور از رژیم‌های دارای کربوهیدرات کم، رژیم‌هایی هستند که کمتر از ۲۶ درصد از کالری مصرفی روزانه را از کربوهیدرات تامین می‌کنند.
بر اساس این تحقیقات بیماران دیابتی که از رژیم‌های دارای کربوهیدرات کم استفاده می‌کنند در مقایسه با گروه‌های کنترل که از سایر رژیم‌ها بهره می‌برند، در یک دوره ۶ ماهه نرخ بهبود بالاتری دارند. همچنین با استفاده از این رژیم‌ها امکان کاهش وزن بیشتری برای بیماران فراهم می‌شود، نیاز آن‌ها به مصرف داروهای دیابت کاهش می‌یابد و از میزان تجمع چربی در بدن آن‌ها نیز کاسته می‌شود.
دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می‌آید. انسولین ماده‌ای است که توسط لوزالمعده تولید می‌شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم‌ترین منبع انرژی بدن است.
قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان‌های بدن تاثیر می‌گذارد و منجر به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت‌های منتهی به نقص عضو می‌شود.

آخرین آمار منتشر شده از سازمان جهانی بهداشت در مورد دیابت:
-تعداد افراد مبتلا به دیابت از ۱۰۸ میلیون در سال ۱۹۸۰، به بیش از ۴۲۵ میلیون نفر رسیده است.
-شیوع جهانی دیابت در افراد بالای ۱۸ سال، از ۴.۷ درصد در سال ۱۹۸۰، به ۸.۵ درصد در سال ۲۰۱۴ میلادی رسیده است.
-سرعت شیوع دیابت در کشورهای فقیر و کم درآمد بیشتر است.
-دیابت عامل اصلی نابینایی، نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع اعضای تحتانی است.
-در سال ۲۰۱۶میلادی، ۱.۶ میلیون مرگ، مستقیما به دیابت مربوط بود  و ۲.۲ میلیون مرگ دیگر به گلوکز بالای خون منتسب بود. حدود نیمی از آمار مرگ و میر ناشی از گلوکز بالای خون، در افراد کمتر از ۷۰ سال گزارش شده است.
- بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۶ میلادی، دیابت هفتمین عامل مرگ و میر گزارش شده است.
-رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، حفظ وزن بدن و اجتناب از مصرف دخانیات مهمترین عوامل در پیشگیری از دیابت نوع ۲ هستند.
- بیش از ۴۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع ۲ اختصاص دارد که به‌راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است.
-از هر دو بیمار مبتلا به دیابت، یک مورد هنوز تشخیص داده نشده است که به سادگی با تشخیص اولیه و رعایت موارد ساده مربوط به سبک زندگی قابل کنترل است.
-از هر چهار خانواده، کمتر از یک مورد به برنامه‌های آموزشی کاربردی در زمینه دیابت دسترسی دارند. در حالی که آموزش‌های اولیه نقش مهمی در کنترل بیماری، بهبود نتایج و کاهش هزینه ها دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه The BMJ  منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha