امام جمعه: کاشان نیازمند کانون تفکر و گروه اندیشه‌ورز است

کاشان - ایرنا - نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان گفت: این شهرستان نیازمند کانون تفکر و گروه اندیشه‌ورزی است تا آنچه از گذشتگان تحویل گرفته شده با حفظ آن میراث ارزشمند و ملی به آیندگان تحویل داده شود.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله عباسعلی سلیمانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته کاشان در مصلای بقیه‌الله‌الاعظم (عج) این شهر افزود: کاشان مهد تربیت انسان‌های برجسته در علوم، معارف و مرکز انتقال و نشر این معارف به نسل‌های جوینده حقیقت و ارزش‌های ناب است.

وی ادامه داد: جوهره ایستادگی، ولایت مداری، صبوری و نجابت مردم سختکوش و پرتلاش کاشان در همه عرصه ها و نابسامانی‌ها به خصوص دوران انقلاب و دفاع مقدس با اثبات حد نصاب ادای تکلیف و وظیفه شیفتگان حقیقت را سیراب و مشتاقان علم و فضیلت را در دامن خود به قله ادب، علم و کمال رسانده است.

وی با بیان اینکه برخی شهروندان وحدت و همدلی و رفع اختلاف‌ها بین مسوولان را از او خواستار شدند، گفت: هیچ کس از اختلاف‌ها بهره نمی‌برد.

امام جمعه کاشان تصریح کرد: لازمه حفظ شانیت پایتختی نهج‌البلاغه در کاشان برای مسوولان و مدیران دست‌کم عمل به یک کلام مولا مبنی بر رعایت وحدت، التزام به حبل‌الله و تمسم به قرآن است.

وی، با طرح این پرسش که چگونه با این شیوه امانت‌داری کاشان را می‌خواهیم به نسل بعد تحویل دهیم، گفت: همه متولیان، نخبگان، دلسوزان و امنای شهر نیازمند تحمل و اندیشیدن در برابر این مردم نجیب، مومن و متدین هستند.

آیت‌الله سلیمانی، با اشاره به اینکه اگر قصوری رخ دهد از ناحیه ما خواهد بود نه مردم و خدمات جهموری اسلامی را برای ایجاد وحدت و زیرساخت ها را زیر سوال خواهد برد گفت: نباید کاری کنیم و اجازه دهیم تبلیغات مسموم علیه نظام بر شناخت نادرست از این ملت و مملکت نشر یابد.

وی، با تاکید بر اینکه مردم خوب هستند، امنا هم باید خوب باشند اظهار داشت: قوام دین به چهار مساله است که مهمترین رکن آن روحانیت و علما محسوب می‌شود.

به گفته وی، علما، اغنیا و افراد قائم به نظام باید احساس مسوولیت و وظیفه کنند تا کاشان خوش سابقه، عالم خیز و بامعنویت که در نظام حدنصاب وظیفه خود را انجام داده به خوبی تحویل نسل آینده شود.

آیت‌الله سلیمانی، با تقدیر از کادر درمان و شکر خدا بر توفیق الهی در درک نماز جمعه و حضور در پیشگاه الهی در این فریضه عبادی سیاسی دشمن شکن گفت: اگر چه هفته ای با شرایط بهتر در پدیده کرونا و برگزاری نماز جمعه را داشتیم و سنجش آمار بستری از ساعتی به چهار ساعت تفاوت یافته اما مراجعات کاهش نیافته است.

وی با قدردانی از زحمات ۲ هزار نیروی بسیجی، هلال احمر و کادر درمان در طرح شهید سلیمانی برای سنجش آزمایش‌های کرونایی و مقابله با این پدیده گفت: باید کرونا را جدی گرفته و از عادی‌انگاری پرهیز شود، چرا که اگر به جد با کرونا مقابله نکنیم مسوولان در پایان سال مجدد موظف به تعطیلی‌ها خواهند شد و ما مجدد توفیقات عبادات جمعی و سایر مسایل را از دست خواهیم داد.

امام جمعه کاشان گفت: مردم باید شاخصه‌های بندگی، اخلاقی و دینی حضرت زهرا (س) را الگو و ملاک عمل خود قرار دهند.

آیت‌الله سلیمانی افزود: عفت، حجاب، حیا، ایثار، فداکاری، روح بندگی، خلوص، صفای بندگی و ولایت مداری حضرت زهرا (س) را همه ما باید سرلوحه اعمال والگوی عملی رفتاری در زندگی فردی و اجتماعی خود قرار دهیم.

وی اظهار داشت: حضرت فاطمه زهرا (س) شخصیتی است که ذات اقدس ربوبی مقابل فرشتگان، کروبیان و ملکوتیان به آن حضرت فخر می‌کند که به دخت نبی و این بنده والای من نگاه کنید که در هنگام عبادت با حضور قلب و ترس از جایگاه ربانی زانوهایش می لرزد.

وی تاکید کرد: مسوولیت در خطه کویری کاشان با مردمی متدین، متعهد و ولایت‌مدار که همواره در کنار دیگر مناطق جهان در طول دوره‌های مختلف تاریخ مهد پرورش نیکان و رویش نور بوده بسیار سنگین و ارزشمند است.

امام جمعه کاشان ادامه داد: سخن گفتن از این مردم بیان کمالات انسانی، مایه بقا و حیات جامعه بشری از همان آغاز پیدایش اسلام است.

وی با اشاره به پیشینه عالمان دینی خطه کاشان که همواره مانند خورشید تابان در جهان می‌درخشد، اظهار داشت: در لوای چنین مفاخری علمی با داشتن یک دوره پایتختی کتاب و اکنون پایتختی نهج‌البلاغه آیا توان حفظ این افتخارها را داریم تا نسل موجود کاشان را با همه این مباهات و امتیازها بدست آیندگان بسپارد.

آیت‌الله سلیمانی با برشمردن نام برخی بزرگان و عالمان دینی از جمله آیت‌الله سیدمهدی یثربی امام جمعه فقید کاشان، آیت‌الله خراسانی، مصطفوی واعتمادی افزود: آیا امروز شهر را با همان تفاهم فکری و وحدت اداره و به نسل بعد می‌سپاریم.

امام جمعه کاشان با گرامیداشت یاد یک هزار و ۷۰۰ شهید این شهرستان که از دامن مردم این خطه برای دفاع از نظام و انقلاب درخشیدند، گفت: آیا کاشان را با همین ارزش‌ها که داریم به نسل بعدی منتقل می‌کنیم؟

وی با تبیین و مقایسه وضعیت معماری خانه ‌های قدیم و جدید، توصیح داد: در خانه‌های قدیمی اتاقی برای روضه و بر روی طاقچه آن قرآن و سجاده و محملی در نشر ارزش‌ها و شعایر اسلامی بود و حیا و عفت زن در آشپزخانه‌های این خانه‌ها مصون و محفوظ بود.

امام جمعه کاشان اظهار داشت: نباید شبانه زمین‌های کشاورزی  این شهرستان که دارای ۴۰ نوع محصول زراعی و ۲۲ نوع محصول باغی است مانند گوشت قربانی تغییر وضعیت دهند.

آیت‌الله سلیمانی، با گرامیداشت یاد و خاطره رشادت‌های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، فخری‌زاده دانشمند نخبه ایران و سالگرد آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از ارکان نظام گفت: امروز بداخلاقی انتخاباتی را در آمریکا شاهد هستیم که نشان از پستی آنها است.

وی تصریح کرد: اگر به آن انتقاد می‌شود باید توجه داشت که این بداخلاقی در درون خودمان آشکار نشود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =