عارف: راهی جز رسیدن به یک یا چند حزب فراگیر نداریم

تهران- ایرنا- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه راهی جز رسیدن به یک یا چند حزب فراگیر نداریم، گفت: باید از ذبح جریان اصلاحات و یکدست شدن نظام سیاسی کشور جلوگیری کنیم.

به گزارش ایرنا؛ محمدرضا عارف روز جمعه ششمین مجمع عمومی حزب ندای ایرانیان، دهه ۹۰ را دهه جوانان اصلاحات ارزیابی کرد و گفت: در اوایل دهه ۹۰ با تشویق و ترغیب پیشکسوتان و بزرگان اصلاحات، با رویدادهای ارزشمند و به‌یادماندنی با اتکا به نیروهای جوان جریان اصلاحات و همراهی بزرگان در دهه آخر قرن چهاردهم روبرو بودیم.

رییس فراکسیون امید مجلس دهم با بیان اینکه انتخابات ۹۲، انتخابات مجلس ۹۴، انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ۹۶ دستاوردهایی ارزشمند برای جریان ما بود، تصریح کرد: در انتخابات اسفند ۹۸ مجال پیدا نکردیم به دلیل شرایط کرونایی به تحلیل آن بپردازیم. ما یک تحلیل دقیق و ویژه درون‌سازمانی نیاز داریم که چه شد دستاوردهای ارزشمند دهه اول را در اسفندماه سال گذشته به اینجا رساندیم.

عارف ادامه داد: یکی از اتفاقات ارزشمندی که در این دهه اتفاق افتاد، تشکیل حزب ندای ایرانیان با نقش‌آفرینی جوانان بود. من با همین نگاه زمانی که طرح تشکیل حزب مطرح بود و در ۶ سال گذشته به عنوان یک وظیفه تشکیلاتی و ملی از این حزب همواره حمایت کردم و دوستان دیگر را هم تشویق به حمایت از این حزب کردم.

وی خاطرنشان کرد: به نظرم ابتکار خوب و امتیاز مؤسسان این حزب  اتخاذ تصمیم درست در زمان درست بود. شاید در دهه ۹۰ با حضور معنادار جوانان ما به یک سازوکار حزبی که متعلق به جوانان باشد نیاز داشتیم که من صمیمانه از همه هیات مؤسس و برادر عزیزم قدردانی می‌کنم که این کار را انجام دادند.

وی با بیان اینکه پتانسیل و ظرفیت‌های این حزب ایجاب می‌کند که نقش‌آفرینی بیشتری از ان را در جریان اصلاحات شاهد باشیم، خاطرنشان کرد: ما در سازوکارهای ائتلافی و اجماعی در درون جبهه اصلاحات در دهه ۹۰، دستاوردهای ارزشمندی داشتیم که من جا دارد صمیمانه از حضور و همکاری همه اعضا و به‌ویژه حزب جوانان ندای ایرانیان در این زمینه قدردانی کنم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: واقعیت این است که ائتلاف‌های اینچنینی که در کشور ما در دو، سه دهه گذشته داشته‌ایم، با هدف خاص و رویکرد خاصی که عموماً انتخابات است، تشکیل می‌شد. بعد از فردای انتخابات، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی به نوعی مغفول واقع می‌شود و به همین دلیل شما دیدید در کشور، گاهی نام ائتلاف و سازوکار ائتلاف هم مطرح می‌شود.

عارف عنوان کرد: آنچه که هم از قانون اساسی و هم روح حاکم بر انقلاب و پیروزی انقلاب می‌توان دنبال کرد، حاکمیت مردم و نقش مردم در کشورداری و حکومت است که در قالب قطعاً حزب ما، جمهوری اسلامی را داریم.

وی ادامه داد: جمهوریت نظام ایجاب می‌کند که ما سازوکارهای جدی و پرتوان حزبی داشته باشیم که پاسخگو باشد، نه فقط برای پیروزی به وجود بیاید و فردای پیروزی باید پاسخگوی وعده‌ها و عملکردها و رفتار حزب باشد.

راهی جز رسیدن به یک یا چند حزب فراگیر نداریم

عارف با بیان اینکه ما در جبهه اصلاحات هیچ راهی جز رسیدن به یک یا چند حزب فراگیر نداریم، عنوان کرد: آنچه که ما از احزاب اصلاح‌طلب توقع داریم این است که در دهه آینده، دهه اول قرن پانزدهم هجری شمسی، این رویکرد و این راهبرد را دنبال کنیم که ما باید به یک یا چند حزب فراگیر برسیم.

وی تصریح کرد: حزب ندا قطعاً در این زمینه با ویژگی‌هایی از جمله جوانی، ظرفیت بالا در زمینه تعامل با مردم دارد، امکان و ظرفیت استفاده از ابزارهای نوین و رویکردهای نو به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی دارد که استفاده از این ظرفیت، یک امر ضروری و غیرقابل انکار است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: پیشنهاد من به ارکان حزب این است که بحث رسیدن به یک حزب فراگیر را به طور جدی در دستور کار خود قرار دهند. در چند مرحله من امیدوارم و با تجربه‌ای که از تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری و همراهی همه اعضا در دهه جاری داشتیم، این آرزو دست‌یافتنی است.

وی با تشریح مراحل دستیابی به این سازوکار تصریح کرد: من در اینجا سه مرحله را مطرح کردم، یکی مرحله اجمالی است که چند نفر از اعضای اصلاح‌طلب با توجه به سنخیت و نزدیکی که با یک‌دیگر دارند، روی برنامه‌های مشترک، اتخاذ مواضع مشترک و کار حزبی و سیاسی مشترک کار کنند.

 نماینده سابق مردم تهران اضافه کرد: مرحله بعد مرحله ائتلاف است که این احزاب می‌توانند در قالب یک حزب با نام جدید اما با فراکسیون‌هایی که مرکب از اعضا هستند، یعنی هر حزب در چارچوب مرامنامه و اساسنامه خودش اما در این پوشش باید تشکیل یک شورای مثلاً عالی مشترک که نظارت کند بر این مرحله ادغام و مرحله سوم که مرحله اصلی هست ادغام، یکپارچگی و وحدت است.

در یک برنامه پنج ساله می‌توانیم به یک یا چند حزب فراگیر برسیم

عارف گفت: ما می‌توانیم در یک برنامه حداکثر پنج، شش ساله به یک یا چند حزب فراگیر برسیم که یک امر حیاتی برای نظام و کشور است. به عنوان یک عضو کوچک آمادگی دارم که اگر حزب می‌خواهد کار کند، من هم نظرات خودم را در اختیارش قرار دهم.

وی ادامه داد: ما حقیقتاً رویداد مهمی را در خرداد ۱۴۰۰ داریم. شرایط خاصی که کشور با آن روبرو است. البته ما همواره در این چهار دهه گذشته هر وقت نیاز به مردم داشتیم گفتیم شرایط خاص است ولی واقعاً شرایط خاص است.

نماینده سابق مجلس یادآور شد: از یک طرف شرایط و ویژگی‌هایی نظیر تحریم‌های ظالمانه‌ای که با آن روبرو هستیم، جایگاه ما در منطقه و از طرف دیگر عدم مشارکت مردم در انتخابات مهم اسفندماه گذشته که متاسفانه مردم نتیجه آن را در همین زمان چند ماهه‌ای که از تشکیل مجلس جدید گذشته، می‌بینند که شرایط خاصی است.

عارف ادامه داد:من معتقدم جریان اصلاحات با تمام ظرفیت و به خاطر ایران و یکپارچگی ایران در ماه‌های پیش‌رو تلاش ‌کند ما می‌دانیم که کار سختی است اما یک الزام تاریخی و یک وظیفه ملی است.

وی عنوان کرد: ما همواره با جریان تخریب و محدود کردن جریان اصلاحات در داخل و خارج از کشور روبرو بوده‌ایم. با جریان اقتدارگرا در داخل کشور و مخالفان نظام در خارج. من بر این باور هستم که اولویت اصلی مخالفان نظام جریان اصلاحات است و به این نتیجه رسیده‌اند که اگر بخواهند پروسه به اصطلاح فروپاشی نظام و تغییر نظام را در کشور دنبال کنند راهی جز از بین بردن جریان اصلاحات ندارند. به هر حال مبنای این دو گروه این بوده است و راهبرد آنها هم حصر این جریان اصیل و ریشه‌دار در انقلاب و ارزش‌های آن بوده است.

وی تصریح کرد: عدم مشارکت همواره خواست مخالفان  نظام بوده است و اکنون نیز بخشی از جریان اقتدارگرا با آنها همسو است، باید به طور جدی در جریان اصلاحات به عنوان یک تهدید ملی مورد توجه قرار گیرد و ما باید این بحث عدم مشارکت را در نطفه خفه کنیم و سازوکار مشارکت حداکثری مردم را در رویداد ۱۴۰۰ در دستورکار قرار دهیم.

این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه متاسفانه فرصت‌طلبان و دایه‌های دلسوزتر از مادر در مواقع ضروری لباس اصلاح‌طلبی می‌پوشند، افزود: عنوان گروه اول و دوم که تکلیفشان روشن است. چالش ما همواره این گروه‌ سوم بوده است که در لباس اصلاح‌طلبی ضربه زده‌اند. کسانی که عموماً هم شناسنامه روشنی را داشتند اما ما با رویکرد وضعیت امروز، متأسفانه ضربه خوردیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این گروه در مواقع ضروری لباس اصلاح‌طلبی می‌پوشند و با عملکردشان با دو گروه اول در حذف و محو تفکر اصلاحات، ائتلاف می‌کنند. ما باید در همین مسیر بحث را ارزیابی و توجه جدی داشته باشیم. ما باید با تابلوی اصلاح‌طلبی و با رویکرد و برنامه‌های مشخص و با تکیه بر تجارب موفق دولت اصلاحات، اعتماد مردم را دوباره جلب کنیم.

عارف افزود: واقعیت این است که امروز مهمترین چالش ما هم نظام و کشور و هم جریان اصلاحات اعتماد مردم و برگرداندن اعتماد مردم است. مهمتر آنکه در انتخابات ۱۴۰۰ پیروز شویم باید از ذبح جریان اصلاحات و یک دست شدن نظام سیاسی کشور جلوگیری کنیم و جلوی رویکردها و روندهای مخرب را بگیریم.

وی با بیان اینکه نقش حضور پرقدرت جریان اصلاحات و بیان مطالبات شفاف و ارایه راهکارهای درست قطعاً بر روند مدیریت آینده کشور موثر خواهد بود، گفت: هرگونه طرح کاندیدای عاریتی و اجاره‌ای توهین به شعور و سیاست‌ورزی جریان اصلاحات است. ما افراد توانمند و شایسته با تجارب کاری موفق و برجسته در درون جبهه اصلاحات فراوان داریم و نشان دادیم که می‌توانیم با برنامه و تمرکز منابع و استفاده از نیروهای شایسته، پاکدست و کارآمد، بسیاری از روندهای اشتباه را اصلاح کنیم و ارتقای کارآمدی، پاسخگوی مطالبات مردم  در همه بخش‌ها پیگیری کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: امروز ما اصلاح‌طلبان برای جلب اعتماد مردم و عبور از مشکلات نیازمند بازخوانی و بازسازی مجدد خود هستیم. بازخوانی و بازسازی که معطوف و مبتنی بر واقعیات البته با ایستادگی بر اصول و مبانی اصلاحات باشد. نباید اجازه دهیم ذهنیت‌گرایی افراطی ما را به ناکجاآباد ببرد. نباید اصول و مبانی هویتی خود را مضمحل شدن در تفریط قدرت‌خواهی و فرصت‌طلبی رقیب کنیم.

عارف یادآور شد: امروز ما نیازمند آرمان‌گرایی واقع‌بینانه و واقع‌بینی اخلاقی و آرمان‌های اصلاحات و با امید به آینده‌ای روشن در پاسخ به مطالبات مردم در همه بخش‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی هستیم.

وی افزود: ما نیازمند صداقت با مردم هستیم نه توجیه‌گری و ماله‌کشی. ما امروز نیازمند نقد از درونیم ما نیازمند تعریفی درست و اصیل از اصلاحات هستیم به‌گونه‌ای که هزینه‌های رفتار خارج از قاعده اصلاح‌طلبی نپردازیم و از طرفی تاوان رفتارهای قدرت‌طلبانه و فرصت‌طلبانه بر گفتمان و  با نام نامی اصلاحات بر جریان تحمیل نشود. ما نیازمند صداقت با خود و ملت هستیم ملتی که منشا قدرت و اساس گفتمان اصلاحات است. نیازمند حاکمیت فرهنگ خدمتگزاری مردم هستیم نه نگاه قیم‌مآبانه و اربابی بر آنها.

وی افزود: انشاءالله با بحث‌هایی که در احزاب مختلف از جمله حزب ندا می‌شود، بتوانیم در رویداد خردادماه با حضور جدی و معناداری در ادامه مسیر دهه گذشته‌مان آن را دنبال کنیم و حزب ندا باید همان روند و مسئولیت گذشته را با کم‌اعتنایی و بی‌اعتنایی به نقدهای غیرمنصفانه که در مورد این حزب فراوان بود کار را دنبال کنیم.

این فعال اصلاح‌طلب با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و شکست ترامپ اظهار کرد: امروز در آستانه اخراج آن مردی که دیگر نیست و جهان و آمریکا از شرارت‌های او در حال رهایی است قرار داریم. ما هم باید با درک درست و مبتنی بر منافع و مصالح ملی‌مان حرکت کنیم. جناح‌گرایی را به نفع ایران اسلامی و ملت اسلامی کنار بگذاریم. امروز مصلحت و اولویت اصلی ما عبور موفق از جنگ با تروریسم اقتصادی و رفع تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی است.

عارف تصریح کرد: در این راستا هر حرکتی که در داخل کشور این مهم را به تعویق بیندازد، هم‌راستای با مثلث شوم صهیونیستی، ارتجاع منطقه و ترامپیسم است.

عارف گفت: متواضعانه از همه تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیرندگان استدعا دارم از منافع و مصالح شخصی و جناحی خود به نفع منافع و مصالح ملی کوتاه بیایند. در عرصه سیاست خارجی هر چند باید از رفتن آن اقتدارگرای خشن و ضدحقوق بین‌الملل خوشحال باشیم اما نباید از وسوسه‌های خناسان و طراحی‌های دشمنان منطقه‌ای غافل بمانیم.

وی یادآور شد: امید و انتظار می‌رود که برای غلبه بر این تحرکات و جلوگیری از نزدیکی رژیم صهیونیستی به کشورهای مسلمان، اتحاد ایران اسلامی و کشورهای منطقه بر اساس احترام متقابل و منافع ملی بازسازی شود و نقشه‌های شوم و توسعه‌طلبانه این رژیم در نطفه خفه شود. ما همچنان نیازمند حرکت بر اساس قانون اساسی هستیم. قانون اساسی با همه اصول آن متضمن تأمین منافع و مصالح ملی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مساله مهم دیگری که این‌روزها با آن مواجه هستیم ویروس کرونا است. خوشبختانه علم و دانش بشری در مسیر غلبه بر این ویروس خطرناک دستاوردهای ارزشمندی داشته است. در اینجا از زحمات شبانه‌روزی کادر درمان در درمان بیماران و تلاش دانشمندان و محققان عزیز کشورمان در غلبه بر این ویروس خطرناک قدردانی می‌کنم.

عارف خاطرنشان کرد: قطعاً اولویت اصلی نظام تدبیر و تصمیم کشور نیز بایستی حفاظت از جان هموطنان عزیز باشد. در این راستا تصمیم‌گیرندگان را به تدبیر حداکثری برای دفاع از جان همه ایرانیان فرا می‌خوانم.

وی با بیان اینکه متأسفانه بیشترین آسیب از جنگ اقتصادی کشور متوجه اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر بوده است، یادآور شد: نظام تدبیر کشور برای کاهش مخاطرات ناشی از فقر و حل مشکلات معیشتی مردم وظایف بزرگی دارد و باید با اولویت، گام‌های مؤثرتری را در این عرصه بردارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =