حضور وزنه برداری در المپیک به تغییر رفتارهای بین‌المللی بستگی دارد

شهرکرد- ایرنا- نایب‌رئیس فدراسیون وزنه‌برداری جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه وزنه‌برداری از رشته‌های پرمخاطب و دارای اعتبار در المپیک است، گفت: در صورت تغییر در رفتارهای بین المللی، وزنه برداری از المپیک حذف نمی‌شود.

داوود باقری روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: رفتار حرفه‌ای این فدراسیون نشان می‌دهد که ایران همواره دلسوز و حامی وزنه‌برداری بوده و اگر اظهارنظر و یا موضع‌گیری نیز صورت گرفته است به دلیل حفظ منافع جامعه وزنه‌برداری جهان بوده است.

داوود باقری تصریح کرد: شرایطی که هم‌اکنون در وزنه‌برداری جهان به وجود آمده و وضعیتی که به آن مبتلا شده است، ناشی از توجه نکردن به انتقادها، توصیه‌ها و دلسوزی‌ها است و فدراسیون وزنه‌برداری جمهوری اسلامی ایران سال‌ها قبل منتقد این شرایط و وضعیت بود که توجه ای به آن نشد.

وی بابیان اینکه خط قرمز وزنه‌برداری، دوپینگ است و ایران در ۶ سال گذشته به‌خوبی نشان داده است که این تهدید را می‌شناسد، یادآور شد: فدراسیون وزنه‌برداری جمهوری اسلامی ایران بارها درباره پررنگ کردن خط قرمز دوپینگ و در نظر گرفتن راهکارهای روانی و نگرشی در رابطه با مبارزه با این موضوع و همچنین ایجاد فضای عادلانه در مسابقات وزنه‌برداری، هشدار داد اما در فضای بین‌المللی برنامه‌ای برای آن در نظر گرفته نشد.

باقری درباره احتمال حذف رشته وزنه‌برداری از المپیک تابستانی اظهار داشت: اگر رفتارها در سطح بین‌المللی تغییر کند این امیدواری وجود دارد که وزنه‌برداری حذف نشود چراکه این رشته، مخاطبان خوبی دارد و از اعتبار و جایگاه مناسبی هم برخوردار است.

نایب‌رئیس فدراسیون وزنه‌برداری در خصوص غیبت کیانوش رستمی در اردوهای آمادگی تیم ملی نیز گفت: رستمی، ظرفیتی است بنا به نظر کمیته فنی و دیگر اعضای خانواده وزنه‌برداری اجازه دارد تمرینات خود را خارج از اردو دنبال کند و فدراسیون نیز در این مورد به نظر فنی نخبگان وزنه‌برداری احترام می‌گذارد.

وی بابیان اینکه وزنه‌برداری رشته‌ای رکوردی است، افزود: شرط حضور رستمی در تیم ملی، داشتن رکورد مناسب در رقابت‌های انتخابی است و اگر رکورد لازم را داشته باشد بدون شک در ترکیب تیم ملی نیز قرار خواهد گرفت.

باقری در ادامه به وضعیت تیم ملی وزنه‌برداری بانوان هم اشاره و تصریح کرد: تعدادی از بانوان با استعداد در این رشته در استان‌های مختلف شناسایی و به اردوی تیم ملی دعوت شدند که امیدواری‌هایی نیز برای موفقیت آنان در رقابت‌های بین‌المللی وجود دارد اما این ظرفیت برای کشوری چون ایران که یکی از پنج قدرت برتر وزنه‌برداری در جهان محسوب می‌شود، راضی‌کننده نیست.

وی کمبود مربی وزنه‌برداری در حوزه بانوان را عاملی مؤثر در شناسایی استعدادها بیان کرد و گفت: به لحاظ  شرعی، سنتی و اخلاقی نمی‌توان از مربیان آقا برای شناسایی و پرورش بانوان وزنه‌بردار استفاده کرد و ازاین‌رو فدراسیون در برنامه‌ریزی‌ها به دنبال تربیت مربی بانوان است.

به گزارش ایرنا، نایب‌رئیس فدراسیون وزنه‌برداری کشور در سفر به شهرکرد در مجمع انتخابات رییس هیات وزنه‌برداری چهارمحال و بختیاری حضور یافت و با جمعی از خانواده وزنه‌برداری این استان دیدار و درباره توسعه این ورزش گفت‌وگو کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha