خیابان ولیعصر(عج) در قاب عکاسان جان می‌گیرد

تهران – ایرنا - نخستین کارگاه بخش عکاسی «ملاقات با خیابان» با هدف خلق مجموعه‌ عکس‌هایی از خیابان ولیعصر (عج) برگزار شد.

به گزارش روز جمعه خبرنگار فرهنگی ایرنا،‌ وحید قاسمی دبیر کارگاه ملاقات با خیابان درباره برگزاری بخش عکاسی این کارگاه گفت: سه گروه در حوزه‌های معماری، جامعه‌شناسی و عکاسی کنار جمع شده‌اند و طی برنامه‌ای که با هم خواهند داشت سعی می‌کنند تا در ۶ هفته به مجموعه‌ عکس‌هایی از خیابان ولیعصر(عج) برسند.

وحید قاسمی درباره سرانجام عکس‌های این کارگاه افزود: در نهایت این عکس‌ها داوری خواهند شد و تعدادی از آنها در قالب نمایشگاهی در پایگاه میراثی خیابان ولیعصر یا در پیاده‌راه‌های این خیابان به نمایش در خواهند آمد.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران که در این کارگاه حضور پیدا کرده بود نیز درباره اهمیت خیابان ولیعصر (عج)گفت: خیابان ولیعصر که از میدان راه‌آهن آغاز و به میدان تجریش ختم می‌شود، طبقات اجتماعی مختلف را به هم پیوند داده است. وقتی به نوع معماری ساختمان‌ها در این خیابان نگاه می‌کنیم، سیر تحول اتفاقات کالبدی شهر را می‌توانیم در این موزه خیابان ببینید. خیابان ولیعصر متصل به ریشه تاریخی خیابان‌باغ ایرانی است. مسیر مستقیمی که در باغ‌ها ساخته می‌شد، دو طرف درخت داشت و جویی در میانه آن قرار داشت. خیابان ولیعصر با چنارها و نهر آبش شکل و شمایل خیابان باغ ایرانی را دارد.

عبدالرضا گلپایگانی، درباره کارگاه‌های ملاقات با خیابان و تلاش‌های برای معرفی قصه‌های این خیابان گفت: همچنین قرار است مکان‌ رویدادهای خیابان ولیعصر به مردم بازشناسی شود. شهرداری تهران در ۴۰ نقطه قصه‌های هر بخش از خیابان ولیعصر معرفی کرده‌است. کارگاه‌های ملاقات با خیابان نیز در جهت بازشناسایی ارزش‌های فرهنگی و تاریخی خیابان ولیعصر برگزار شده اما با این سیاست که قرار نیست همه این کار را مدیریت شهری انجام دهد بلکه این کار با کمک علاقه‌مندان به فرهنگ، جامعه‌شناسان، معماران، عکاسان، نویسندگان، هنرمندان و ساکنان ولیعصر و همه شهروندانی که دغدغه زیبایی‌های پایتخت را دارند، صورت می‌گیرد.

گفتنی است جمعه گذشته کارگاه ملاقات با خیابان با موضوع فرصت‌های طراحی در خیابان ولیعصر برگزار شد. این کارگاه‌ها به صورت دوره‌ای تا پایان سال برگزار می‌شود. خیابان ولیعصر تهران یکی از گزینه‌های ثبت در فهرست آثار جهانی یونسکو است و دربرنامه تهران ۱۴۰۰ نقش محوری دارد.

پایگاه میراث شهری و موزه خیابان ولی‌عصر(عج) با مشارکت دبیرخانه تهران ۱۴۰۰، مرکز ارتباطات و امور بین‌المللی شهرداری تهران و سازمان زیباسازی شهرداری تهران این سلسله کارگاه ها را برگزار می کند.

 دبیر این رویداد وحید قاسمی مدیر پایگاه  میراث شهری و موزه خیابان ولیعصر و  دبیر شورای راهبری این کارگاه حسین گنجی است.

پایگاه میراث شهری خیابان ولیعصر، در ادامه مجموعه رویدادهای شهری خود، رسانه‌ی عکس را برای بیان ارزش‌های ملموس و ناملموس خیابان ولیعصر برگزیده است.

کارگاه‌های عکس « ملاقات با خیابان»  در ژانر عکاسی شهری و با محورهای زندگی روزمره، عکاسی خیابانی، معماری و مناظر شهری، مستند اجتماعی، پرتره، مسائل زیست محیطی و هر آنچه که موضوع شهر باشد برگزار می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به آدرس‌های زیر مراجعه کنید:

https://valiasr.tehran.ir/events

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha