تندباد با سرعت ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت مناطقی از استان اردبیل را درنوردید

اردبیل - ایرنا - تندباد شدید روز جمعه بخشی از مناطق شمالی و مرکزی اردبیل را در نوردیده و در شهرستان گرمی مغان سرعت آن به ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت رسید.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام هواشناسی استان اردبیل سرعت وزش تندباد صبح جمعه در شهرستان مشگین‌شهر ۹۰ کیلومتر، اردبیل و نمین ۷۹ کیلومتر ، نیر ۶۱ و سرعین ۵۸ کیلومتر بر ساعت بوده است.

سرعت وزش باد در خلخال ۵۰ و شهرستان‌های پارس‌آباد و بیله‌سوار مغان ۴۷ کیلومتر بر ساعت گزارش شده است.

تندباد بویزه در مناطقی که سرعت آن شدید بود، خساراتی به مبلمان شهری و مزارع و باغ‌ها وارد کرده و موجب شکسته‌شدن شاخه‌های درختان ، تابلوها شده است.

 مدیریت بحران اردبیل چند روز پیش با استناد به هشدار سطح زرد هواشناسی به ساکنان این استان بویژه در پهنه مرکزی آن درباره خطرها و مشکلات ناشی از استقرار وضعیت جوی حاد در منطقه از چهارشنبه تا اوایل هفته آینده هشدار داده بود.

این مدیریت بر بازبینی استحکام سازه‌ها و تابلوها و بیلبوردهای شهری ، پرهیز از بیابان‌نوردی و کوهنوردی و مراقبت از تجهیزات و فرآورده های دامی و کشاورزی تاکید کرده بود.

 بر اساس نقشه های هواشناسی، همچنان تا عصر امروز وزش باد تند تا شدید بویژه در مناطق مرکزی و شهرستان گرمی تداوم داشته و از امشب از سرعت وزش باد در بیشتر مناطق استان کاسته شده و دمای هوا چند درجه ای در سطح استان کاهش می یابد. 
همچنین  طی امروز با عبور سامانه ضعیف از منطقه در مناطق کوهستانی، جنوب استان و ارتفاعات بارش پراکنده باران و برف نیز دور از انتظار نیست. 
روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده جوی نسبتاً پایدار با وزش باد ملایم (در مناطق مرکزی گاهی با سرعت تند) و آسمانی نیمه ابری با کاهش نسبی دمای هوا در سطح استان پیش بینی می شود.

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد. این تندباد که از جانب جنوب‌غرب می وزد در منطقه اردبیل به گرمیج و در نقاط ترک زبان غرب گیلان به گرمش موسوم است و بطور معمول در نیمه دوم سال وزیدن گرفته و سبب افزایش چشمگیر دما می‌ شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها