قاسمی و رحیمی در سودای سومین میدان المپیکی

تهران _ ایرنا _کمیل قاسمی و حسن رحیمی به طور حتم ۲ عنواندار کشتی ازاد ایران در سالهای اخیر هستند که هر ۲ از دنیای قهرمانی خداحافظی کردند. اما این روزها این ۲ تمرینات کشتی را آغاز کرده و شاید سودای سومین میدان المپیکی را در سر می پرورانند.

به گزارش ایرنا، «حسن رحیمی» را به جرات می‌توان یکی از بهترین سبک وزن‌های تاریخ کشتی کشورمان بدانیم. کسی که در ۶ دوره حضور در پیکارهای قهرمانی جهان از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ موفق به کسب یک طلا، ۲ برنز و یک مدال نقره و سابقه حضور در ۲ دوره بازی‌های المپیک لندن و ریو را دارد که در المپیک ۲۰۱۶ ریو موفق به کسب مدال برنز شد و در لندن هشتم شد.

رحیمی که اکنون ۳۱ سال از سنش می‌گذرد همچنین در سال ۲۰۰۷ موفق به کسب مدال طلای جوانان جهان شد و البته به غیر از مدال طلای جوانان جهان در سال ۲۰۰۸ مدال برنز و طلای بزرگسالان آسیا را نیز در کارنامه دارد.

او در ۲ دوره حضور در بازی‌های آسیایی یعنی ۲۰۱۰ گوانگژو چین و اینچئون کره‌جنوبی نتوانست مدال کسب کند. رحیمی آزادکار تهرانی تیم ملی سابقه حضور به همراه تیم ملی ایران در ۸ دوره جام جهانی را دارد که سه عنوان قهرمانی و ۲ نایب قهرمانی را در این پیکارها به همراه تیم ایران در کارنامه دارد.

او بعد از جام جهانی سال ۲۰۱۷ که به میزبانی کرمانشاه برگزار شد و قهرمانی تیم ایران نیز بعد از شکست تیم قدرتمند آمریکا به دنبال داشت، به دلیل مصدومیت نتوانست به کشتی ادامه دهد، هر چند بعد از عمل جراحی زانوی خود امیدوار به حضور در میادین بود و در قالب تیم کشتی بیمه رازی در جام باشگاه‌های کشتی آزاد جهان سال ۲۰۱۸  در بابل نیز حضور یافت اما مصدومیت نگذاشت او بتواند همچون گذشته به دنیای قهرمانی بازگردد تا اینکه او در اواخر سال ۹۷ با انتشار پستی در صفحه شخصی خود برای همیشه از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد.

اما در کنار رحیمی، «کمیل قاسمی» پرافتخارترین آزادکار سنگین وزن کشورمان است که طلای المیپک ۲۰۱۲ لندن و نقره المپیک ۲۰۱۶ ریو را در کارنامه دارد. او مدال نقره پیکارهای سال ۲۰۱۴ ازبکستان را در کارنامه دارد و فقط جای طلای جهانی در کلکسیون افتخارات او خالی است. «علیرضا سلیمانی» اولین و آخرین طلای سنگین وزن کشتی آزاد ایران را در جهانی سال ۱۹۸۹ مارتینی سوییس را دارد.

قاسمی آزادکار جویباری تیم ملی ۲ طلای جوانان آسیا و ۲ برنز جوانان جهان و یک طلا و ۲ نقره کشتی آزاد بزرگسالان آسیا را در کارنامه دارد. او به همراه تیم ملی کشتی آزاد ایران در ۶ دوره جام جهانی ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ حضور داشته که در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ قهرمان  و ۲۰۱۹ نایب قهرمان شد.

قاسمی هفتم تیر سال ۹۸ و بعد از شکست مقابل «یدالله محبی» و «پرویز هادی» در پیکارهای انتخابی تیم ملی برای حضور در مسابقه‌های جهانی سال ۲۰۱۹ قزاقستان از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد.

رحیمی و قاسمی بعد از خداحافظی و با توجه به مسوولیت اجتماعی که به عنوان یک قهرمان در جامعه داشتند، وارد امور خیریه شدند و در کنار بزرگانی همچون «رسول خادم» و سایر قهرمانان با حضور در مناطق محروم سیستان و بلوچستان و همچنین مناطق سیل‌زده به کمک مردم محروم و نیازمند شتافتند.

البته بعد از پاندومی کرونا بسیاری از مردم از جمله افراد و خانواده‌های بدون پس‌انداز و زنان سرپرست خانواده و محروم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند که این قهرمانان با حضور در نقاط مختلف کشور و با ارایه کمک به یاری مردم سرزمینشان رفتند.

اما تعویق المپیک این روزها سبب شده تمرینات کشتی را به صورت جدی آغاز کنند. این ۲ آزادکار عنوان‌دار کشورمان با حضور در سالن کشتی شهید معتمدی (کارگران) و در کنار «اکبر فلاح» قهرمان اسبق کشتی جهان تمرینات خود را دنبال می‌کنند.

«کمیل قاسمی» در این خصوص گفت: کشتی در پوست و خون ما است و نمی‌توانیم از کشتی جدا باشیم. باید ببینیم در ادامه چه پیش می‌آید. اما آنچه که مسلم است نمی‌توانیم از کشتی جدا باشیم.

«حسن رحیمی» نیز که پیش از این در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بازگشت خود را به دنیای قهرمانی و حضور در سومین میدان المپیکی آن هم در وزن ۶۵ کیلوگرم را رد نکرده بود، در این خصوص گفت: وقتی دیدم که قاسمی بعد از گذشت بیش از یک سال دوری از کشتی، خیلی خوب و باانگیزه تمرین می‌کند من هم تمریناتم را شروع کردم و شاید اتفاقاتی بیافتد و بتوانم خودم را برای بازی‌های المپیک توکیو آماده کنم. به هر حال انگیزهای که «کمیل قاسمی» به من داد خیلی خوب بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار ورزش