اساتید علوم‌پزشکی کرمانشاه از ممنوعیت ورود واکسن کرونا حمایت کردند

کرمانشاه- ایرنا- جمعی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در رشته‌های مختلف دانش پزشکی، با صدور بیانیه ای، با اشاره به شواهد و مستندات علمی حمایت خود از مواضع خردمندانه رهبر معظم انقلاب در خصوص ممنوعیت واردات واکسن کرونا از آمریکا و انگلیس را اعلام کردند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، در این بیانیه آمده است: نظر به اهمیت ویژه شیوع جهانی کووید-۱۹ و نیاز مبرم به رویکرد های منطقی و کاملا حساب شده به این معضل بهداشتی که سلامت و اقتصاد مردم کشورمان را تحت تأثیر خود قرار داده است و پیرو فرمایشات گوهربار اخیر مقام معظم رهبری در ارتباط با امر خطیر ایمن سازی کشوری، این بیانیه منتشر می شود.  

«واکسیناسیون از ارکان بسیار مهم و شاید اگر اغراق نباشد، اصلی ترین رکن در پیشگیری و گاه درمان بیماری های مسری است، به نحوی که بسیاری از بیماری های عفونی و همه گیری های جهانی با برنامه واکسیناسیون حساب شده و منطقی ریشه کن شده اند. با توجه به شرایط خاص حاکم بر پاندمی کووید-۱۹ بالاخص نوظهور بودن سارس ویروس کرونا و ماهیت بسیار پیچیده این ویروس، رویکرد به امر خطیر ایمن سازی (واکسیناسیون) در این برهه زمانی دقت و وسواس بالایی را می طلبد. بدیهی است، این دقت برای کشوری مانند ایران که تحت ناجوانمردانه ترین تحریم های ممکن از سمت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی بوده است باید صد چندان باشد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: واکسن هایی که اکنون برای مصرف بالینی در برخی از کشورها تجویز می شوند یعنی واکسن های فایزر-بیونتک (BNT۱۶۲b۲)، مدرنا (mRNA-۱۲۷۳) و آسترازنکا (AZD-۱۲۲۲)، تولیدات آمریکایی و انگلیسی هستند. به طور قطع در سال های اخیر با وجود مستندات بسیار معتبر، شرکت های پزشکی آمریکایی در رأس و شرکت های اروپایی به تبعیت از آنها، در ضروریات دارویی، تجهیزات پزشکی و حتی تحقیقی، کشور ما را تحت ناجوانمردانه ترین تحریم های ممکن قرار داده اند، امری که مخالف اصل سوگند نامه پزشکی در هر جای جهان است! در شرایط کنونی که کینه ورزی این دولت ها با کشورمان به اوج خود رسیده است، به طور قطع هیچ منطقی رأی به تهیه واکسن، حساس ترین ماده ایی که قرار است برای افراد سالم یک کشور تجویز شود از دشمن آن کشور را نمی دهد!

این بیانیه می افزاید: واکسن های آمریکایی و انگلیسی از فناوری های جدید شاخه های تخصصی علم پزشکی یعنی ایمونولوژی، ویروس شناسی و ژنتیک استفاده کرده اند که عبارنتد از ناقلین مولکول mRNA و ناقلین ویروسی که مولکول DNA در آنها تعبیه شده است. اگرچه سابقه تحقیقاتی این واکسن ها در محیط آزمایشگاه و مدل های حیوانی در گذشته وجود دارد، ولی استفاده از آن ها برای انسان ها صرفا محدود به تحقیقات بوده و هرگز در بالین آن‌هم در چنین مقیاس عظیم میلیاردی استفاده نشده اند! با وجود اینکه موارد مرگ و میر و عوارض دیگر به اقرار شرکت های تولید کننده این واکسن ها کم بوده است، اما پایش های بعد از فروش و عوارض طولانی مدت آنها بالاخص اثرات ژنتیکی و به ویژه اپی ژنتیکی آنها با توجه به ماهیت اسید نوکلئیکی همچنان نا مشخص است و در پرده ابهام قرار دارد.

اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه بیانیه خود آورده اند: به فرض اینکه مطالعات حاکی از اثربخشی بین ۹۰ تا ۹۵ درصد این واکسن ها است (که آن هم باید در مقیاس میلیاردی ثابت شود)، شایان ذکر است که این تنها عامل کافی برای یک واکسیناسیون موفق نیست، بلکه فاکتور دیگری که به همان اندازه اهمیت دارد، «دوام ایمنی»  ایجاد شده توسط این واکسن ها است که باز در پرده ایی از ابهام قرار دارد!

این بیانیه می افزاید: مساله بعد که در درجه بالایی از اهمیت قرار دارد، موتاسیون هایی است که مکررا در ویروس گزارش شده اند! D۶۱۴G که ویروس را مسری تر کرد، موتاسیون N۴۵۳Y که ویروس را در جمعیت راسوها گسترش داد و متعاقبا مجددا به انسانها انتقال داده است و نهایتا ۱۴ جهش که N۵۰۱Y و حذف ۶۹/۷۰ باعث ایجاد شکلی بسیار متفاوت و به شدت مسری از ویروس به نام B.۱.۱.۷ یا واریان انگلیسی شد!

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: با این خوش بینی بسیار که واکسن های موجود بتوانند جلوی این واریان ها را بگیرند، موضوع دیگر انواعی از ویروس است که ممکن است در ادامه پاندمی ایجاد شوند. قطعا هیچ تضمینی نیست که واکسن در برابر تمام واریان ها مؤثر باشد، پس نیاز احتمالی به تجدید واکسیناسیون، وابستگی کامل را به شرکت های تولید کننده ایجاد می کند که بی شک این موضوع تبدیل به اهرم اعمال قدرت و فشار شرکت ها بر کشورها می شود! بماند که بدلیل ماهیت اسید نوکلئیکی این واکسن ها، تجویز بیش از حدشان، بالقوه می تواند سیستم التهابی را فعال و اختلالات خود ایمنی همچون لوپوس را که از بدترین اشکال خود ایمنی بوده و تمامی بدن را درگیر می کند، ایجاد نماید.

اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه این بیانیه آورده اند: درخصوص واکسن های داخلی هم، این واکسن ها باید مانند سایر واکسن ها مراحل علمی و قانونی تحقیق، توسعه و تولید را طی کنند و در صورتی که مطالعات نظامند و قابل استناد، اثربخشی و بی عارضه بودن آنها را تایید کردند، بی شک این بزرگترین افتخاری خواهد بود که نصیب جامعه علمی ایران شده است و باید از این حرکت که باعث جلوگیری از وابستگی کشور و حفظ سلامت مردم می شود حمایت قاطع صورت گیرد.  

سرخط اخبار استان‌ها