وزیر علوم درگذشت رییس پیشین دانشگاه فردوسی مشهد را تسلیت گفت

مشهد- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و شخصیتهای مختلف علمی و فرهنگی روز پنجشنبه در پیامهای جداگانه درگذشت دکتر حسین اشتیاق حسینی، رییس پیشین دانشگاه فردوسی مشهد را تسلیت گفتند.

به گزارش دانشگاه فردوسی مشهد، منصور غلامی  در این پیام خطاب به رییس دانشگاه فردوسی مشهد آورده است: درگذشت آن استاد برجسته را که نمونه تمام عیار مدیر دلسوز و متعهد بود به جنابعالی، همکاران دانشگاه فردوسی و خانواده آن مرحوم تسلیت می‌گویم و از خداوند سبحان رحمت واسعه برای ایشان مسئلت دارم.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی نیز درگذشت این استاد را خلاء در جامعه علمی استان دانست و گفت: امیدوارم این خلاء به همت تلاشگران علمی، پر شود.

آیت الله سید احمد علم الهدی همچنین پس از اقامه نماز بر پیکر این استاد فقید افزود: در دهه ۶۰ که او رییس دانشگاه فردوسی بود در سمینار روسای دانشگاه ها در دانشگاه خاوران با وی در ارتباط بودم و او را فردی متعبد و پابرجا شناختم.

دکتر عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز طی پیامی خطاب به دکتر محمد کافی نوشت: دانشگاه فردوسی مشهد نمونه‌های کم‌نظیر از مدیران خوشنام و متعهد را به جامعه دانشگاهی کشور عرضه داشته است که بی‌شک جایگاه مرحوم استاد ارجمند دکتر حسین اشتیاق حسینی در آن میان برجسته و زبانزد است.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد نیز در پیام خود به این مناسبت آورده است: رحلت استاد ولایتمدار و اندیشمند فرزانه، شادروان دکتر حسین اشتیاق حسینی استاد شیمی دانشگاه فردوسی مشهد، جامعه علمی و دانشگاهی را در ماتمی اندوهناک فرو برد.

سید مهدی حسینی مطلق در این پیام افزود: مصیبت فقدان این استاد و محقق توانا را که عمر پربرکت خود را در راه گسترش علم و فناوری، کمک به توسعه علمی کشور و تربیت شاگردان برجسته سپری کرد به جامعه علمی، شاگردان و به ویژه خانواده ایشان تسلیت میگویم و از خداوند بزرگ برای آن فقید، غفران و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و اجر خواستارم.

سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی نیز در پیامی ضمن اظهار تاسف از فقدان این استاد برجسته نوشت: درگذشت شیمیدان برجسته کشور و  رییس اسبق دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی مشهد، دکتر حسین اشتیاق حسینی بعد از عمری  مجاهدت و خدمات موثر علمی و تربیت شاگردان موفق باعث اندوه و تألم  فراوان گردید.

در ادامه این پیام آمده است: فعالیت‌های برجسته علمی و مدیریتی این استاد انقلابی و با اخلاص وی را از نقش آفرینی های موثر اجتماعی به ویژه راه اندازی مدارس دانشوران در مناطق محروم شهر و تجهیز مراکز علمی برای گسترش علم و فناوری و کمک های خیرخواهانه ایشان به محرومان و نیازمندان باز نداشت.  

این پیام می‌افزاید: وی از همان ابتدای تأسیس بسیج اساتید در کشور از همراهان و حامیان این شجره طیبه بود و تا ماه های پایانی عمر پربرکت خود به عنوان عضو هیات اندیشه ورز بسیج اساتید دانشگاه های خراسان رضوی، مشاوری امین و دلسوز و در پیشاهنگی برنامه ها موثر بود.  

مرحوم دکتر حسین اشتیاق حسینی در سال ۱۳۲۶ در شهر تبریز چشم به جهان گشود. وی دانشگاه فردوسی مشهد را برای کار و تدریس انتخاب کرد و از سال ۱۳۵۸ در این دانشگاه استخدام شد.

مرحوم اشتیاق حسینی مدت کوتاهی پس از تدریس و انقلاب فرهنگی بعد از بازگشایی دانشگاهها یک سال مسوولیت دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد را بر عهده داشت.

وی سپس چهار سال معاونت آموزشی دانشگاه را مدیریت کرد و عضو هیات رییسه دانشگاه فردوسی مشهد بود. آن مرحوم از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۹ نیز به مدت پنج سال ریاست دانشگاه فردوسی مشهد را بر عهده داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها