۳۵ درصد تجار آذربایجان شرقی فعالند

تبریز- ایرنا - معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت آذربایجان شرقی با اشاره به وجود یکهزار و ۹۴۰ فقره کارت بازرگانی دارای اعتبار از فعالیت ۷۰۰ نفر از صاحبان این کارت‌ها در حوزه صادرات و واردات استان خبر داد .

غلامعلی راستی روز پنجشنبه در گفتگویی خاطرنشان کرد: به استناد محل صدور کارت های بازرگانی در بحث واردات و بخش ثبت سفارش، از تمامی گمرکات کشور واردات به استان انجام می شود.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، با بیان اینکه کالاها بسته به کشور مبداء از گمرکات مختلف و بنادر کشور قابلیت ترخیص دارد، گفت: فعالان این حوزه می توانند علاوه بر ترخیص کالا از بنادر نسبت به انتقال و ترانزیت کالا به گمرکات استان و ترخیص آن اقدام کنند.

راستی با اشاره به اینکه فرایند صدور کارت بازرگانی به استناد قانون برعهده اتاق بازرگانی و اتاق تعاون است، اظهار داشت : سازمان صمت به عنوان عضو ناظر در این فرایند صدور کارت را تایید میکند. 

وی گفت: به تازگی و براساس ماده۴ آئین نامه اجرایی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، فرایند صدور کارت بازرگانی و تمدید آن در سامانه جامع تجارت انجام می شود .

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان، اظهار کرد: فرایندها براساس استعلامات سیستمی بوده و نقش متقاضی به صورت فیزیکی حذف شده و این امر در روند صحیح احراز هویت و اهلیت، بررسی مدارک و نظارت بهتر، اثربخش می باشد.

تعلیق ۱۲۵ فقره کارت بازرگانی در ۹ ماهه سال جاری دراستان

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت آذربایجان شرقی هم از تعلیق ۱۲۵ فقره کارت بازرگانی در ۹ ماهه سال جاری دراستان خبر داد .

هنربر بر پایش و کنترل روند فعالیت دارندگان کارت تأکید کرد و گفت : عمده دلیل تعلیق کارت های بازرگانی یاد شده عدم ایفای تعهدات ارزی در بازگردانی ارز حاصل از صادرات و واگذاری کارت به دیگر اشخاص بوده است.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت آذربایجان شرقی ، افزود: بعد از صدور کارت، براساس قوانین و ابلاغیه ها در قالب کمیته پایش کارت های بازرگانی و کمیته سوء رفتار تجاری تخلفات احتمالی بررسی و نتایج به سازمان توسعه تجارت جهت رسیدگی ارجاع داده می شود .

وی ادامه داد: در صورتی که گزارش ارجاعی از مصادیق تخلف باشد براساس بند۷ بخشنامه ابلاغی، کارت افراد متخلف تعلیق می شود.

هنربر همچنین از برگزاری دوره های آموزشی جهت آشنایی بیشتر با فرایند صدور و نحوه فعالیت و استفاده از کارت های بازرگانی برای متقاضیان خبر داد و گفت: واگذاری کارت بازرگانی به اشخاص دیگر تخلف بوده و تبعات قانونی و پاسخگویی قضایی در مراجع ذیصلاح برعهده واگذارکننده و صاحب اصلی کارت می باشد .

وی با بیان اینکه طبق قانون و مقررات صادرات و واردات در بند ۶ ماه ۱۰ ابلاغی مسدودیت و تعلیق کارت بازرگانی فرد متخلف به منظور جلوگیری از فعالیت از تکالیف مجموعه وزارت صمت می باشد.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت آذربایجان شرقی با اشاره به تعهدات فعالان تجاری در حوزه صادرات به ویژه بازگشت ارز حاصل از صادرات، افزود : دستگاه های متولی اعم از بانک مرکزی و گمرکات و سایر دستگاههای نظارتی بر روند صحیح اجرای تعهدات دارندگان کارت های بازرگانی نظارت کامل دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها