سند سیاست‌های کلان آستان قدس رضوی برای رسیدن به افق ۱۴۱۰ است

مشهد- ایرنا- دانشیار جامعه شناسی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ابلاغ سند سیاست‌های کلان آستان قدس رضوی، بستری فراهم آورده است تا مدیران سطوح مختلف این آستان مقدس با اجرای دقیق آن، در مسیر دستیابی به چشم‌انداز ۱۴۱۰ حرکت کنند.

به گزارش روز پنجشنبه آستان قدس رضوی، دکتر محسن نوغانی دخت بهمنی افزود: با توجه به تحولات داخلی و بین‌المللی در حوزه‌های مختلف و هم‌چنین مقتضیات ویژه شهر مشهد، نیاز بود مأموریت‌ها و سیاست‌های آستان قدس رضوی مورد بازنگری قرار بگیرد که این کار با مطالعه اسناد قبلی و تمرکز روی مأموریت‌های تأکید شده در حکم رهبر معظم انقلاب پیگیری شد.

وی ادامه داد: در تدوین این سند تلاش شده است مدل طراحی‌ شده جامع باشد، به این معنا که همه اسناد و بیانیه‌های بالادستی مرتبط با آستان قدس رضوی و هم‌چنین مقتضیات زائر و زیارت در شرایط امروزی نیز در آن دیده شده است.

عضو تیم تدوین‌ کننده سند سیاست‌های کلان آستان قدس رضوی گفت: یکی از نقش‌های ویژه‌ای که این سند می‌تواند ایفا کند ریل‌گذاری برای فعالیت‌های آستان قدس رضوی در حوزه‌های مختلف است به گونه‌ای که حرکت‌ها در مسیر صحیح و عقلانی باشد و در نهایت، به بهبود عملکردها و شفافیت اقدامات منجر شود.  

وی افزود: این سند یک نقشه راه استراتژیک برای مجموعه مدیران آستان قدس رضوی خواهد بود که نتایج و خروجی‌های متعدد خواهد داشت و مهم‌ترین خروجی این سند این است که به فعالیت‌های عملیاتی منجر می‌شود و می‌توانیم براساس یک هدف‌گذاری معین و از پیش تعیین‌شده حرکت کنیم.  

نوغانی ادامه داد: استفاده از منابع انسانی و مالی، تجهیزات و فعالیت‌های آستان قدس رضوی نیز هدفمند خواهد شد و میزان بهره‌وری در مجموعه افزایش خواهد یافت. نکته مهم دیگر این است که این سند میزان تحقق برنامه‌ها را هم می‌سنجد و می‌توان این مؤلفه را نیز ارزیابی کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: شفاف‌سازی بیشتر فعالیت‌های اقتصادی، پاسخ‌گویی به زائران و مجاوران، مشخص بودن مأموریت‌ها و مسوولیت‌ها، امکان رصد دقیق وضعیت و قابلیت ارزیابی بودن نقاط قوت و ضعف از دیگر ویژگی‌های سند سیاست‌های کلان آستان قدس رضوی است.

وی افزود: این سند مبتنی بر خرد جمعی و گفت‌وگو تدوین شده است و کارشناسان بسیار در تهیه آن دخیل بوده‌اند که آن را نه به شکل انتزاعی، بلکه در قالب یک سند عینی و قابل اجرا ارائه کرده‌اند.

تولیت آستان قدس رضوی چند روز پیش سند سیاست‌های کلان این آستان مقدس را که مشتمل بر اسناد راهبردی مأموریت، چشم‌انداز، ارزش‌های بنیادین، اهداف کلان، سیاست‌های عمومی و همچنین سیاست‌های بخشی در ستاد مرکزی آستان قدس، حرم مطهر رضوی، سازمان علمی و فرهنگی، بنیاد کرامت رضوی و بنیاد بهره‌وری موقوفات است، برای اجرا به تمام بخش‌ها و واحدهای سازمانی آستان قدس رضوی ابلاغ کرد.
حجت‌الاسلام‌ احمد مروی در بخشی از نامه ابلاغ این سند آورده است: خدمت در دستگاه نورانی حضرت امام رضا (ع) فرصتی بس عظیم و توفیقی کم‌نظیر است و مسوولیت سترگی را بر دوش همه ما نهاده تا برای تبیین و ترویج معارف قرآن و اهل‌بیت پیامبر اعظم (ص) و الگوسازی سبک زندگی اسلامی بر مبنای شکوفایی و گسترش معارف و سیره عالم ‌آل‌محمد (ع)، تمام جدّ و جهد خویش را به کار بندیم و زائران عزیز آن امام همام را به شایستگی میزبانی، مستمندان را دستگیری، واقفان و ناذران را تکریم، نیّات آنها را اجرا و موقوفات را صیانت و بهره‌ور نمائیم.
وی در نامه خود، لازمه تحقق رسالت‌های والای این آستان مقدس را حرکت هماهنگ، آگاهانه و در جهت صحیح، عنوان نمود و افزود: اتفاق‌نظر و عمل مؤثر به سیاست‌های کلان، به مثابه قطب‌نمایی برای حرکت منسجم همه ارکان، با همسو کردن تصمیم‌ها، برنامه‌ها و منابع انسانی و مادی، گامی بلند و رو به ‌جلو در مسیر تحقق اهداف کلان این مجموعه عظیمِ دینی و مردمی به شمار می‌رود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha