ترکیه درصدد خرید دومین محموله سیستم دفاع هوایی اس ۴۰۰ از روسیه است

ایرنا، آنکارا- وزیر دفاع ترکیه روز پنجشنبه یکبار دیگر بر غیرقابل بازگشت بودن خرید سیستم دفاع هوایی اس ۴۰۰ ترکیه از روسیه گفت : آنکارا درصدد خرید دومین محموله اس ۴۰۰ از روسیه است.

به گزارش پایگاه اینترنتی جمهوریت، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه روز جاری در گفتگو با برخی خبرنگاران در آنکارا این مطلب را عنوان کرد.

آکار با اشاره به اینکه در قبل از خرید سیستم های اس ۴۰۰ روسی ، آنکارا خواستار خرید پاترییوت از آمریکا و یا سیستم های مشابه ساخت فرانسه- ایتالیا شده بود، گفت: ترکیه بعد از رد پیشنهادهای خرید در راستای نیازهای دفاعی خود اقدام به خرید سیستم اس ۴۰۰ کرده است.

به گفته آکار در مورد نخستین محموله خریداری شده اس ۴۰۰ از روسیه مراحل کنترل، معاینه و تستهای آزمایشی در حال انجام است و فعالیتهای طبق برنامه پیش می رود.

وی با تاکید بر اینکه اعلام آمریکا در زمینه کنار گذاشتن ترکیه از طرح ساخت جنگنده های اف ۳۵ در صورت خرید اس ۴۰۰ قابل قبول نمی باشد گفت: با مذاکرات می توان مسایل را حل کرد ولی درخواست اعاده اس ۴۰۰ مشکل ساز خواهد بود.

وزیر دفاع ترکیه افزود: با متحدین آمریکایی خود هم در بعد روابط دوجانبه، هم در چارچوب ناتو، هم مسایل منطقه ای و هم مسایل جهانی بسیارر کارها می توانیم انجام بدهیم و در انتظار انعطاف آمریکا در این زمینه هستم.

وی اعمال تحریم ها علیه ترکیه از سوی آمریکا در زمانی که همکاریهای دو کشور ادامه دارد را اشتباه خواند و با طرح این سوال که آیا ما دشمن یکدیگر هستیم؟  گفت: در دوران ریاست جمهوری  انتظار داریم که امریکا تصمیم به تحریم ترکیه را مجددا مورد ارزیابی قرار دهد و روابط به سطح عادی بازگردد.

آمریکا در هفته های گذشته سازمان صنایع دفاعی ترکیه و برخی مسوولین این سازمان را مورد تحریم قرار داد. در بعد از خرید سیستم دفاع هوایی اس ۴۰۰ روسی از سوی ترکیه، آمریکا در ماههای گذشته اعلام کرد که ترکیه بعد از این در ساخت جنگنده های نسل جدید اف ۳۵ مشارکت نخواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

سرخط اخبار جهان