وزیر خارجه پیشین اتیوپی در عملیات نظامی منطقه تیگرای کشته شد

تهران – ایرنا – ارتش اتیوپی از کشته شدن وزیر خارجه پیشین و شماری از رهبران جبهه آزادی بخش «تیگرا» در جریان نبردهای شمال این کشور خبر داد.

به گزارش پنجشنبه ایرنا، در جریان این درگیری ها، «سیوم مسفن»، وزیر خارجه پیشین اتیوپی و چند تن از رهبران جبهه آزادی بخش تیگرا کشته شدند.

پایگاه خبری روسیا الیوم به نقل از خبرگزاری اتیوپی در این باره نوشت که در جریان نبردها در منطقه «نهر تکزی» واقع در شمال این کشور و تبادل آتش با نیروهای تیگرای چهار نفر از سران این جبهه آزادی‌بخش از پای درآمدند.

این در حالی است که «أبی احمد» نخست وزیر اتیوپی ۹ آذر گذشته اعلام کرد که عملیات نظامی در منطقه آشوب زده تیگرای پایان یافته و نیروهای فدرال بر شهر «مکلی» مرکز آن پس از تقریباً سه هفته جنگ تسلط یافته اند.

وی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: مایلم که اعلام کنم ما عملیات خود در منطقه تیگرای را کامل کرده و متوقف کرده ایم.

أبی احمد ساعتی قبل از این توئیت با صدور بیانیه ای گفته بود، دولت فدرال شهر مکلی را به تصرف کامل خود درآورده است.

دولت أبی احمد در صدد سرکوب شورش یک گروه نژادی قدرتمند است که قبل از به قدرت رسیدن وی در سال ۲۰۱۸ طی چند دهه گذشته دولت مرکزی را به تصرف خود درآورده بود.

گفته می شود در اثر درگیری های نظامی در منطقه تیگرای تا کنون هزاران نفر کشته شده اند و تقریباً ۴۴ هزار نفر نیز به کشور همسایه خود سودان پناهنده شده اند.

جبهه آزادیبخش تیگرای به سبب سال ها درگیری و نبرد در مرز با اریتره دارای امکانات نظامی و تجربه جنگی است.

 گفته می‌شود این گروه حدود ۲۵۰ هزار نیروی نظامی و شبه نظامی دارد.

میانجی گری نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا برای حل و فصل این مساله نیز از سوی هیچ یک از دو طرف پذیرفته نشده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

سرخط اخبار جهان