افشاگری نماینده پارلمان عراق از نقش عربستان و اسرائیل در خشونتهای عراق

بغداد – ایرنا- نماینده پارلمان عراق از حمایت مالی عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی از تظاهرات خشونت بار یکسال اخیر موسوم به «تظاهرات اکتبر» در عراق پرده برداشت.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی «المرکز الخبری الوطنی» عراق، «عبدالامیر تعیبان الدبی» نماینده «ائتلاف الفتح» در پارلمان عراق امروز پنجشنبه گفت: سازمان اطلاعات استان ذیقار عراق اعتراف عناصر بازداشت شده در جریان اعتراضات اکتبر را مبنی بر ورود پول های سعودی، اماراتی و رژیم اسرائیل به عراق از طریق اقلیم کردستان و استان الانبار عراق ثبت کرده است.

وی افزود: دیگر نهادهای امنیتی نیز اعتراف هایی را درخصوص ورود پول هایی از طریق کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برای حمایت از اعتراضات اکتبر ثبت کرده اند.

این اعتراضات از اول اکتبر ۲۰۱۹ نهم (مهر ۱۳۹۸) در عراق با محوریت اعتراض به فساد و مشکلات اقتصادی در بغداد آغاز شد و تا آخر فوریه ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) ادامه یافت. در شکل گیری این اعتراضات، افزون بر دلایل داخلی، تحریکات خارجی نیز نقش داشت و برخی احزاب سیاسی نیز در راستای بهره برداری سیاسی با آن همراه شدند.

این اعتراض ها خشونت های بسیاری به دنبال داشت و در  آن تعدادی کشته و یا زخمی شدند.

اعتراضات در نهایت با اعلام «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر وقت به استعفا و تشکیل دولت «مصطفی الکاظمی» به آرامش کشیده شد و این آرامش در طول ماه های بعدی بر فضای عمومی عراق حکفرما شد.

گفته می شود که آمریکا و برخی کشورهای عربی مانند امارات و سعودی ها به علاوه رژیم صهیونیستی در این اعتراضات و تحریک عمومی مردم عراق نقش داشتند و از طریق فضای مجازی از آن حمایت کردند. آنها برای شعله ور کردن این اعتراضات خشونت آمیز در اولین سالگرد آن در ماه اکتبر گذشته نیز تلاش کردند اما با وجود فراخوان و تلاش گسترده تبلیغاتی، استقبال چندانی از آن نشد و نقشه  آنها شکست خورد.

درپی این امر بود که چادرهای تحصن در میدان التحریر در مرکز بغداد و مراکز استان های جنوبی از جمله شهر بصره و شهر ناصریه در استان ذیقار برچیده شد.

اما چهار روز پیش در اقدامی مشکوک بار دیگر شهر ناصریه شاهد اعتراضات خشونت بار  شد که به گفته تحلیلگران عراقی، آمریکا و همدستان منطقه ای این کشور همراه با رسانه های وابسته به آنها در پس پرده آن بودند تا هرچه عراق به سمت انتخابات زودهنگام پارلمانی پیش می رود، بر سطح خشونت ها در راستای اجرای نقشه های خود بیفزایند.

«عباس العرداوی» کارشناس برجسته سیاسی عراق دو روز پیش در همین زمینه به خبرنگار ایرنا گفت که آمریکا بواسطه پاره ای اشخاص عراقی و برخی عوامل مرتبط با سعودی ها، گروه های خشونت طلب خود موسوم به «جوکری ها» را به خشونت افکنی و فتنه انگیزی در جنوب و مرکز عراق با مرکزیت ناصریه واداشته است.

وی اضافه کرد که همان طور که شیوه آمریکایی ها است، کوشیده اند که در این دور از خشونت ها نیز دست به خونریزی بزنند تا شاید اعتراضات به استان های دیگر از جمله بغداد کشیده شود.

العرداوی اضافه کرد که گروه های خشونت طلب مرتبط با سفارتخانه آمریکا، در نجف و بصره کوشیدند دست به خشونت های مشابه بزنند اما هوشیاری به موقع مردم و عشایر، طرح آنها را خنثی کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

سرخط اخبار جهان