طرح‌های تفصیلی شهرهای خراسان رضوی ناکارآمد است

مشهد- ایرنا- معاون دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان رضوی گفت: طرح های تفصیلی شهرهای استان کارآمد نیست و این طرح‌ها به شدت تاخیری و به نحوی فشل هستند.

امیر حمزه ذاکر روز پنجشنبه در جلسه شورای اسلامی خراسان رضوی افزود: مطالعه طرحهای تفصیلی شهرها در زمان خود اجرا نشده و در نهایت با تاخیر زیاد انجام می شود، به عنوان نمونه یک طرح ۱۰ ساله شهری فقط هشت سال طول کشیده که مطالعه شود بعد از مطالعه نیز برخی از موارد آنها اجرا نمی‌شود.

وی ادامه داد: شهر مشهد که دارای ظرفیتهای بسیار از نظر جمعیت، گردشگر و اقتصاد است در مقیاس یک کشور باید مورد توجه قرار گیرد اما آخرین طرح مطالعاتی آن مربوط به سال ۱۳۹۲ است البته همین طرح ها نیز بدون تخلف اجرا نمی‌شود، در حقیقت فقط پول تخلفها گرفته می شود اما از وقوع آنها در قالب طرح های تفصیلی جلوگیری نمی شود.

معاون دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان رضوی خواستار توجه به برنامه ریزی در مقوله مدیریت شورایی شد و گفت: در شهرها با پرداختن به امور عادی مانند خیابان سازی، جدول کشی، جمع آوری زباله و آسفالت معابر، کار خاصی از نظر مدیریت شهری صورت نگرفته است بلکه باید در طراحی شهری، زیبا سازی و توجه به مبلمان شهری و از همه مهمتر به مقوله شهر هوشمند پرداخته شود.

وی افزود: شهر هوشمند ضرورت اجتناب ناپذیر جامعه امروز است و اگر مدیریت شورایی به این سو حرکت نکند در آینده با مشکل مواجه خواهیم شد، هوشمند سازی تسهیل کننده کارها و موجب صرفه جویی در زمان است همچنین با شفاف سازی از وقوع فساد در این ساختار جلوگیری خواهد شد.

ذاکر ادامه داد: خراسان رضوی ۲ هزار میلیارد تومان بودجه دولتی دارد که اغلب ۶۰۰ میلیارد تومان آن تخصیص می یابد اما در شهرداری های استان ۱۵ هزار میلیارد تومان بودجه وجود دارد، یعنی چندین برابر بودجه عمرانی استان در اختیار شهرداری هاست که باید برای این بودجه برنامه ریزی مناسب صورت گیرد.

وی با انتقاد از بی توجهی به ظرفیتهای محلی گفت: در شهرها  و روستاهای استان ظرفیتهای بومی گسترده ای وجود دارد که لباس، غذا، آئین محلی، موسیقی، تولیدات خاص کشاورزی و صنعتی بخشی از آنهاست و هر یک می تواند  به جاذبه های خوب شهری و روستایی تبدیل شود.

معاون دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان رضوی تعهد را یکی از شاخصه های مدیران دانست و افزود: باید نگران حوزه های مدیریت خود باشیم نه اینکه به آنها به عنوان جایگاهی برای ارتقای خود نگاه کنیم، اینگونه دیدگاه فساد ایجاد می کند.

وی ادامه داد: باید از درگیری ها، رقابتها و ستیزهای دوطرفه در نهاد شورا خودداری کرد، این مسائل فقط شورا را معطل و شهرداری را بلاتکلیف می کند، این نحوه از مدیریت نامطلوب است لذا باید همه ما برای رفع این نواقص تفکر خود را تغییر دهیم.

ذاکر گفت: هر نگرش و تفکری که بخواهد اختیارات شوراها را کم کند تفکر رو به عقب است، شوراها رکن مردم سالاری بوده و نهادی مربوط به جامعه مدرن و مربوط به اعمال حق حاکمیت مردم است و محدود کردن اختیارات آن نتایج مطلوبی نخواهد داشت.

استان خراسان رضوی با ۶.۹ میلیون نفر جمعیت ۷۷ شهر دارای شهرداری دارد که ۶۴ شهر از این تعداد کمتر از ۵۰ هزار نفر جمعیت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها