کرونا، عامل تاخیر ساخت همراه‌سرای بیمارستان امام رضا در کرمانشاه

کرمانشاه- ایرنا- کلنگ ساخت همراه‌سرای بیمارستان امام رضا (ع) در کرمانشاه ۲۴ دی ماه سال ۹۸ با حضور مسوولان استانی به زمین زده شد اما براساس آنچه رییس این بیمارستان مطرح کرده است به دلیل شیوع کرونا روند ساخت آن، متوقف شد و دی ماه امسال دوباره با سرعت بیشتری در حال ساخت است.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) بزرگترین، مجهزترین و مدرنترین مرکز آموزشی درمانی و تحقیقاتی منطقه غرب و شمال غرب کشور است که در ۱۵ بهمن ۱۳۸۴ به طور رسمی به بهره‌برداری رسید.  این مجتمع بیمارستانی کار خود را با ۵۱۵ تخت شروع کرد و اکنون با وجود ۷۱۴ تخت مصوب، دارای ۸۴۰ تخت فعال است.

اکنون بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر شامل فوق تخصص، متخصص، پرستار، ماما و سایر پرسنل در بخش‌های مختلف در این بیمارستان به صورت شبانه‌روزی در راستای ارایه خدمات به مردم تلاش می‌کنند.

پیشرفت ۱۶ درصدی ساخت مهمانسرا

رییس مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) کرمانشاه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این مجتمع به دلیل دارا بودن بخش‌ها و تجهیزات منحصر بفرد، مرکز ارجاع بیماران از استان‌های غرب و شمال غرب کشور و حتی کشور عراق است و به همین دلیل وجود یک مکانی برای سکونت بیماران و همراهان آنها طی مراحل درمانی و جلوگیری از زحمت رفت و آمد یکی از دغدغه‌های بیماران و همچنین مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بوده است.

دکتر «شهرام بیدهندی» افزود: سال گذشته با همت آقای «عزیزیان» خیر کرمانشاهی، کلنگ زنی همراه سرا در محوطه مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) در زمینی به  مساحت سه هزار و ۷۰۰ متر مربع انجام شد.

به گفته او، اکنون این همراه سرا با پیشرفت فیزیکی ۱۶ درصد در هفت طبقه و باظرفیت حدود ۲۰۰ تخت در حال ساخت است.

وی با بیان اینکه روند ساخت این مهمانسرا اکنون به خوبی و با سرعت بالایی پیش می‌رود، گفت: شیوع بیماری کرونا در اسفند سال ۹۸ در کشور باعث شد که فعالیت های عمرانی تعطیل شود و هیچ نیروی کاری در استان حاضر به فعالیت نشد از این رو پروژه ساخت مهمانسرای بیمارستان نیز تعطیل شد.

وی اضافه کرد که حتی پروژه های عمرانی داخل بیمارستان نیز به دیل کرونا تعطیل شد و هیچ فعالیت عمرانی در داخل بیمارستان انجام نشد.

بهره‌برداری مهمانسرا با بیمارستان است

رییس مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) کرمانشاه در ادامه سخنانش با قدردانی از خیر کرمانشاهی برای ساخت این مهمانسرا، گفت: مهمانسرا یکی از نیازهای اصلی بیمارستان برای تامین محل اسکان همراهان بیمار است و از تلاش های آقای عزیزیان خیر گرانقدر کرمانشاهی قدردانی می کنیم.

بیدهندی با بیان اینکه این مهمانسرا در هفت طبقه ساخته می شود، افزود: هر طبقه ۵۴۰ متر زیربنا دارد و قرار است پنج طبقه آن اداری و مسکونی یک طبقه برای تاسیسات و یک طبقه همکف هم تجاری شود که از محل سود آن برای نگهداری مهمانسرا استفاده شود.

وی با اشاره به نوسانات قیمت بازار، گفت: هزینه ساخت این مهمانسرا به صورت دقیق معلوم نشده اما همه هزینه ها را خیر تقبل کرده اما بهره برداری آن به بیمارستان واگذار می شود.

به گفته او، عملیات ساخت این مهمانسرا سال آینده به پایان می رسد و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

پیشرفت ۶۸ درصدی مرکز جامع سرطان

رییس مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) کرمانشاه در بخش دیگری از این گفت و گو به ساخت مرکز جامع سرطان استان در این مجتمع بیمارستانی اشاره کرد و گفت: این مرکز اکنون با ۶۸ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است.

بیدهندی، دلیل تاخیر در ساخت این مرکز را تغییرات در پیمانکار پروژه دانست و افزود: قرارداد با پیمانکار لغو شده و پروژه به پیمانکار دیگری واگذار شده که امیدوارم شاهد افزایش سرعت ساخت این مرکز باشیم.

به گفته او، این مرکز در ۱۲۰ تخت ساخته می شود و در آن فضایی برای نصب ۲ دستگاه رادیوتراپی و ابزارها و وسایل تشخیصی جدید از جمله «پت اسکن» در نظر گرفته شده است.

وی به امکانات کنونی بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه در بخش سرطان نیز اشاره کرد و گفت: اکنون ۲ بخش بستری بیماران سرطانی و یک دستگاه رادیوتراپی در این بیمارستان فعال است و ۴۰ بیمار سرطانی برای انجام امور شیمی درمانی در بیمارستان بستری هستند.

راه‌اندازی کلینیک حمایت تسکینی سرطان

رییس مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) کرمانشاه در بخش پایانی سخنانش همچنین به ارایه خدمت جدید دیگری به بیماران سرطانی در کلینیک بوستان این مجتمع در آینده ای نزدیک اشاره کرد و گفت: به زودی کلینیک حمایت تسکینی بیماران سرطانی در این مرکز وابسته به این مجتمع بیمارستانی راه اندازی می شود.

بیدهندی با بیان اینکه این کلینیک به منظور ارایه خدمات درمانی،  تسکینی به بیماران سرطانی راه‌اندازی می‌ شود، افزود: ارزیابی بیمار و خانواده، مدیریت علایم جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی و آموزش به بیمار، خانواده و مراقبین از فعالیت های این مرکز خواهد بود.

او گفت: با راه‌اندازی این مرکز انجام مشاوره ها و پیگیری وضعیت بیماران بصورت تلفنی امکان پذیر خواهد بود.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت دارد و اکنون بیش از سه هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستانی در قالب ۱۸ بیمارستان دولتی دانشگاه علوم پزشکی، ۲ بیمارستان خصوصی، سه بیمارستان نظامی و ۲ بیمارستان تامین اجتماعی در استان کرمانشاه فعال است که مجتمع امام رضا یکی از بزرگترین بیمارستان های استان و منطقه غرب کشور محسوب می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها