۳۸۰ بقعه متبرکه گیلان میزبان سوگواره یاس نبوی است

رشت - ایرنا - مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان گفت: ۳۸۰ بقعه متبرکه استان از امروز "پنجشنبه" میزبان ویژه برنامه های طرح سوگواره یاس نبوی است.

حجت الاسلام و المسلمین ستار علیزاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سوگواره یاس نبوی همزمان با فاطمیه دوم از امروز آغاز شده و تا بیست و نهم دی ماه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه آیین های ویژه سوگواری یاس نبوی به صورت حضوری، مجازی و کاروانی در بقاع متبرکه دارای فضای باز و صحن گسترده با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شود، اضافه کرد: در مناطق زرد و کم خطر مراسم به صورت حضوری و در بقاع متبرکه واقع در مناطق قرمز مراسم به صورت انتشار در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی برگزار می شود.

وی با اشاره به همکاری ۲۰ مبلغ اعزامی و ۱۲۰ مبلغ بومی در برگزاری طرح سوگواره یاس نبوی با ادارات اوقاف و امور خیریه گیلان، خاطر نشان کرد: ختم صلوات و قرآن کریم به یاد شهدا به ‌ویژه شهدای مدافع حرم، قرائت بخشی از خطبه فدکیه و زیارتنامه حضرت زهرا (س) و نصب تابلوهای نمایشگاهی بصیرت فاطمی در صحن بقاع متبرکه از جمله برنامه های سوگواره یاس نبوی است.

وی با بیان اینکه محیط های برگزاری مراسم روزانه توسط خدام و اعضای مراکز افق بقاع متبرکه ضد عفونی می شود، اظهار داشت: اطعام و پخش نذورات در مراسم سوگواره یاس نبوی برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا ممنوع است اما  برای برخورداری نیازمندان از نذورات مردم، هیئت امنای بقاع متبرکه برای جمع آوری کمک های نقدی خیرین برای تهیه گوشت گرم و توزیع بین نیازمندان اقدام می کنند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان خاطر نشان کرد: در ۳۰۰ بقعه متبرکه مجری طرح سوگواره یاس نبوی با کمک خیرین بسته های معیشتی با عنوان تبرکات فاطمی تهیه و بین نیازمندان توزیع می شود.

استان گیلان دارای ۹۴۱ بقعه متبرکه است.

حضرت فاطمه (س) به روایتی در ۱۳ جمادی الاول و بنابر روایتی دیگر در سوم جمادی الثانی سال ۱۱ هجری قمری به شهادت رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها