پدیده کوله‌بری یکی از چالش‌های اساسی استان کرمانشاه است

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: بدون تردید یکی از چالش‌ها و موضوعات اساسی کشور و استان کرمانشاه پدیده کوله‌بری است که با ساماندهی آن می‌توان اقدامات بهتر و بیشتری را در راستای توسعه تجارت و توجه ویژه‌تر به اقتصاد و معشیت خانوارها در مرزها انجام داد.

به گزارش ایرنا، هوشنگ بازوند روز پنجشنبه در جلسه هم اندیشی و هماهنگی لازم برای بررسی مشکلات مربوط به کوله بری افزود: در سفر رییس قوه قضاییه به کرمانشاه مقرر شد که به منظور بررسی و حل مشکلات مربوط به کوله بری، کارگروهی به ریاست استاندار و با حضور اعضای ذیربط در استان تشکیل شود که امروز این جلسه را به همین منظور تشکیل دادیم و پیشنهادت و راهکارهای لازم در این زمینه ارایه شد.

وی اظهار داشت: پیشنهادات و نکته نظرات را پس از جمعبندی های نهایی در خصوص بررسی مشکلات کوله بری به محضر رییس قوه قضاییه ارسال خواهیم کرد که ایشان این موضوعات را به صلاحدید خودشان یا در جلسه اقتصاد کشور یا در جلسه سران قوا مطرح خواهند کرد و تصمیم گیری های لازم اتخاذ خواهد شد.

وی بیان داشت: همچنین در این کارگروه مقرر شد که معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری نیز با تشکیل جلسه ای با حضور مدیران دستگاه های ذیربط و تعدادی از کوله برها و تجار موضوعات مربوط به کوله بری را به صورت دقیق مورد بررسی دهند تا در جلسه هفته آینده همین کارگروه که با حضور اعضای ستاد مبارزه با قاچاق کشور تشکیل می شود تمامی پیشنهادات و راهکارها را جمعبندی و ارایه نماییم.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: با تدوین برنامه ها و راهکارهای موثر می شود به یک انسجام ملی برای حل مشکلات مربوط به کوله بری دست پیدا کنیم که به طور قطع فرصت خوبی برای هم توسعه تجارت و هم برای مبارزه با قاچاق فراهم خواهد شد.

بازوند افزود: برای ساماندهی مشکلات به کوله بری برای تردد باید معبر یا معبرهایی در زمان خاصی داشته باشیم که فقط در همین محدوده زمانی، کارهای مربوط به کوله بری صورت گیرد که قطعاً این انجام این کار می تواند هماهنگی لازم را برای تردد ایجاد کند.

وی با بیان اینکه نیازمند یک طرح جامع برای بحث کوله بری هستیم، گفت: در کنار ساماندهی بحث کوله بری حتما به اقتصاد مرزنشیان هم توجه داریم زیرا این موضوع علاوه بر ایجاد امنیت در مرزها منجر به جلوگیری از پدیده مهاجرت به شهرها می شود.  
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۶ مرز رسمی و بازارچه و ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با عراق است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها