سالانه ۵ میلیون مسافر در آذربایجان‌غربی جابجا می‌شوند

ارومیه- ایرنا- مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی گفت: سالانه پنج میلیون مسافر در جاده های این استان جابجا می شوند که نشان دهنده جایگاه استان در حوزه حمل و نقل مسافری است.

ارسلان شکری روز پنجشنبه در جلسه کمیته راهبردی حمل و نقل آذربایجان غربی با محوریت حمل و نقل مسافری افزود: البته این رقم با شیوع کرونا نزدیک به ۴۰ درصد کاهش یافته ولی این روند با غلبه بر بیماری کووید ۱۹ با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت.

وی از فعالیت ۱۳۰ شرکت، موسسه و شعبه مسافربری با حدود  ۲ هزار و ۸۰۰ ناوگان عمومی در آذربایجان غربی خبر داد و اضافه کرد: از این تعداد ۶۵۰ دستگاه اتوبوس و ۹۰۰ دستگاه مینی بوس با چهارهزار نفر راننده دارای کارت هوشمند را شامل می شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی ادامه داد: عمر ناوگان اتوبوس در استان ۱۱ سال و جوانتر از میانگین کشوری است.

شکری تاکید کرد: آذربایجان غربی رنگین کمان ادیان و اقوام در دروازه ورودی کریدورهای بین المللی جنوب شرق، جنوب و شرق به غرب قرار گرفته به طوری که تمامی کریدورهای بین المللی به سمت اروپا از آذربایجان غربی در مسیر معروف راه ابریشم عبور می کند.

وی اظهار کرد: با توجه به عبور کریدورهای بزرگراهی جنوب شرق از این استان، آذربایجان غربی  به لحاظ حمل و نقل کالا و حمل و نقل مسافر جزء مسیرهای مهم بین المللی است.

وی بیان کرد: این استان از  ۱۸ هزار کیلومتر شبکه راههای اصلی، روستایی و فرعی برخوردار است و با وجود پنج پایانه مرزی در آذربایجان غربی و قدیمی ترین گمرک در مرز زمینی بازرگان سهم ۲۳ درصدی از مجموع مرزهای کشور را از آن خود کرده است.

به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی تنها استان مرزی کشورمان با ترکیه بوده و دروازه ایران به اروپا به شمار می رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها