کلاهبردار ۲۲۰ میلیارد ریالی در البرز دستگیر شد

کرج - ایرنا - رییس پلیس آگاهی البرز از دستگیری کارمندی که با سوء استفاده از موقعیت شغلی خود از ۲۸ نفر ۲۲۰ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود، در این استان خبر داد

به گزارش روز پنجشنبه مرکز اطلاع رسانی پلیس البرز ، سرهنگ محمد نادربیگی اظهار داشت که در پی دریافت شکایت از یک نفر نمایشگاه دار خودرو  مبنی بر جمع آوری مبالغ زیادی وجه از افراد مختلف در قبال واگذاری خودرو و متواری شدن وی ، پلیس بررسی موضوع را در دستور کار قرار داد.

وی بیان داشت: بررسی ها نشان داد که متهم از  سه ماه پیش متواری شده که بررسی دقیق موضوع به  اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی استان البرز واگذار شد.

نادربیگی  افزود: صحت خبر از سوی پلیس محرز و مشخص شد که نامبرده از کارمندان یکی از ادارات دولتی است که در کنار شغل اداری با فعالیت در یک نمایشگاه اتومبیل از سابقه و حسن شهرت خود سوء استفاده و با پول های مردم اقدام به معامله خودرو و کلاهبرداری میلیاردی از آن ها کرده  است.

وی ادامه داد:  با توجه به غیبت ناگهانی این فرد احتمال خروج متهم از کشور نیز بررسی شد.

رییس پلیس آگاهی استان البرز افزود: نامبرده با استفاده از نفوذی که در دستگاه های دولتی داشته با ادعای این که می تواند برای اطرافیان و آشنایانش وام بگیرد مدارک شناسایی آن ها را گرفته و سپس به اسم آن ها افتتاح حساب کرده و شماره همراه خودش را هم به عنوان شماره افتتاح کننده به بانک ارائه تا پیامک ها و دیگر اطلاعات مربوط به حساب، به شماره او ارسال شود و سپس از طریق همین حساب، دسته چک ها را دریافت و اقدام به خرید و فروش خودرو و گرفتن وجه از دیگران با ارائه این چک ها کرده است.

وی با بیان این که متهم با سوءاستفاده از موقعیت شغلی خود، اقدام به افتتاح حساب و دریافت دسته چک به نام دیگران کرده و در ابتدا به منظور جلب اعتماد دارندگان چک اقدام به پاس کردن چک ها کرده است، گفت: به بهانه خرید خودروی خارجی یا ایرانی برای شکات، به قیمت مناسب، تعدادی از معاملات را چک هایی که به اسم مال باختگان بود انجام داده و تعدادی را نیز باگرفتن وجه نقد از آن ها ترتیب داده است.
نادربیگی خاطرنشان کرد: بررسی دقیق تر موضوع به صورت ویژه در دستورکار تیمی از کاراگاهان پلیس قرار گرفت و محرز شد که متهم تاکنون از کشور خارج نشده و در شهر تهران و شهرستان های اطراف استان تهران و البرز در حال رفت و آمد است، بلافاصله مجوز ممنوع الخروج بودن وی صادر و وضعیت و ارتباطات وی تحت کنترل قرار گرفت تا این که رد وی در شهرستان فردیس استان البرز شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی نامبرده در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر و به پلیس آگاهی استان البرز منتقل شد.
وی افزود: متهم در بازجویی های صورت گرفته به جرم خود مبنی بر کلاهبرداری از ۲۸ نفر از افراد اعتراف کرد و اذعان داشت که با استفاده از موقعیت شغلی اش و اعتمادی که اطرافیان و آشنایانش به وی داشتند، اقدام به گرفتن مدارک شناسایی به بهانه گرفتن وام، کرده پس از افتتاح حساب با امضا خودش و مشخصات آن ها به هویت این افراد دسته چک صادر شده و به دفعات زیاد دسته چک ها را پاس و دسته چک جدید دریافت کرده اما پس از مدتی دیگر توان مالی برای پاس کردن چک ها نداشته و از این طریق ۲۲۰ میلیارد ریال از سوژه های خود کلاهبرداری کرده است.
سرهنگ نادربیگی با بیان این که با تلاش کارآگاهان تمام 28 نفر مالباخته  شناسایی شده است گفت : متهم پس از تشکیل پرونده به دادسرا معرفی واز آن جا با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیاردی ریالی روانه زندان شد .
رییس پلیس آگاهی استان البرز بیان داشت : این نوع کلاهبرداری از افراد، تحت عنوان اعتبار  و سوء استفاده از جایگاه و پست سازمانی، از مواردی است که توجه به آن از سوی مردم بسیار حائز اهمیت است.
وی در این باره به مردم  هشدار داد در انجام معاملات مالی و مناسبات تجاری، فقط به وضعیت افراد و اعتبار و مقبولیت آن ها در جامعه توجه نکرده و فقط این که فرد یا افرادی دارای جایگاه دولتی بوده و در کنار آن معاملات اقتصادی را هم انجام می دهند، به راحتی به آن ها اعتماد نکرده و مال و سرمایه خود را به این افراد نسپارند تا میزان این گونه جرایم کاهش یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها