جولان ذرات معلق آلوده کننده هوا در ارومیه ادامه دارد

ارومیه- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست ارومیه گفت: کیفیت هوای ارومیه با شاخص ۱۲۱ در ۲۴ ساعت گذشته همچنان ناسالم برای گروه های حساس بوده و جولان ذرات معلق در این شهر ادامه دارد.

مختار خانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق بررسی های انجام شده شاخص لحظه‌ای سنجش کیفیت هوای ارومیه در ظهر امروز پنجشنبه برابر با ۵۲ و در حد قابل قبول است.

وی با بیان اینکه ذرات ۱۰ و ۲.۵ میکرون همچنان عامل اصلی آلودگی هواست، اضافه کرد: با توجه به اینکه سکون هوا در ۱۰ روز گذشته علت آلایندگی هوا بوده است با وزش باد در استان و آغاز بارندگی ها پیش بینی می شود که از حجم غلظت آلاینده ها کاسته شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست ارومیه با بیان اینکه کاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی و استفاده از وسایل حمل و نقل همگانی می‌تواند نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا داشته باشد، ادامه داد: مشارکت عمومی و خودداری از هرگونه فعالیت که منجر به افزایش آلودگی هوا می‌شود، از جمله روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری، عمرانی و مانند آن در کاهش آلودگی هوا موثر است.

وی گفت: کاهش فعالیت‌های بدنی بیماران قلبی و ریوی مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز و خودداری از خروج غیرضروری از منزل نیز باید جزو اولویت شهروندان قرار گیرد.

به گزارش ایرنا آذربایجان غربی استانی کوهستانی با آب و هوای سرد است که اغلب در فصل های سرد سال مرکز آن ارومیه با پدیده وارونگی دما و انباشت آلاینده ها در برخی مناطق مرکزی و پرتردد شهری مواجه می‌شود.

دی ماه امسال آلوده ترین ماه سال بوده که در طی آن شرایط ناسالم برای گروههای سالم بوده است.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها